Bronisław Komorowski obserwuje kryzys na polsko-białoruskiej granicy z rodzinnego domu w Budzie Ruskiej na Podlasiu. Fakt odwiedził byłego prezydenta w tej posiadłości, usytuowanej zaledwie 30 kilometrów od granicy strefy stanu wyjątkowego. Bronisław Komorowski ma sporo przemyśleń na temat działań polskich władz wobec ataków hybrydowych na Polskę, w których Mińsk wykorzystuje migrantów do destabilizowania sytuacji w regionie. Wyrobił sobie też zdanie w sprawie zaangażowania kanclerz Angeli Merkel w rozwiązanie kryzysu. – Życzyłbym sobie, żeby jej się to udało – powiedział w rozmowie z Faktem Bronisław Komorowski. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, którą zarejestrowaliśmy w rodzinnym domu byłego prezydenta.

Dziennikarze Faktu odwiedzili Bronisława Komorowskiego Budzie Ruskiej na Podlasiu.

– To może być bardzo dobry sygnał o szansie na likwidację kryzysu granicznego. Rząd polski wysyłał na granicę czołgi, a Unia Europejska może załatwić tę sprawę pieniędzmi wykorzystując także atut, jakim jest dobra dyplomacja – odpowiedział Bronisław Komorowski na pytanie Faktu o rozmowy kanclerz Merkel z Aleksandrem Łukaszenką.

Były prezydent liczy na to, że Polska otrzyma jednak istotne wsparcie w rozwiązaniu kryzysu na granicy. Wierzy w to pomimo faktu, że nasze relacje międzynarodowe pozostawiają wiele do życzenia. – Z winy polskiego rządu, który skonfliktował się z instytucjami UE, działania głównych krajów Zachodu mają miejsce bez udziału władz polskich. To smutna ilustracja naszej automarginalizacji w polityce europejskiej. Może więc się paradoksalnie okazać, że Unia Europejska o której premier mówił, że chce wywołać III wojnę światową, rozwiąże problem – uważa były prezydent.

Zdaniem Komorowskiego, rozmowy Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką mogą doprowadzić do zakończenia kryzysu. – Życzyłbym sobie, żeby jej się to udało. Bardzo bym się z tego cieszył – dodał.

Komorowski: Prezydent Andrzej Duda powinien skarcić kolegów

Bronisław Komorowski oceniając aktywność Andrzeja Dudy podkreślił w rozmowie z Faktem, że rolą prezydenta nie jest rozwiązywanie problemów na granicy, ale "dbanie o wspólnotę".

– Zadaniem każdego prezydenta powinno być dbanie o wspólnotę. Prezydent powinien dawać wszystkim obywatelom poczucie bezpieczeństwa i przyzwoitości państwa – powiedział były prezydent i dodał, że Andrzej Duda powinien skarcić swoich kolegów i zażądać, żeby przestali straszyć Polaków wojną, zohydzać migrantów itp.

9 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Andrzej Duda
  • kryzys na granicy
  • Buda Ruska
  • Bronisław Komorowski
  • Angela Merkel
  • Białoruś
  • Granica