Świat dzieci nie jest bezproblemowy. Pełen jest wewnętrznych przeżyć i bardzo ważnych dla nich spraw. Nie wszystko rozumieją i nie potrafią przewidzieć konsekwencji różnych swoich działań. Chcą, by ich słuchać i je wspierać. Najlepszym wsparciem będzie pomóc im ten świat zrozumieć.

Dzieci chcą, by je słuchać i je wspierać

Dzieci, tak jak dorośli, mają swoje sprawy, troski i potrzeby. Radzą sobie z nimi tak, jak potrafią: raz dobrze, bo zgodnie z przyjętymi w świecie dorosłych regułami, a raz gorzej, czasem bez wsparcia dorosłego. Kiedy to wsparcie jest potrzebne, pomocne mogą okazać się książki do zadań specjalnych. Warto po nie sięgać, gdy dziecko coś niepokoi, ma jakiś problem, gdy rodzice starają się mu pomóc zrozumieć i oswoić emocje, trudne tematy. Taka jest książka Antona Bergmana „Czy to prawda, Ester?”.

Dziecięce zadania

„Ester jest w znakomitym humorze. Przemawianie przed całą klasą to jej pasja”.

Wiek szkolny to czas ważny z perspektywy przekonań dziecka o własnej skuteczności w działaniu i myśleniu w relacjach z innymi. Przekonanie o własnych umiejętnościach w zakresie wykonywania obowiązków i zadań, przekonanie o byciu fachowcem w danym temacie, poczucie bycia akceptowanym przez rówieśników, zdobycie uznania w ich oczach to nic innego jak poczucie kompetencji, które stanowi fundament dorosłego poczucia produktywności. Dobrze jest, kiedy rodzice powierzają dziecku coraz to trudniejsze i bardziej złożone zadania zgodne z jego kompetencjami. Rozmawiają z dzieckiem, co trzeba robić, aby móc określony cel osiągnąć, przekazują mu informację zwrotną o tym, co wykonało dobrze nie tylko po to, aby wskazać mu kierunek, w którym powinno iść, ale też po to, aby podbudowywać jego samoocenę.

Dziecięce sprawy i troski

„Dlaczego tak zareagowałaś, kiedy opowiadałam o spotkaniu samorządu? – pyta Ester. – Ale jak? – Prostuję się na huśtawce tak gwałtownie, że aż mnie kłuje w brzuchu. – Powiedziałaś, że kłamię. – Całkiem sporo nazmyślałaś – odpowiadam. Przez chwilę jesteśmy cicho. Ściska mnie w brzuchu, kiedy zastanawiam się, czy Ester wciąż będzie chciała być moją najlepszą przyjaciółką”.

Przyjaźń jest cenna dla każdego, dla dziecka jakość takiej relacji rówieśniczej jest podstawą harmonijnego rozwoju. Posiadanie przyjaciela doskonali umiejętności komunikacyjne, zaspokaja potrzebę bliskości i towarzystwa, daje poczucie akceptacji, doskonale wpływa na poczucie własnej wartości i pewności siebie, uczy współpracy, dzielenia się, zasad pracy w grupie. Pierwsze przyjaźnie są dużym przeżyciem, a potem wspaniałym wspomnieniem.

