Nowinki i ciekawostki ze świata nauki, skomplikowane tematy w przystępnej formie
Rok 2025. "Moskwa domaga się od Polski wystąpienia z NATO i redukcji wojsk"
Oby taki podręcznik nigdy nie powstał, ale opisany przeze mnie rozwój wypadków nie jest niestety nieprawdopodobny.
Antysemicki tłum, antysemicka milicja. Jak doszło do pogromu kieleckiego?
Prawdy o rozegranej w lipcu 1946 r. tragedii nie pomogą nam zrozumieć ani bajki na temat prowokacji UB, ani zakłamany podział na komunistów i bohaterskie podziemie – rozmowa z prof. Joanną Tokarską-Bakir, autorką książki „Pod klątwą”.
Moc samowspółczucia. W czym pomaga dziecku troska o samego siebie?
W procesie budowania pewności siebie wzmacniającą rolę odgrywa współczujące nastawienie wobec samego siebie. Myśl o ocenie ze strony innych i negatywne ocenianie samego siebie blokują dziecko i nie pozwalają mu działać. Samowspółczucie zaś ułatwia zaakceptowanie tego lęku i poczucia niepewności, wspiera w smutku. Jak nauczyć dziecko samoopieki i otaczania siebie troską?
Basia nagrywała niewinne filmiki. Pech chciał, że na jej konto trafił kolega z klasy
Instagram, TikTok, YouTube. Sukces i kariera na jednej z tych platform to marzenie wielu dzieciaków. Kłopot w tym, że czasem to marzenie przeradza się w koszmar. Nie znaczy to jednak, że rodzice zawsze powinni potępiać internetowe plany swoich dzieci.
Książki dla dzieci na trudne czasy
Świat zmienia się na naszych oczach, a mnogość i różnorodność informacji wymagają skrupulatnej weryfikacji, ale także odporności psychicznej. Jak czuje się w tych czasach dziecko? Co je niepokoi, na jakie pytania szuka odpowiedzi? Czy książka może przyjść z pomocą?
Jak adoptować psa? Poradnik, który pomoże w podjęciu dobrej decyzji
Przygarnięcie psa może być źródłem szczęścia, wspaniałą historią dwóch żyć. Ale takiej decyzji nie można podejmować pochopnie. Wcześniej trzeba poznać charakter i potrzeby zwierzęcia. Jak mądrze szukać czworonożnego przyjaciela na całe życie, radzą Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści i trenerzy psów
„Polska Palm Beach”. Jak elity II RP bawiły się w Juracie
Mimo groźnych pogłosek goście nie chcą wyjeżdżać z Juraty. – Czy będzie wojna? – pytają słynnego jasnowidza Stanisława Ossowieckiego z nadzieją, że zaprzeczy.
Razem w świat. Jak podróżować ze zwierzętami?
Podróż z czworonogiem jest wspaniałą przygodą, ale może zamienić się w koszmar dla opiekuna, zwierzaka i innych turystów. Żeby tak się nie stało, warto dobrze przygotować się do wyprawy.
Wyczerpani po stresie. Oskarżamy nastolatki o lenistwo, a one mają poważny problem
Rodzice skarżą się na to, że znudzone nastolatki zalegają w łóżkach z telefonem, izolują się i brak im motywacji: „Gdyby tylko zebrali się w garść i przestali lenić...”. W istocie dzieci mogą doświadczać wyczerpania po stresie. Zamiast oceniać, spróbujmy zrozumieć i pomóżmy wyjść ze stanu emocjonalnego odrętwienia.
Co kryje się pod miłością. Kochać znaczy nie szkodzić. Co to znaczy?
- W dzisiejszych zagonionych i pustych uczuciowo czasach jesteśmy samotni. Prawdziwą, bezwarunkową miłość znajdujemy w zwierzętach, więc chętnie przyjmujemy uczucia od nich. One przecież nigdy nie mówią: „Zostaw! Jestem w złym humorze”, „Nie przytulę się do ciebie, bo masz dziwne poglądy polityczne”. Nie ma w tym nic złego, dopóki pozwalamy im być sobą – mówi lekarka weterynarii Dorota Sumińska.
Specjaliści od poprawiania nastroju. Jak zwierzęta łagodzą stres?
Jest coraz więcej dowodów na to, że towarzystwo zwierząt jest antidotum na codzienne napięcia. Na stres najlepszy podobno jest pies, jednak także inne zwierzęta, nie tylko te domowe, wyciszają nas i poprawiają nam nastrój.
Czas deprawacji. Tak w PRL spędzano czas wolny
Władze PRL panicznie bały się dać obywatelom więcej wolnego czasu, sądząc, że doprowadzi to do masowej deprawacji.
„Ten pies wybrał mnie, bo jestem dobry”. To romantyzowanie. Zwierzę spędza z nami czas z innych powodów
– Nie musimy walczyć z kotami ani psami o dominację w domu. Lepiej wyjdzie nam współpraca z nimi niż konfrontacja. Bo dla wszystkich znajdzie się miejsce na tej kanapie. O tym, jak mądrze w naszym międzygatunkowym stadzie regulować zasady – mówi dr hab. Justyna Włodarczyk, badaczka animal studies.
W najnowszym Newsweeku Extra 5/2022: Psychologia dziecka
Jak wzmacniać w dziecku wiarę w siebie
Ucieczka z Auschwitz. „Do jasnej cholery! Otwieraj ten szlaban, bo ja ciebie obudzę!”
20 czerwca 1942 r. doszło do brawurowej ucieczki czterech więźniów Auschwitz. W mundurach SS, używając samochodu, na wolność wydostali się: Kazimierz Piechowski, Eugeniusz Bendera, Stanisław Jaster i Józef Lempart.
