Trwa kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Służby zatrzymywały nielegalnych migrantów. Nie obyło się bez incydentów. Ostatniej doby zanotowano 208 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. 31 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Premier Morawiecki na nocnym patrolu.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo, by być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami, które dzieją się na granicy.

21.11.2021

23.14 Trwa wizyta premiera na granicy. Mateusz Morawiecki przyjechał do bazy w okolicy Krynek. Tam odbyła się odprawa z kierownictwem i spotkanie z żołnierzami. Następnie szef rządu pojedzie na nocny patrol z żołnierzami i pogranicznikami.

21:15 Migranci wciąż czekają na zamkniętym terenie wyznaczonym przez rząd białoruski w regionie przygranicznym w obwodzie grodzieńskim. To osoby, które chciały emigrować do Europy i przeniosły się tam po spakowaniu swojego dobytku z zalesionego terenu.

20:39 Zdaniem ukraińskiego szefa wywiadu Rosja przygotowuje atak z kilku kierunków na początku 2022 roku. "Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach i przygotowuje atak pod koniec stycznia albo na początku lutego przyszłego roku" – powiedział portalowi Military Times naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

Według niego taki atak najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie, desanty morskie w Odessie i Mariupolu oraz mniejsze wtargnięcie przez Białoruś.

Jak ocenił, przygotowywany przez Rosję atak byłby "znacznie bardziej niszczycielski niż wszystko, co dotychczas zaobserwowano w ramach konfliktu trwającego od 2014 r., w którym zginęło ok. 14 tys. Ukraińców".

20:00 Pod hasłem "Łukaszenka przekroczył granicę" pikietowali w niedzielę Białorusini przed ambasadą Białorusi w Warszawie. Jak powiedziała PAP białoruska aktywistka Stasia Glinnik, Łukaszenka jest jedyną osobą odpowiedzialną za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.

18:29 W mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że służbę na granicy pełnią pijani Białorusini pod bronią.

format_quote

Pijani Białorusini pod bronią pełnią służbę na granicy. To nie pierwszy taki przypadek, z którym spotkali się nasi żołnierze"

– napisano w mediach społecznościowych MON i dołączono krótki film.

17:49 "Niepokoi nas coraz większa obecność wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, na Białorusi, wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej oraz w Obwodzie Kaliningradzkim. To kolejny instrument, który może być użyty do bezpośredniego ataku" - napisał na Facebooku w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

17:26 Portal wPolityce.pl opublikował sondaż, z którego wynika, że 52 proc. Polaków uważa, że w czasie ataku na granice opozycja powinna wspierać rząd.

Z sondażu wynika również, że zdaniem 13 proc. Polaków opozycja nie powinna się wypowiadać w tej sprawie. Z kolei co 10 badany - czyli 10 proc. - sądzi, że opozycja powinna krytykować działania polskiego rządu. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało natomiast 25 proc. badanych.

format_quote

Badanie potwierdza, że Polacy dostrzegają powagę sytuacji i oczekują od wszystkich sił politycznych zachowania jedności w krytycznej chwili"

– napisano na portalu wPolityce.pl.

16:30 Premier Łotwy podczas niedzielnego spotkania z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim powiedział, że przez kryzys na granicy z Białorusią Europa bardziej się zjednoczyła.

format_quote

Jeżeli reżim białoruski uważał, że uda mu się zdestabilizować albo podzielić Europę, to bardzo się rozczarował. Jest wręcz odwrotnie, Europa bardziej się zjednoczyła"

- powiedział premier Łotwy Kriszjanis Karinsz.

16:14 Premier Mateusz Morawiecki przebywa w stolicy Łotwy, gdzie spotkał się z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem, by rozmawiać o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o zagrożeniach geopolitycznych.

format_quote

To bardzo ważne, że mogliśmy skoordynować nasze działania. Dziś już widzimy, że ta koordynacja działań, działania naszej dyplomacji przynoszą rezultaty. Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania pewnych działań białoruskiego reżimu"

- powiedział szef rządu na wspólnej konferencji z Karinszem.

12:30 „Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby. Dziecko prosi funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami w stronę naszych żołnierzy” – przekazało MON w niedzielę na Twitterze.

