Badania potwierdziły 40 876 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w pandemii; zmarły 193 osoby z COVID-19 – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

pap 20220113 11O

Sobota, 22 stycznia

Nowe dane ministerstwa

Badania potwierdziły 40 876 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w pandemii; zmarły 193 osoby z COVID-19 – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej nowych zakażeń dotyczy województwa mazowieckiego (7120) i woj. śląskiego (6442).

Pozostałe przypadki dotyczą osób z województw: małopolskiego (4001), dolnośląskiego (3644), wielkopolskiego (3152), pomorskiego (2857), łódzkiego (2387), podkarpackiego (2329), lubelskiego (1800), kujawsko-pomorskiego (1404), zachodniopomorskiego (1367), warmińsko-mazurskiego (1169), opolskiego (1000), podlaskiego (818), świętokrzyskiego (688) i lubuskiego (495).

Resort podał, że 203 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

MZ przekazało, że z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 163 osoby.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 484 095 przypadków. Zmarło 103 819 osób z COVID-19.

W szpitalach jest 13 504 pacjentów z COVID-19

W szpitalach jest 13 504 pacjentów z COVID-19, w tym 1274 chorych podłączonych do respiratorów – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w szpitalach 30 084 łóżka i 2723 respiratory.

Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywa 828 763 osoby. MZ poinformowało też, że wyzdrowiało dotąd 3 834 813 zakażonych.

Tydzień temu, 15 stycznia, w szpitalach było 15 114 chorych z COVID-19, a miejsc 30 696. Dwa tygodnie temu, 8 stycznia w szpitalach przebywało 18 286 pacjentów, a łóżek było przygotowanych dla 30 818 chorych.

Piątek, 21 stycznia

Darmowe testy antygenowe w każdej aptece

Premier Mateusz Morawicki zapowiedział zwiększone możliwości testowania. – Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece, duża powszechność testowania, jak najszersza powszechność testowania – powiedział na konferencji premier.

- Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Osoby powyżej 60 roku życia z pozytywnym wynikiem testu będą mogły być przebadane w domu

Każda osoba powyżej 60 roku życia, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa, będzie mogła zostać w ciągu 48 godzin zbadana przez lekarza pierwszego kontaktu, także w domu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier na piątkowej konferencji prasowej wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu Covid-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia. – Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (...) przez lekarza pierwszego kontaktu - poinformował Morawiecki. Jak dodał, będzie możliwość zbadania również w domu.

Okres przebywania na kwarantannie skrócony do siedmiu dni

– Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów - powiedział premier Mateusz Morawiecki na briefingu prasowym w Warszawie, wskazując, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. Zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

– Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne - po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia – dodał Morawiecki.

Testowanie ma być dostępne w aptekach

- Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki – przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie – i wykonać test antygenowy" – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Radiem Plus.

W piątek Kraska przekazał, że rozporządzenie w tej sprawie jest już "praktycznie gotowe". - Chcemy, to jak najszybciej wdrożyć. Widzimy, że w czasie piątej fali najważniejszą metodą testowania będzie test antygenowy – podkreślił Kraska. Jego zdaniem taka możliwość mogłaby być wdrożona już w przyszłym tygodniu.

36 665 osób zakażonych koronawirusem, 248 zgonów

W piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że przez ostatnią dobę odnotowano 36 665 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 1390 przypadków Omikrona. Zmarło 248 osób, u których zdiagnozowano COVID-19.

Po podaniu ponad 50 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 17,6 tys. niepożądanych odczynów

Po podaniu w Polsce ponad 50 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 17,6 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – wynika z najnowszych danych udostępnianych na stronach rządowych.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia, może mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Większość zgłoszonych dotąd po szczepieniu przeciw COVID-19 odczynów (ponad 14,8 tys.) było łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny – poza łagodnymi – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Naukowcy opracowali test identyfikujący osoby narażone na ciężki przebieg COVID-19

Opracowaliśmy test identyfikujący pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Zwalidowaliśmy go klinicznie i laboratoryjnie. Test czeka na komercjalizację - powiedziała dr Paula Dobosz ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Szpital MSWiA należy do dwóch największych na świecie konsorcjów, zajmujących się badaniami nad COVID-19 – są to: Host Genomic Initiative (HGI) oraz The COVID Human Genetic Effort (HGE).

