Zaledwie 90 minut potrzebowało dwunastu wyższych urzędników III Rzeszy, żeby w okazałej rezydencji pod Berlinem uzgodnić podział kompetencji i zadań przy eksterminacji europejskich Żydów.

Willa w Wannsee, w której 20 stycznia 1942 r. odbyła się konferencja nazistów.

Ponieważ kwestie do omówienia nie pozwalają na dłuższą zwłokę, zapraszam panów na spotkanie połączone ze śniadaniem w dniu 20 stycznia 1942 r. o godz. 12.00. Berlin, Am Grossen Wannsee 56-58” – napisał Obergruppenführer Reinhard Heydrich, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, jeden z głównych współodpowiedzialnych za Holokaust.

Spotkanie przeszło do historii pod nazwą konferencja w Wannsee jako punkt zwrotny w wymordowaniu sześciu milionów Żydów. Ale to nie wtedy zapadła decyzja o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej. O Zagładzie zdecydowano wcześniej na wyższych szczeblach. W wilii nad jeziorem Wannsee odbyło się po prostu techniczne spotkanie podsekretarzy stanu i urzędników resortów, które miały wspólnie rozwiązać problemy, jakie dotychczas pojawiały się przy przeprowadzaniu deportacji i masowych rozstrzeliwań. Akcję trzeba było usprawnić i przyspieszyć.

Źródła: Newsweek (RASP / Newsweek)
Tags:
  • Holokaust
  • konferencja wannsee
  • historia
  • III Rzesza