„Kolejny dowód na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez białoruskie służby. Dziecko prosi funkcjonariuszy o zgodę na atak kamieniami w stronę naszych żołnierzy” – napisano na Twitterze MON.

Do wpisu dołączono krótki film. Widać na nim, jak mały chłopczyk podchodzi do umundurowanych osób, rozmawia z nimi, po czym się oddala.

10:31 Jesteśmy gotowi na zamykanie kolejnych przejść granicznych, zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki — oświadczył w niedzielę w Tallinnie premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę do Tallinna, gdzie spotkał się z premier Estonii Kaji Kallas, aby rozmawiać o kryzysie wywołanym przez białoruski reżim. To pierwsze z serii spotkań z europejskimi przywódcami, w niedzielę szef polskiego rządu odwiedzi jeszcze Litwę oraz Łotwę.

Premier pytany na konferencji prasowej po spotkaniu o to, czy polski rząd rozważa całkowite wstrzymanie ruchu towarowego między Polską a Białorusią, aby uderzyć gospodarczo w reżim Alaksandra Łukaszenki, odpowiedział: "rozważane są kroki o charakterze coraz bardziej poważnych sankcji gospodarczych, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej od strony polskiej". – Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej – wyjaśnił premier.

09:31 Przed północą stuosobowa grupa przywieziona pod granicę przez służby białoruskie próbowała w rejonie Czeremszy siłowo wedrzeć się do Polski. W kierunku polskich funkcjonariuszy użyto kamieni, kawałków drzew i laserów oślepiających. Nikt nie ucierpiał – poinformowała w niedzielę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

– Zostaliśmy obrzuceni kamieniami, kawałkami konarów drzew zarówno przez służby białoruskie, jak i przez cudzoziemców. Do tego było również oślepianie latarkami, laserami – dodała rzecznik SG.

Na terytorium Polski weszły 92 osoby. Po kilku metrach od linii granicy zostały zatrzymane, poinformowane o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i zawrócone do linii granicy państwowej. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, nie było też potrzeby udzielania pomocy.

Do drugiej próby siłowego przekroczenia granicy doszło ok. 19.30 w sobotę na odcinku ochranianym przez placówkę w Mielniku.

08:23 Ostatniej doby zanotowano 208 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. 31 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

W sobotę zanotowano 208 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymany został jeden nielegalny imigrant, obywatel Iraku. Wydano 31 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Pozostałym próbom zapobieżono – przekazała na Twitterze Straż Graniczna.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

21:06 "Pomogliśmy 4. osobom w lesie w okolicy Augustowa. Wychłodzeni. Wycieńczeni. Skarżyli się na bóle" - informują na Twitterze RatownicyPCPM. Wszyscy trafili do szpitala.

20:35 "To akt solidarności z osobami tkwiącymi od tygodni lub miesięcy w śmiertelnej pułapce między Polską, a Białorusią" - tłumaczyli organizatorzy sobotniego Marszu Troski o Oszukanych #granicaCzłowieczeństwa. W sobotę przeszli przez centrum Warszawy z srebrno-złotymi foliami, symbolizującymi pomoc potrzebującym.

19:51 - Sobota była spokojna na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej, nie stwierdzono żadnych incydentów czy prób nielegalnego przekroczenia granicy – powiedział PAP w sobotę wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

18:45 Policja pokazała również zdjęcia z rejonu Kuźnicy:

18:22 Jak poinformowała w sobotę Policja, podczas kontroli od sierpnia zostało zatrzymanych ok. 300 przemytników, którzy "za pieniądze próbują przewieźć ludzi sprowadzonych przez reżim białoruski z Białorusi do Europy Zachodniej".

17:33 "Nasi żołnierze chroniący polskiej granicy codziennie otrzymują 5 posiłków, w tym 3 gorące. Wartość energetyczna dziennej racji żywnościowej to ok. 5000 kcal. Nasza logistyka pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Gotują prawie jak u mamy" - napisała 18 Dywizja Zmechanizowana. Pokazała też zdjęcia:

16:54 - Polskim interesem jest jak najszybsze zakończenie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej, trzeba użyć każdej metody, przede wszystkim dyplomatycznej. Obawiam się, że interesem PiS jest, by tak się nie stało - powiedział w sobotę współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

16:21 O umożliwienie organizacjom humanitarnym i medycznym działania w strefie objętej stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią apelowali w sobotę w Hajnówce (woj. podlaskie) uczestnicy akcji protestacyjnej "Matki na Granicę".