– W okresie od marca do lipca opisaliśmy w kilku artykułach naukowych w „Nature”, „Science”, „Nature Immunology” oraz „Cell” wspólne odkrycia konsorcjów, dotyczące wariantów genetycznych, mających wpływ na ciężki przebieg choroby COVID-19. Nigdy nie napiszemy, że »my coś odkryliśmy«. Wszystko piszemy razem jako konsorcjanci, bo na tym polega siła tego projektu – mamy otwarty dostęp do badań naukowców z całego świata i możemy korzystać ze wszystkich wyników – powiedziała dr Paula Dobosz, kierownik Zakładu Genetyki i Genomiki CSK MSWiA w Warszawie. Wcześniej była odpowiedzialna za projekty naukowe w ramach MNM Diagnostics z Poznania, które także należy do wspomnianych konsorcjów.

Czwartek, 19 stycznia

Niemiecki pracownik na kwarantannie bez trzeciej dawki nie otrzyma wynagrodzenia

Zgodnie z tymi nowymi zasadami pracownicy objęci kwarantanną, którzy byli zaszczepieni raz lub których drugie szczepienie odbyło się ponad trzy miesiące wcześniej, nie będą już uprawnieni do otrzymywania rekompensaty. Nawet „miliony zaszczepionych pracowników” mogą być zagrożone prawem do wynagrodzenia w przypadku, gdy trafią na kwarantannę z powodu infekcji koronawirusem – informuje w czwartek „Tagesspiegel”.

Do tej pory dotyczyło to wyłącznie osób niezaszczepionych, które zostały skierowane do odbycia kwarantanny. „Milionom pracowników grozi utrata zarobków w czasie odbywania kwarantanny” – podkreśla „Tagesspiegel”.

W Hiszpanii pierwsze regiony luzują restrykcje pomimo wysokiego poziomu zakażeń

Kilka wspólnot autonomicznych Hiszpanii, w tym m.in. Kantabria i Katalonia, pomimo wysokiego poziomu zakażeń koronawirusem łagodzi obowiązujące w tych regionach restrykcje przeciwepidemiczne. Cytowani w czwartek przez dziennik „El Pais” wirusolodzy i eksperci medyczni przestrzegają, że decyzje władz wspólnot mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa sanitarnego. Zaznaczają, że przez Hiszpanię w dalszym ciągu przechodzi szósta fala Covid-19.

Gazeta odnotowuje, że od dwóch dni widoczny jest spadek dwutygodniowej liczby infekcji przeliczanych na 100 tys. obywateli, co zachęca władze regionalne do luzowania obostrzeń. Obecnie ten wskaźnik wynosi wciąż ponad 3200, a ostatni raz zmniejszał się trzy miesiące temu. Od kilku dni każdej doby w Hiszpanii wykrywanych jest ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem.

We Włoszech zahamowanie wzrostu zakażeń i wciąż wysoka liczba zmarłych

We Włoszech doszło do zahamowania wzrostu krzywej zakażeń, ale nadal wysoka jest liczba zgonów na Covid-19. Minionej doby zmarło 385 osób i stwierdzono ponad 188 tysięcy nowych przypadków koronawirusa - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Wykonano 1,1 mln testów. 17 proc. testów dało wynik pozytywny.

Kolejny rekord zakażeń: ponad 32 tysiące

W czwartek odnotowano 32 835 nowych przypadków koronawirusa i 315 zgonów. To kolejny, niechlubny rekord IV fali pandemii.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 30 tys. nowych zakażeniach i 375 zgonach. To także gwałtowny wzrost w porównaniu do danych sprzed tygodnia, kiedy to było 16,8 tys. nowych zakażeń i 481 zgonów.

W środę wieczorem w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że „realizuje się scenariusz bardzo szybkiego przyspieszania”, w którym na początku lutego może być „nawet 100 tys. nowych zakażeń dziennie”.

– Ale ten scenariusz jest o tyle optymistyczny, że on również zakłada dosyć szybki spadek tej liczby. Bo w innych scenariuszach, gdzie ta liczba rośnie wolnej, też jest stosunkowo wolniejsze opadanie fali – stwierdził Niedzielski.

