Na peruwiańskiej pustyni, nad brzegami Pacyfiku, na dalekich rubieżach pierwszego imperium prekolumbijskich Andów nazywanego Wari, funkcjonował prężny ośrodek władzy. Tamtejsi władcy, na wiele wieków przed powstaniem państwa Inków, rozwinęli unikatową kulturę, która stworzyła niepowtarzalne dzieła architektury i sztuki. Kierowany przeze mnie polsko-peruwiański zespół archeologów, szukając śladów tej cywilizacji, dokonał odkrycia, które zostało uznane za jedno z najważniejszych na świecie.

15 grudnia 2020 r. Godzina 17.30. Samochód sprawnie toczy się przez ciemną, zimową Warszawę. Gdyby nie pandemia i brak śniegu... byłaby piękna, a przynajmniej normalna. Teraz wilgotna mgła, niczym limska garua, spowija stolicę, ukrywając brak ludzi i bożonarodzeniowych straganów. Nieliczni przechodnie przemykają smętnie w maseczkach, wyjątkowo nieobładowani świątecznymi zakupami, co byłoby normalnym widokiem jeszcze rok temu.

Dojeżdżam do Śródmieścia. Udaje mi się cudem zaparkować na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Żurawią. Co ta pandemia robi ze światem! Przed nią nie miałbym szans na parking o tej porze w samym sercu Warszawy!

Źródła: Kontynenty
Tags:
  • Wak’a
  • Peru
  • archeologia
  • magazyn Kontynenty