Część Polaków nie chce się zaszczepić, ponieważ nie wierzy w bezpieczeństwo szczepionek. Jeszcze inni twierdzą, że szczepienia ograniczają ich wolność – wynika z badania dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM. W Polsce zaszczepiło się 56 proc.

Koronawirus w Polsce.

Zapytano Polaków, z jakich powodów część społeczeństwa opiera się szczepieniom przeciw COVID-19. Głównym powodem, jaki wskazały zarówno osoby zaszczepione i niezaszczepione, jest niewiara w bezpieczeństwo szczepionki. Takiego zdania jest 65 proc. badanych. Zdaniem ankietowanych niektórzy Polacy odmawiają szczepienia ze względu na to, że nie wierzą w epidemię.

„DGP” podaje, że kwestia domniemanego braku bezpieczeństwa szczepionek pojawia się jako argument bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek. Najbardziej jest to widoczne w grupie osób w wieku 50–59 lat oraz powyżej 70 lat, a najmniej wśród młodych.

Ankietowani, którzy się nie zaszczepili, podają za argument również to, iż znają kogoś, komu szczepienia zaszkodziły. Ponadto uważają, że szczepienia ograniczają ich wolność.

Kto nie chce obowiązkowych szczepień?

W grudniowym sondażu dla „Rzeczpospolitej” spytano respondentów o to, kto nie chce obowiązkowych szczepień. Wówczas za wprowadzeniem obowiązku zaszczepienia się był co trzeci ankietowany (31,6 proc.). Za dobrowolnym szczepieniem opowiedziało się 46 proc.

Zadziwiające jest jednak to, że jak w sondażu dla „DGP” to osoby starsze wskazywały opcję o domniemanym niebezpieczeństwie szczepionek, tak w badaniu dla „Rz” to właśnie one uważały, prawie w 50 proc., że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe. Za dobrowolnością były głównie osoby młode. W grupie 30-latków za takim rozwiązaniem było 78 proc., a w grupie 18-29 lat ponad połowa ankietowanych.

Czy szczepionki chronią?

Lekarze i naukowcy odpowiadają na to pytanie zgodnie: tak.

O skuteczności szczepionek wielokrotnie mówiła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: – Osoby zaszczepione bardzo szybko eliminują wirusa ze swoich dróg oddechowych i po jakichś dwóch-trzech dniach przestają być groźne dla innych. Były na ten temat przeprowadzone trzy duże badania: dwa w Wielkiej Brytanii i jedno w Hiszpanii. Na ich podstawie wykazano, że jednak szczepionki zmniejszają transmisję wariantu Delta – powiedziała w rozmowie z PAP.

O to, jak działa szczepionka wobec wariantu Omikron spytaliśmy wirusologa Tomasza Dzieciątkowskiego: - Szczepionki działają przeciwko wariantowi Omikron, ale należy podkreślić, że działają słabiej. Wiąże się to z tym, że Omikron ma co najmniej kilkanaście mutacji więcej w obrębie białka kolca, przez co siła wiązania się przeciwciał ze szczepionki jest mniejsza. Dlatego ważne jest przyjęcie dawki przypominającej: chociaż przeciwciała przy Omikronie mają bardziej skąpe działanie, to przy trzeciej dawce jest ich po prostu więcej. Dzięki temu jesteśmy chronieni również przed Omikronem.

Źródła: DGP
Tags:
  • sondaż
  • szczepienia
  • antyszczepionkowcy
  • epidemia koronawirusa
  • szczepienia przeciwko COVID-19