Naukowcy badający rytmy biologiczne nie mają wątpliwości, że światło słoneczne nie jest jedynym czynnikiem regulującym zegar biologiczny człowieka.

Wpływ Księżyca na nasze życie

Wczesne popołudnie, północne wybrzeże Bretanii we Francji, nad kanałem La Manche. Do niewielkiego portu wpływają kolejne żaglówki i łodzie motorowe. Rzucają kotwice. Mija kilkadziesiąt minut, a wszystkie żaglówki już nie kołyszą się na wodzie, ale tkwią w piasku. Morze cofa się błyskawicznie. Trwa odpływ, odsłaniając kolejne metry morskiego dna oraz miliony żyjących na nim stworzeń, na które już czekają mewy i rybitwy. Ptaki wiedzą, że o tej porze będzie tu obfitość pożywienia.

Te morskie zmiany są najbardziej widocznym przejawem grawitacyjnego wpływu Księżyca na naszą planetę. Czy to możliwe, że ta siła oddziałuje również na żywe organizmy? Do niedawna mało kto w naukowym świecie brał to na poważnie, uważając, że wpływ pozycji Słońca czy Księżyca na nasze życie to raczej domena astrologii. Pojawiają się jednak badania, które pokazują, że grawitacja Księżyca, a także Słońca ma wpływ na biologiczne funkcje żywych organizmów, od mikroskopijnych robaczków po człowieka. Wywoływana przez grawitację siła pływowa reguluje zegar biologiczny żywych istot w podobny sposób, jak robi to światło słoneczne.

Źródła: Newsweek (RASP / Newsweek)
Tags:
  • życie
  • słońce
  • grawitacja
  • Księżyc