Inicjatorka akcji "Matki na Granicę" Joanna Stańczyk ze Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet powiedziała, że celem akcji jest m.in. zwrócenie uwagi na kwestie pomocy uchodźcom. „Błagamy i prosimy o pomoc dla tych dzieci, dla rodziców, młodych ludzi, którzy są czyimiś braćmi, synami, ojcami. Oni chcą lepszej przyszłości dla swoich dzieci (…) To nie są nasi wrogowie, musimy im pomóc” – zaznaczyła Stańczak.

Dodała, że wśród osób na granicy polsko-białoruskiej są również dzieci chore i niepełnosprawne. „Nie możemy wyrzucać ich z Polski, musimy udzielić pomocy. Apelujemy o korytarz humanitarny, o wpuszczenie w strefę stanu wyjątkowego organizacji humanitarnych, medyków i o natychmiastowe załatwienie tej sprawy” – powiedziała Joanna Stańczyk.

16:07 Terytorialsi patrolują granicę na Bugu:

15:47 Bronisław Komorowski dla Faktu: Merkel? Życzyłbym sobie, żeby jej się udało. Więcej TU.

15:22 – W nocy z 17 na 18 listopada udzieliliśmy pomocy medycznej po polskiej stronie poza strefą stanu wyjątkowego trzem osobom, mężczyźnie i małżeństwu. Cała interwencja miała miejsce w nocy, w środku lasu. Z relacji kobiety wynikało, że straciła roczne dziecko miesiąc temu podczas tułaczki w lesie po białoruskiej stronie granicy – poinformowała Aleksandra Rutkowska, rzecznik prasowa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Rzecznik PCPM przekazała, że według słów migrantki przyczyną śmierci jej dziecka było wyziębienie. Ratownicy od czasu tej interwencji nie rozmawiali więcej z tymi osobami. – Nie mamy z nimi kontaktu – wskazała Aleksandra Rutkowska.

Wcześniej ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej poinformowali o śmierci rocznego dziecka migrantów, nie podając, kiedy i gdzie zmarło. Dotychczas na policję ani prokuraturę nie wpłynęło żadne zawiadomienie w tej sprawie.

15:03 "Byłam na granicy, aby sprawdzić, jak wygląda opieka nad migrantami, którzy oczekują na prawo pobytu w Polsce, skierowanie do ośrodka zamkniętego lub na deportację do swojego kraju pochodzenia" – przyznała Bogna Janke, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

14:31 "Białoruś próbuje wysłać tysiące uchodźców, by zdestabilizować Unię Europejską" – powiedział dziennikowi "Corriere della Sera" były prezydent Lech Wałęsa. W wywiadzie podkreślił, że zaniepokojenie premiera Mateusza Morawieckiego jest uzasadnione.

"Europa nie może przyjąć milionów migrantów" – zaznaczył były prezydent. "Ale – dodał – kwestią zasadniczą jest to, dlaczego te osoby chcą dostać się" do UE. "Powodem jest to, że nierówności między narodami są zbyt duże" – zauważył.

Mówiąc o roli przywódcy Rosji Władimira Putina w obecnym kryzysie na granicy z Białorusią oświadczył: "Rosja jest wrogo nastawiona do Unii Europejskiej, bo stanowi ona podstawową przeszkodę dla jego pragnienia odzyskania utraconych republik". "To możemy wyczuć. Ale nie wiemy dokładnie, jakie są cele Łukaszenki i Putina" – ocenił Wałęsa.

14:13 "Sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych. I dlatego wyruszam w podróż po kilku krajach europejskich, aby rozmawiać o kryzysie międzynarodowym wywołanym przez działania Aleksandra Łukaszenki" – poinformował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Polityk będzie rozmawiał z premierami Litwy, Łotwy i Estonii.

"Jako Unia Europejska i kraje sojuszu Transatlantyckiego musimy przygotowani na potencjalne zagrożenia oraz wypracować sprawne i skuteczne mechanizmy współpracy w obliczu kolejnych ataków i prowokacji" – podkreślił.

