Wystarczyło 90 minut, bo tylko tyle trwała 80 lat temu konferencja w Wannsee, żeby jej uczestnicy porozumieli się co do istoty sprawy, czyli jak zamordować 11 milionów Żydów.

Uczestnicy konferencji w Wannsee

Pierwsi właściciele okazałej willi położonej w Berlinie nad jeziorem Wannsee byli przestępcami. Ernst Marlier, przedsiębiorca farmaceutyczny, pobił na ulicy kobietę, która czekała na taksówkę, a następnie dwóch kierowców, interweniującego policjanta, a wreszcie tłukł jak popadło wszystkich, którzy pojawili się w zasięgu wzroku. Regularnie też znęcał się nad żoną, a oprócz tego był oszustem. Leki, które produkowała jego firma, nie posiadały żadnych właściwości leczniczych. Wobec zarzutów karnych i problemów finansowych, w 1921 r. Marlier musiał sprzedać modernistyczną willę, którą kazał wybudować siedem lat wcześniej nad jeziorem Wannsee w Berlinie.

Kupił ją od niego przedsiębiorca Friedrich Minoux, uczestnik jednej z największych afer gospodarczych w historii nazistowskich Niemiec. Minoux, wielki sympatyk nazistów, mimo starań nie dochrapał się żadnej funkcji ministerialnej, a od 1938 r. prowadzono przeciwko niemu postępowanie w sprawie defraudacji ogromnych sum, głównie z Berlińskiego Przedsiębiorstwa Gazowego. W 1941 r. został skazany na pięć lat więzienia.

Źródła: Newsweek (RASP / Newsweek)
Tags:
  • adolf eichmann
  • Adolf Hitler
  • żydzi
  • Holokaust
  • Wannsee