Adam Niedzielski: Nawet 100 tys. zakażeń dziennie

Wczoraj wieczorem w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że „realizuje się scenariusz bardzo szybkiego przyspieszania”, w którym na początku lutego może być „nawet 100 tys. nowych zakażeń dziennie”.

– Wydaje się, że teraz realizuje się scenariusz bardzo szybkiego przyspieszenia, gdzie na początku lutego będziemy mieli apogeum, mówię tu o przekroczeniu dziennej liczby zakażeń 100 tysięcy – powiedział.

– Ale ten scenariusz jest o tyle optymistyczny, że on również zakłada dosyć szybki spadek tej liczby. Bo w innych scenariuszach, gdzie ta liczba rośnie wolnej, też jest stosunkowo wolniejsze opadanie fali – dodał Niedzielski w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Środa, 19 stycznia

Austria: Rekordowa liczba nowych infekcji koronawirusa

27 677 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby to nowy rekord w kraju – poinformowały władze w środę wieczorem. Dotychczas dobową najwyższą liczbę nowych infekcji odnotowano w ubiegłym tygodniu w środę i wyniosła ona 17 tys.

Początkowo, w środę rano system raportowania epidemiologicznego (EMS) podał liczbę 31 070 nowych infekcji, jednak „dane te były niekompletne, brakowało skorygowanych danych ze Styrii i Wiednia” – opisuje „Kronen Zeitung”. Ostatecznie na oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia trzeba było czekać aż do wieczora, kiedy to poinformowano o 27 677 infekcjach koronawirusa.

Obecnie na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju przebywa 193 pacjentów (to 4 osoby mniej niż we wtorek). Odnotowano ponadto 14 zgonów spowodowanych COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin.

–Bez szczepień przypominających i 1,5 miliona osób, które przechorowały koronawirusa, liczby te wyglądałyby znacznie gorzej” – komentuje portal „Kronen Zeitung”. Austria w przyszłym tygodniu spodziewa się nawet około 40 tys. nowych infekcji dziennie.

Niedzielski: Mamy rekordową liczbę zakażeń

- Dzisiejsze statystyki dotyczące COVID-19 są bardzo poważne. Nie tylko wkroczyliśmy w 5 falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała - powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej. - Sytuacja robi się trudna - dodał.

Dzisiejsza liczba zakażeń wyniosła 30 586, zmarło 375 osób. - Wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tys. w stosunku do 11 tys. z tygodnia poprzedniego - to też jest praktycznie podwojenie. I dzisiaj te 30 tys. w stosunku do 16 tys. 200 w zeszłym tygodniu - to jest wzrost dokładnie o 90 proc. - stwierdził. W dodatku - według najnowszych badań - Omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc.

W związku z rozwojem piątej fali pracodawcy są zobowiązani - na początek administracja publiczna - na wysłanie pracowników na pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe.

Obecnie w szpitalach przebywa ponad 14 tys. osób. Jednak przy takim rozwoju epidemii ta liczba na pewno się zwiększy, a liczba łóżek - z 30 tys. - może wzrosnąć do 60 tys. Oznacza to zastój w szpitalach - osoby bez zakażenia będą czekać w kolejkach.

- W piątek (21 stycznia - przyp.red.) przedstawimy pakiet projektów. Zakładają m.in. możliwość testów w każdej aptece i bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych - mówił minister.

Podkreślił również, że rośnie liczba wykonywanych testów. - Widzimy, że bardzo dynamicznie rośnie liczba zleceń, które są wykonywane w POZ czy przez inne kanały (...). Tak naprawdę z tygodnia na tydzień ta liczba zleceń - bo to na ogół w poniedziałek mamy największe liczby - powiększyła się z 40 do ponad 60 tys. Więc są to przyrosty, z jakimi nie mieliśmy do czynienia w ostatniej fali - ocenił minister.

Niedzielski przypomniał także o przestrzeganiu reżimu DDM, czyli stosowania maseczek, zachowywania dystansu, zwiększonej częstotliwości dezynfekcji rąk.

Pytany o możliwość zaostrzenia obostrzeń, Niedzielski podkreślił, że w wielu obiektach obowiązuje limit 30 proc. obłożenia, który może być przekroczony wyłącznie wówczas, gdy dana osoba przedstawi certyfikat poświadczający szczepienie przeciwko COVID-19, negatywny wynik testu lub ma status ozdrowieńca.