"Wszyscy widzimy intensywne działania inicjowane na Wschodzie – cyberataki czy manipulacje cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego. W rękach Rosji pojawiło się też nowe narzędzie szantażu – planowane uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Ostatnio jest to również organizowanie działań migracyjnych, które doprowadziły do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej" – czytamy we wpisie premiera. Jak wskazał, "istnieją liczne przesłanki, że przez wiele miesięcy, a nawet lat, ten kryzys geopolityczny będzie kontynuowany".

13:54 "Sytuacja na granicy białoruskiej wróciła do nowej normy. W ciągu ostatniej doby 140 migrantów próbowało dostać się na Litwę, 350 do Polski i 20 na Łotwę. We wczorajszym wywiadzie dla BBC Łukaszenko potwierdził, że jego żołnierze pomagają migrantom przekroczyć granicę i nie będą ich zatrzymywać" – napisał na Twitterze białoruski niezależny dziennikarz Tadeusz Giczan.

13:39 "Terytorialsi na Bugu. Naszymi patrolami na łodziach wspieramy Straż Graniczną na Bugu" – czytamy na profilu terytorialsów.

13:10 "Białoruś wykorzystuje cynicznie szlak migracyjny do realizacji celów politycznych przeciwko Europie" – podkreślił Stanisław Żaryn.

13:08 "Reżim Łukaszenki koncentruje się obecnie na destabilizowaniu granicy z Polską. Nasz kraj stał się głównym celem działań Białorusi" – napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. "Ostatnio jedna z grup kontrolowanych przez białoruskie służby została nawet zawrócona spod granicy z Łotwą. Cudzoziemcy trafili w region granicy RP" – dodał.

12:44 "Lot ewakuacyjny z Mińska do Damaszku, a następnie do Bagdadu zaplanowano na 28 listopada. Według rosyjskich mediów białoruska agencja turystyczna Dream Job poinformowała o locie migrantów na granicy. Ci, którzy skorzystali z jej usług poprzednio, by polecieć na Białoruś, będą mogli wylecieć za darmo" – przekazała białoruska dziennikarka.

12:22 Na wschodniej granicy służbę pełnią także policjantki.

12:04 "Okolice Dubicz na Podlasiu. Migranci dowożeni ciężarówkami białoruskiej SG na miejsce, gdzie z pomocą służb białoruskich próbują siłowego przejścia granicy. Po nieudanej próbie, dzielą się na mniejsze grupy, wsiadają do ciężarówek, są przewożeni w kolejne miejsca" – donoszą terytorialsi.

11:48 Polscy pogranicznicy na Bugu. – Ta rzeka jest bardzo niebezpieczna, możesz umrzeć! Nie wchodź! – słychać z głośników polskich służb.

11:29 – Chcemy zabezpieczyć się przed potencjalnymi działaniami, które mogą pochodzić ze strony wschodniej. Tak, żebyśmy jako UE i kraje sojuszu Transatlantyckiego byli przygotowani na zagrożenia ze wschodu – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu.

11:23 – Sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna. Potrzebujemy działań solidarnościowych oraz działań, które będą podejmowane wspólnie z Unią Europejską oraz krajami europejskimi – wskazał rzecznik rządu.

11:21 – Widzimy cyberataki i działania, które dotyczą manipulowania cenami i dostawami gazu. Do wachlarza ze strony wschodniej dołączyło organizowanie działań migracyjnych, które doprowadziły do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu. – Wszystkie te działania, które częściowo zostały wstrzymane, nie oznaczają, że kryzys się zakończył. Istnieją liczne przesłanki na to, że przez wiele miesięcy, a może nawet lat, kryzys geopolityczny ze wschodu będzie kontynuowany – podkreślił.

11:13 Na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych było kilka prób siłowego forsowania granicy. Rozpoczęły się one w piątek po godzinie 16.

– Największa była dwustuosobowa grupa, pozostałe liczyły po kilkadziesiąt osób. W rezultacie 24 osobom udało się przejść kilkanaście metrów na terytorium Polski. Osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia Polski i zaprowadzone do linii granicy – powiedziała PAP ppor. Anna Michalska.

Podkreśliła, że osoby te były bardzo agresywne. – Rzucanie kamieniami, petardami, rzucanie kładek przez concertinę. Był również użyty gaz łzawiący – opisała rzecznik SG. Przekazała, że wezwano karetkę pogotowia do trzyosobowej rodziny z ośmiomiesięczną dziewczynką.

