Mówi się, że matematyka opisuje świat i odpowiada na wszystkie pytania. Autor wpisu w serwisie LinkedIn podziela tę tezę i uważa, że do idealnego parkowania równoległego niezbędna jest znajomość geometrii. Teoretyczny przepis na sukces wyjaśnia nagranie. Podsumowaliśmy je w pięciu punktach.

Parkowanie równoległe (widok z lotu ptaka)

W teorii parkowanie równoległe jest bardzo proste. W praktyce to czynność, która przerasta albo przeraża wielu kierowców. Każdy z nas ma jednak (albo wciąż stara się znaleźć) sprawdzone sposoby na skuteczny i szybki wjazd w taką lukę. Czasami są to "śmieszne" metody wyuczone na kursie na prawo jazdy albo przekazywane z pokolenia na pokolenia. Jeśli działają, to w czym problem? W końcu liczy się efekt!

Idealne parkowanie równoległe

Jak jednak radzą z tym sobie systemy automatycznego parkowania w nowych samochodach? Naturalnie, polegają na czujnikach, radarach i algorytmach, a więc przede wszystkim na matematyce. Częściowo kulisy idealnego parkowania równoległego odsłania prosta i krótka animacja opublikowana w serwisie LinkedIn. Rozwój sytuacji można tu śledzić z lotu ptaka.

Oczywiście, proces kończy się sukcesem i można by się było rozejść. Ale komentarze pod postem pokazują, że parkowanie równoległe to bardzo emocjonujący temat. Część użytkowników słusznie zwraca uwagę, że w tak dużej luce zaparkowałby każdy, a część dzieli się swoimi przepisami na sukces. Najpopularniejsza metoda składa się z pięciu prostych kroków.

Przepis na udane parkowanie równoległe:

  1. Zbliż się bokiem na ok. metr do zaparkowanego obok samochodu.
  2. Zrównaj się tylnym zderzakiem swojego auta ze zderzakiem stojącego samochodu (wskazówka: jeśli pojazdy są podobnej wielkości, dobrym punktem odniesienia będą boczne lusterka).
  3. Skręć do oporu kierownicę w prawo i zacznij powoli cofać.
  4. Gdy tylne koło samochodu będącego punktem odniesienia znajdzie się pośrodku szyby pasażera, skręć kierownicę w drugą stronę i cofaj dalej (uwaga: kontroluj przedni prawy róg swojego auta i uważaj na pojazd stojący z tyłu!).
  5. Znów skręć kierownicę i wyrównaj pozycję samochodu, jadąc do przodu. Gotowe!

Zakaz parkowania - gdzie obowiązuje

Są miejsca, w których parkowanie jest bezwzględnie zabronione. Oprócz tych, przy których stoją stosowne znaki, są jeszcze m.in.:

  • Mniej niż 10 m od przejazdu kolejowego, tramwajowego, skrzyżowania i przejścia dla pieszych;
  • wjazdu do garażu, w bramę, na parking i inne posesje;  
  • zatoki autobusowe;
  • tunele, mosty i wiadukty;
  • wzdłuż linii ciągłej i na jej krańcach w taki sposób, by inni kierowcy musieli na nią najechać, żeby ominąć nasz samochód. Nie wolno też zostawiać auta obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni;
  • niedozwolone jest parkowanie w sposób, który mógłby ograniczać widoczność znaków drogowych.
Źródła: Auto Świat
Tags:
  • Kierowcy
  • Parkowanie
  • Ciekawostki
  • Porady
  • automatyczne parkowanie