- Wszyscy widzimy, że egzekucja tych norm pozostawia wiele do życzenia – powiedział minister. Jak dodał, właśnie dlatego czeka na uchwalenie ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego.

Szczyt tej fali nastąpi na przełomie stycznia i lutego

Szczyt tej fali ma być na przełomie stycznia i lutego, ze stopniowym wygaszeniem jej już w lutym – stwierdził minister zdrowia. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli jej dynamiczny przebieg i być może też dynamiczne zakończenie tej fali.

Szef resortu zdrowia mówił, że są trzy scenariusze co do intensywności zjawiska. - Teraz realizuje się scenariusz bardzo gwałtownego przyrostu – wskazał.

- Tak naprawdę szczyt tej fali ma być na przełomie stycznia i lutego, czyli mówimy o perspektywie najbliższych dwóch tygodni, ze stopniowym wygaszeniem już w lutym – powiedział Niedzielski.

Szczepienie dzieci w wieku 12-17 lat trzecią dawką będzie możliwe pod koniec przyszłego tygodnia

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepienie dzieci w wieku 12-17 lat trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19 możliwe będzie pod koniec przyszłego tygodnia – mówił na konferencji prasowej Niedzielski.

Posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), poświęcone możliwości dopuszczenia trzeciej dawki szczepionki dla dzieci wieku od 12 do 17 lat odbędzie się 24 stycznia.

- Jeśli ta decyzja będzie pozytywna, a wszystko na to wskazuje, to procedura wygląda w ten sposób, że po rekomendacji EMA decyzję podejmuje Komisja Europejska. To na ogół dzieje się albo tego samego dnia, albo następnego, a my w ciągu następnych 2-3 dni uruchamiamy taką możliwość – tłumaczył.

Wtorek, 18 stycznia

Szczepionka przeciw COVID-19 bezpieczna dla kobiet w ciąży

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała też, że badania przeprowadzone przez jej naukowców doprowadziły do stwierdzenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 są równie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci u kobiet w ciąży, jak i osób nie będących w ciąży.

Po podaniu szczepionki mRNA - Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna) - nie stwierdzono u ciężarnych kobiet żadnych oznak zwiększonego ryzyka powikłań, poronień, przedwczesnych skutków ubocznych u nienarodzonych dzieci.

- Korzyści z przyjęcia w czasie ciąży szczepionki przeciw COVID-19, opartej na technologii mRNA przewyższają wszelkie możliwe ryzyko dla przyszłych matek i nienarodzonych dzieci – podała EMA.

Kraska: Adam Niedzielski jest i myślę, że będzie ministrem zdrowia

Adam Niedzielski jest i myślę, że będzie ministrem zdrowia. Przed nami bardzo trudny czas, więc sternik musi być na okręcie - odpowiedział wiceminister zdrowia Adam Kraska na pojawiające się informacje, że Niedzielski rozważa podanie się do dymisji

RMF FM podało we wtorek rano, że minister zdrowia Adam Niedzielski od przyszłości tzw. ustawy hocowej uzależnia swoją obecność w rządzie. Waldemar Kraska, pytany w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski o to, czy Niedzielski jest jeszcze jego szefem i ministrem zdrowia, odparł: – Tak i myślę, że będzie.

Dopytywany o to, czy Niedzielski zagroził dymisją, Kraska zauważył, że nie był przy rozmowach Adama Niedzielskiego z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. – To pytanie jest bezpośrednio do pana ministra (...) Przed nami jest bardzo ciężki, trudny czas, więc sternik musi być na okręcie – podkreślił Kraska.

Jednocześnie Kraska zastrzegł, że minister Adam Niedzielski jest zdeterminowany, aby ustawa o weryfikacji covidowej była dalej procedowana.

19 652 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 709 Omikronem

Dzisiejsza liczba zakażeń przekroczyła 19,5 tys. Za ponad 700 przypadków odpowiada nowy wariant konoronawirusa Omikron. Zmarło 377 osób zakażonych koronawirusem - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że udział omikronu w strukturze badanego genomu zaczyna dynamicznie wzrastać. - W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc. - poinformował.

Źródła: Newsweek (RASP / Newsweek)
Tags:
  • koronawirus
  • zakażenia
  • pandemia
  • COVID-19