– Ktoś użył w jej kierunku gazu po białoruskiej stronie. Kobieta z dzieckiem są w szpitalu, nic nie zagraża im zdrowiu. Mężczyzna znajduje się w placówce SG, zaplanowano czynności z udziałem tłumacza, prawdopodobnie będzie składać wniosek o ochronę międzynarodową – dodała rzecznik SG.

10:58 Białoruska straż graniczna uczy migrantów, w jaki sposób postępować z polskimi służbami – przekazał na Twitterze opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta. Portal opublikował krótki film nagrany telefonem komórkowym. Nagranie zostało zrobione w jednym z pokoi, gdzie białoruscy funkcjonariusze przetrzymują migrantów – informował serwis.

W czasie instruktażu zamaskowane osoby wyjaśniają, jak rzucać kamieniami i kłodami w polskich funkcjonariuszy na granicy, a także w jakie miejsca uderzać nożem.

– Będziecie mieli noże, sprzęt, waszym zadaniem będzie dźgać w niechronione miejsca – mówi na nagraniu osoba w czarnym ubraniu. – W szyję, pachy, nogi, ręce – wymieniał. – Nie bójcie się. Nie będą do was strzelać, a jeżeli będą, to tylko w powietrze – dodał. – Dobra! Zabierajcie ich – polecił na koniec mężczyzna prowadzący instruktaż.

Nagranie kończy się w momencie, gdy osoby w kurtkach wychodzą z pomieszczenia.

10:44 – Minionej doby było spokojnie na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej. Nie zanotowaliśmy żadnych niepokojących zdarzeń – poinformował PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapit. Dariusz Sienicki.

10:30 Białoruska dziennikarka Hanna Liubakova o Łukaszence: "Jest populistą i chętnie rozpowszechnia swoją propagandę i kłamstwa".

10:00 "Urzędnicy państwowi najwyraźniej uważają za konieczne udanie się na granicę i pozowanie z dziećmi. Były minister spraw wewnętrznych Jurij Karajew przywiózł nawet słodycze. Ten sam Karajew. Podczas jego urzędowania pokojowo nastawieni demonstranci byli torturowani, aresztowani, zabijani i okaleczani" – napisała na Twitterze białoruska niezależna dziennikarka, Hanna Liubakova.

9:37 – Jeżeli chcemy pomagać migrantom, to pomagajmy na miejscu, tam skąd oni pochodzą. Nie przyciągajmy tych ludzi – przyznał minister obrony narodowej.

9:32 – Mimo wielu ataków granica polsko-białoruska jest szczelna. Jesteśmy w kontakcie ze służbami ukraińskimi, litewskimi. Robimy wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo – powiedział w RMF FM Mariusz Błaszczak.

9:27 – Jako minister obrony jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo i stoję murem za żołnierzami Wojska Polskiego. Dzięki ich służbie Polska jest bezpieczna. Wszystko to, co prowadzi do rozszczelnienia granicy, prowadzi do kryzysu migracyjnego – wskazał minister obrony narodowej.

9:25 Mariusz Błaszczak odniósł się do incydentu na granicy dotyczącego fotoreporterów. Samo zdarzenie wywołało wiele kontrowersji w opinii publicznej. – Pochwaliłem żołnierzy, którzy brali udział w incydencie z fotoreporterami. Ich obowiązkiem jest wykazywanie stanowczości i bardzo dobrze, że zareagowali ostro wobec trzech zamaskowanych mężczyzn – zaznaczył minister w RMF FM.

9:22 Minister obrony narodowej w RMF FM mówił o poligonowych warunkach żołnierzy na granicy. – Ale są godne. Nie ma takich sytuacji, że żołnierze nie mają co jeść. Takie informacje to fake news – podkreślił.

9:20 – Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Jest przy granicy cały czas Wojsko Polskie, policja i straż graniczna. Jesteśmy przygotowani na to, by odpierać ataki. Jest też wiele prowokacji – wskazał minister Błaszczak.

9:17 – Powinniśmy być wdzięczni polskim żołnierzom i policjantom za to, że odparli we wtorek atak na polską granicę – podkreślił minister obrony narodowej.

9:14 – Musimy się przygotować na to, że ten problem będzie trwał przez najbliższe miesiące – powiedział o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej minister Błaszczak.