Dziecięcia przyjaźń ma swoje etapy rozwoju, przyczyny powstania i rozpadu, kwestie zaufania, zazdrości, przyczyny powstawania konfliktów i sposoby ich rozwiązywania. Wczesna przyjaźń charakteryzuje się tymczasowością, bliskością (chodzenie razem do tej samej klasy, mieszkanie na tym samym osiedlu, w tym samym bloku, uczęszczanie na te same zajęcia itp.). Przyjaciele chcą wszystko robić razem, wracać dokładnie o tej samej godzinie do domu, siedzieć w tej samej ławce, być w tej samej drużynie na lekcji w.f. Przyjaciel jest lustrzanym odbiciem, dlatego powinien lubić robić to samo. Pożyczenie zabawki, podzielenie się posiłkiem z przyjacielem to ważny wyznacznik przyjaźni. Przyjaciółka ubiera się tak samo, ba, nawet ma taką samą fryzurę, podobne poglądy – to deklaracja lojalności. Pojawiają się nieporozumienia i spięcia, ale przeprosiny lub odejście od spornego tematu wystarczą do rozwiązania konfliktu. Przyjaciele pomagają sobie w kłopotach, ufają, mają swoje sekrety. Są sobie bardzo potrzebni. Uczmy zatem dzieci, na czym polega przyjaźń, jakie są jej zasady, jak ją zawierać i pielęgnować.

„Całkiem sporo nazmyślałaś – odpowiadam. – Trochę kłamstw nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Tak mówi moja babcia – mówi Ester”.

Dzieci, jak i dorośli kłamią z tych samych powodów. Kłamstwo staje się strategią zaspokajania potrzeby ochrony przed karą czy gniewem dorosłych, przynależności/akceptacji w grupie rówieśniczej, zwrócenia uwagi innych na siebie, otrzymania troski i współczucia, uznania, ucieczką od odpowiedzialności za swoje działania. Do kłamstwa skłaniają też motywy altruistyczne: obrona przyjaciela przed nieżyczliwymi słowami rówieśników, z obawy przed przykrymi konsekwencjami. Stosowanie przez dziecko kłamstwa to sygnał trudny w odczytaniu, bo niewypowiedziany wprost. Trzeba poświęcić więcej czasu, aby go rozszyfrować i ustalić, dlaczego dziecko zdecydowało się na nieprawdomówność. Trzeba zadać sobie pytania: co się za tym kłamstwem kryje, jaka potrzeba i cel? Zadaniem rodziców jest rozmowa z dzieckiem o konsekwencjach kłamstwa, bo osłabia ono więzi międzyludzkie, prowadzi do utraty zaufania i braku wiarygodności, w skrajnych przypadkach do zatracenia się między fikcją a prawdą.

Na okładce ktoś napisał: „Tęsknię za Tobą”. Rozpoznaję charakter pisma Ester. Czy to pamiętnik? – Nie, to moja książka o tęsknocie. – Nigdy o czymś takim nie słyszałam. – Może dlatego, że masz mamę. A ja nie.

Dzieci, tak jak dorosłych, dotyka śmierć czy inna strata. Dziecięca żałoba to proces adaptowania się do straty i przyzwyczajenia się do braku kogoś, czasem bardzo ważnego. Reakcje dziecka na stratę zależą od wieku czy temperamentu. Dostosowanie się do zmiany może być stresujące, zatem jedną ze strategii w radzeniu sobie z utratą bliskiej osoby może być prowadzenie dziennika/pamiętnika, w którym dziecko może pisać o swoich uczuciach i myślach.

Dziecięce potrzeby

„Wciąż nie mam swojego telefonu, chociaż miałam dostać go na urodziny. Przedtem tylko Ester miała komórkę, ale teraz prawie wszyscy w klasie je mają”.

Potrzeba posiadania wynika z pragnienia odczuwania przyjemności posiadania czegoś.

Często współwystępuje z potrzebą realizacji dziecięcych zainteresowań, np. kolekcjonowaniem różnych przedmiotów albo łączy się z różnymi rodzajami aktywności. Posiadanie pożądanych w grupie rówieśniczej przedmiotów, np. telefonu, popularnych wśród rówieśników gadżetów czy kolekcjonowanie ważnych, z dziecięcego punktu widzenia, przedmiotów, powoduje, że dziecko zyskuje pozytywną ocenę rówieśników, ich uznanie, zdobywa lepszą pozycję w grupie. Zadaniem rodziców jest dbać o to, by dziecko, ciesząc się z posiadanej rzeczy, nie chełpiło się nią przed innymi, nie uważało siebie za warte więcej od innych („Mam nowe zabawki, więc jestem kimś lepszym”), nie mierzyło wartości drugiego na podstawie tego, co posiada i tym sposobem wykluczało inne dziecko czy dzieci w zabawie. Warto zadbać o to, aby dziecko nie czuło się wykluczone z grupy, aby mogło czerpać radość z tego, że ma atrakcyjny przedmiot.