Wywalczono tyle, ile było można. Pierwszy raz obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich
Trzecie powstanie śląskie ostatecznie przypieczętowało los Górnego Śląska. Powrót w granice Rzeczypospolitej to w dużej mierze zasługa jednego człowieka, Wojciecha Korfantego. 20 czerwca pierwszy raz obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
Wstyd, złość, strach, poczucie winy. Czy mogą nam pomóc w podjęciu decyzji?
Większość naszych decyzji podejmowana jest nieświadomie i wiąże się z emocjami. To one, w powiązaniu z ciałem, stanowią cudowny system informacyjny, który przygotowuje nas do podjęcia odpowiedniego działania. Jak z niego korzystać?
Był w nim „bakcyl niezgody na zło”. Co rozczarowało Jacka Kuronia w wolnej Polsce?
17 czerwca 2004 zmarł Jacek Kuroń. Dla jednych ideał społecznika, dla innych komunista, któremu nigdy nie wybaczyli. O tym, co go kształtowało, co zmieniało, a w końcu co rozczarowało w wolnej Polsce, pisze prof. Andrzej Friszke.
Twój nastolatek się nie buntuje? Czas zacząć się martwić
Zbyt grzeczny nastolatek to zazwyczaj przejaw destrukcyjnych dla psychiki dziecka procesów wewnątrz rodziny. Co to za procesy?
Twój pies jest takim samym łakomczuchem jak Ty? Poznaj tajemnice psiej osobowości
Zwierzęta, tak jak ludzie, są obdarzone indywidualną osobowością. Od jej typu może zależeć to, czego nasz pupil szczególnie potrzebuje, a co mu szkodzi – w codzienności oraz w relacjach z opiekunem. Jak rozpoznać ten charakter?
Jaki pan, taki pies. Co zwierzęta przejmują od opiekunów?
Nasi bracia mniejsi funkcjonują z człowiekiem na zasadach grupy społecznej. Podążają za ludzkimi emocjami – dobrymi i złymi. Jak mądrze zarządzać tym niezwykłym darem natury dla dobra międzygatunkowej relacji?
Kupujemy szczenię, bo rozczula nas jego uroda. A kiedy dorośnie borykamy się z jego problemami
Kochamy je za piękny wygląd i charakter dopasowany do wymagań współczesnego człowieka. A potem wydajemy fortunę na leczenie. Narasta problem wad genetycznych u rasowych zwierząt. Jak i czy można go uniknąć?
Kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie dla naszych zwierząt, a zwłaszcza dla psów
Choć są całkiem małe, a ich ugryzienie praktycznie bezbolesne, kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie dla naszych zwierząt, a zwłaszcza dla psów. Jaki przebieg mogą mieć przenoszone przez nie choroby i jak im zapobiegać?
Nie ma emocji złych i dobrych. Nawet te nieprzyjemne są nam potrzebne
Naukowcy przyjrzeli się podejściu do negatywnych emocji i liczbie zachorowań na depresję w Europie Zachodniej i Azji Południowo-Wschodniej. Różnice są znaczące i wskazują, że choć negatywne emocje są nieprzyjemne, to okazują się potrzebne.
„Miejsce kobiet jest na szczycie”. Ostatnie chwile Wandy Rutkiewicz pozostają tajemnicą
Wanda Rutkiewicz w górach była twarda, zdecydowana, szła do końca. Kiedy z nich wracała, robiła wrażenie delikatnej i zagubionej. Mija 30 lat od zaginięcia legendarnej himalaistki na zboczu Kanczendzongi.
Ucieczka z Alcatraz. Do dziś nie wiadomo, czy więźniom się udało
W nocy z 11 na 12 czerwca 1962 r. trzech więźniów zbiegło z najsłynniejszego więzienia świata. Do dziś toczy się dyskusja, czy im się udało?
Dla wielu dom jest bezpieczną przystanią, ich miejscem na świecie. Czasem jednak staje się pułapką
Dom nie zawsze i nie tylko jest jednak bezpieczną przystanią. Miejscem z którym łączy nas silna więź i dobre emocje. Kiedy dom staje się niebem, a kiedy pułapką?
Co mówi mój kot? Jeśli nauczymy się odczytywać mimikę i gesty, będziemy mogli odpowiadać na sygnały, jakie wysyła
Biorąc do domu kota, wyobrażamy sobie, że będzie leżał z nami na kanapie i mruczał godzinami. Często jednak zwierzak, który z nami zamieszkał, zachowuje się zupełnie inaczej. Ale jeśli nauczymy się odczytywać jego mimikę i gesty, z większym zrozumieniem będziemy mogli odpowiadać na sygnały, które wysyła.
„Z nią jest jak z mięśniami – jak się nie ćwiczy, to zanikają”. Dlaczego asertywność jest taka ważna?
Kiedy jesteśmy asertywni, nasze potrzeby są realizowane. To nas wzmacnia. Czujemy, że mamy wpływ na sytuację i innych ludzi, a więc że jesteśmy skuteczni. A to przekłada się na poczucie własnej wartości. O tym, jak nauczyć się asertywności, mówi psycholog i psychoterapeutka dr Agnieszka Mościcka-Teske
Niepłodność. Stres, który wywołuje, jest tak silny jak u osób chorych na raka
Rozpoczynając starania o dziecko, partnerzy są pełni nadziei i wiary, że się uda. Jednak gdy mijają miesiące, niekiedy lata i wciąż się nie udaje, ich emocje, również względem siebie, zmieniają się. Czasami przypominają emocjonalny rollercoaster. Z jakimi trudnościami muszą mierzyć się pary zmagające się z niepłodnością.