9:12 Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w audycji RMF FM: ostatnia noc na granicy nie odbiegała od tego, co działo się w poprzednich dniach i nocach. Były ataki na polską granicę. Mniejsze grupy ludzi próbują forsować granicę w różnych miejscach.

9:03 "Wczoraj na granicy polsko-białoruskiej, odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych było kilka prób siłowego forsowania granicy. Największa grupa liczyła około 200 cudzoziemców, pozostałe po kilkadziesiąt osób. Cudzoziemcy byli agresywni – rzucali kamieniami, petardami, używali gazu łzawiącego" – podała Straż Graniczna.

8:49 "W piątek 19.11 na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze SG odnotowali 195 prób jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymanych zostało 5 cudzoziemców. Wobec 82 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano 2 obywateli Ukrainy i obywatela Niemiec" – poinformowała Straż Graniczna.

8:40 Niebezpiecznie w okolicach Starzyny (pow. hajnowski). Policjanci koło godziny 16:30 interweniowali związku z próbą nielegalnego przekroczenia granicy. Grupa migrantów obrzuciła funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami. – Żaden z interweniujących policjantów nie odniósł obrażeń, uszkodzone zostały dwa samochody – podał rzecznik podlaskiej policji. W jednym uszkodzono szybę i karoserię, w drugim – karoserię radiowozu.

W interwencji brało udział 63 policjantów.

8:33 Informację o poszczególnych zatrzymaniach przekazał nam rzecznik podlaskiej policji. – Kilka minut po godzinie 2 na punkcie kontrolnym w Rzędzianach policjanci zatrzymali renault, którym kierował obywatel Ukrainy, przewoził obywatela Syrii – podał nadkom. Tomasz Krupa.

Do kolejnego zatrzymania doszło około godziny 3:30 w Redutach. Policjanci zatrzymali do kontroli volkswagena passata, którym kierował obywatel Niemiec pochodzenia syryjskiego. Mężczyzna przewoził 4 obywateli Iraku.

Około godziny 4 pod Hajnówką policjanci z Krakowa ścigali kierowcę mazdy, który nie zatrzymał się do kontroli. – Policjanci wyprzedzili uciekający samochód i zajechali mu drogę, zmuszając do zatrzymania. Kierowca, obywatel Azerbejdżanu, przewoził trzech obywateli Iraku – przekazał rzecznik podlaskiej policji.

Przed godziną 8 w miejscowości Hruskie policjanci z Łodzi zatrzymali forda galaxy, którego kierowca i pasażer, obywatele Polski, przewozili 5 obywateli Syrii.

Przed 20 w Szczytach Dzięciołowie policjanci z Krakowa zatrzymali opla zafira. Obywatel Ukrainy przewoził 7 obywateli Iraku.

– Około godziny 19 policjanci ze Szczecina w miejscowości Olchowicze (gm. Mielnik) zauważyli samochód, który na widok oznakowanego radiowozu zawrócił i z dużą prędkością odjechał w przeciwnym kierunku. Pojazd ten odnaleźli pod Pawłowiczami. Kierowcą okazał się obywatel Gruzji. Policjanci ustalili, że mężczyzna przewoził 4 osoby, które uciekły do pobliskiego lasu. Kierowca powiedział policjantom, że przewoził osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Mężczyzna został zatrzymany – poinformował nadkom. Tomasz Krupa.

Po godzinie 20 w Rzędzianach policjanci zatrzymali mercedesa vito. Kierowca, obywatel Polski, przewoził 4 obywateli Syrii. Również po godzinie 20 w Szczytach Dzięciołowie policjanci z Krakowa zatrzymali do kontroli forda. Obywatel Polski przewoził 6 obywateli Syrii.

8:30 – W piątek policjanci podczas kontroli drogowych zatrzymali 9 osób, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to 4 obywateli Polski, 2 obywateli Ukrainy, obywatel Niemiec, Azerbejdżanu i Gruzji. Chcieli przewieźć w samochodach 34 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę – przekazał Fakt.pl nadkom. Tomasz Krupa z podlaskiej policji.

(Źródło: Fakt.pl, media)

ib

23 slajdy
Źródła: Fakt online
Tags:
  • imigranci
  • Białoruś
  • służby
  • kryzys
  • Granica