Pamiętajmy, że dziecko ma prawo do posiadania własnych rzeczy. Nauczmy je poszanowania własności osobistej, dbania o własne i cudze przedmioty. Nie zapomnijmy o tym, że dziecko ma nauczyć się przede wszystkim poszanowania godności innych i własnej. Uczmy wrażliwości na potrzeby i uczucia innych. Tak u dziecka kształtuje się empatia.

„Na kolację zrobimy spaghetti bolognese – decyduje tata. – Ale ja nie chcę jeść tyle mięsa – stwierdzam. Tata drapie się po głowie, włosy sterczą mu na wszystkie strony. – Coś się stało? – pyta. – Nie, ale w mojej szkole jest cała masa wegetarian. To lepsze dla środowiska”.

Potrzeba sensu życia nie dotyczy tylko dorosłych. Dzieci również mają taką potrzebę, choć początkowo nie zdają sobie sprawy z sensu leżącego u podstaw wszystkiego, co robią. Uświadamianie tego jest zadaniem rodziców.

Sens życia umożliwia odkrywanie życiowego powołania, nadaje kierunek realizacji życiowych zadań. Zaspakajanie tej potrzeby determinuje podjęcie pracy nad sobą, wpływa na rozwój własnych możliwości i planów w przyszłości. Brak sensu życia może doprowadzić do kryzysu, to z kolei spowodować depresję, nerwice lub inne choroby psychiczne. Zadaniem rodziców jest wspierać dziecko w poznawaniu samego siebie. Wgląd w świat własnych emocji, potrzeb czy pragnień, świadomość wartości to kompas w poszukiwaniach sensu własnego życia.

Świat dziecka nie jest bezproblemowy. My, dorośli, czasem o tym zapominamy. Wewnętrzne przeżycia, sprawy i troski bohaterek książki są wpisane w dziecięcą codzienność, rodzą wiele emocji, stanowią podstawę zachowań nie zawsze akceptowanych w świecie dorosłym. Dzieci mają własne, równie ważne jak nasze, problemy. Nie bagatelizujmy ich. Obserwujmy, słuchajmy uważnie, wspierajmy i kochajmy bezwarunkowo.

*

Fragmenty pochodzą z książki „Czy to prawda, Ester?” autorstwa Antona Bergmana Widnokrąg, przekład: Marta Wallin, ilustracje: Emma Adbåge

Zbieranie pieniędzy na rzecz dzieci uchodźców to naprawdę ważna sprawa.

Szkoła Signe i Ester organizuje pchli targ, ale Ester namawia przyjaciółkę do zdobycia pieniędzy w inny sposób. Czy Signe odważy się zapukać do drzwi obcych ludzi? Albo zaśpiewać solo? Okazuje się, że zbieranie pieniędzy to nie taka łatwa sprawa, a dobre intencje nie zawsze prowadzą do mądrych decyzji.

Narratorką książki jest dziesięcioletnia Signe. Z dziecięcej perspektywy przedstawia świat, relacje rówieśnicze i wyzwania, z którymi dzieci mierzą się na co dzień. W stylu skandynawskim – bez lukru i moralizowania. Duże litery i atrakcyjne ilustracje sprawiają, że książka jest przystępna również dla początkujących czytelników. Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej – programu Kreatywna Europa.

Źródła: Newsweek
Tags:
  • psychologia
  • potrzeby
  • psychologia dziecka
  • dzieci i rodzice
  • problemy