W Płońsku w sobotę odbywa się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej. Partia ma dokonać zmian w statucie: chodzi między innymi o zwiększenie liczby wiceprzewodniczących. Donald nie Tusk w swoim przemówieniu bronił przynależności Polski do Unii Europejskiej i zaproponował, aby wyjście ze wspólnoty, jak wejście do niej, było głosowane większością 2/3 głosów w Sejmie.

KONWENCJA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

Konwencja Platformy Obywatelskiej po raz pierwszy odbywa się w mieście wielkości Płońska. Jak przekonują politycy PO, to osobista decyzja przewodniczącego Donalda Tuska, którego zamiarem było, by po raz pierwszy politycy Platformy spotkali się na konwencji poza wielką aglomeracją. Donalda Tuska i delegatów przywitał burmistrz Płońska chlebem i solą.

- Płońsk jest małym miastem, jednak z długą historią - mówi burmistrz Andrzej Pietrasik. - Staramy się pamiętać o historii i przypominać ją - dodaje.

Jako pierwszy na konwencji przemawiał Donald Tusk przywitany gromkimi brawami.

- Jak nie przestaniecie, to wzruszenie odejmie mi mowę i nici z przemówienia - mówił Tusk. - Chciałbym podziękować za powitanie chlebem. To symbol dobrobytu i bezpieczeństwa - mówi Tusk. - Gdy bierze się ten bochen chleba, trzeba wiedzieć, ile nas kosztuje pracy, czasu i wysiłku to, żeby ten polski chleb wyrósł i był dostępny dla każdego.

Obrona Polski w Europie

Szef PO nawiązywał do znajdujących się na sali flag: Polski, Płońska, Unii Europejskiej i Platformy Obywatelskiej.

- Jesteśmy w pierwszym rzędzie Polakami - wiemy, co to znaczy być polskim patriotą. Wiemy, i to też jest taka konstytucja PO, co znaczy miłość do tej małej, lokalnej ojczyzny. Wiemy, że nie ma nieważnego miejsca w Polsce, że nie ma nieważnego człowieka w Polsce i wiemy też, co znaczy być Europejczykiem - mówił Tusk. - Być Europejczykiem to znaczy być Polakiem, być mieszkańcem Płońska, być mieszkańcem polskiej wsi - tu się nic nie kłóci. Powiem więcej, dzisiaj polski dojrzały patriotyzm, dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny oznacza także tę wielką potrzebę, wielkie zadanie utrzymania Polski w UE.

Tusk zapewniał, że zadaniem PO jest obrona interesów Polski, obrona interesów miast, miasteczek i obrona "Polski w Europie" i "Europy w Polsce".

Lider PO podkreślał, że nie ma jednej recepty na rozwój mniejszych miejscowości, a każda z nich wymaga odrębnych rozwiązań dla swego rozwoju.

- Dzisiaj słyszymy od rządzących, że głównym celem, a może nie celem, a głównym skutkiem - bo im się bardzo często cele nie zgadzają ze skutkami - w tych propozycjach, które przedstawiają od wielu miesięcy jest tak naprawdę ubezwłasnowolnienie samorządów - mówił Tusk.

Stwierdził, że o kondycji mniejszych miast i miejscowości świadczy głównie jakość życia codziennego, w tym kwestia transportu, dostępu do usług, dostępu do edukacji i opieki medycznej.

- Trzeba zadbać o to, i to też jest w rękach miejscowych, ale do tego też są potrzebne środki i kompetencje, o atrakcyjną ofertę na życie codzienne - ofertę kulturalną, edukacyjną - dodał lider PO.

Drożejące ceny

Donald Tusk nawiązał także do coraz wyższych cen w sklepach.

- Premier Mateusz Morawiecki teraz, tak jak prezes PiS Jarosław Kaczyński w 2007 r., nie zna ceny chleba, nic się nie nauczyli - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk. - Zawsze jak rządzą, chleb bardzo drożeje.

Lider PO mówił, że premier Morawiecki zapytany ostatnio o cenę chleba "wykonał niezwykłe piruety, żeby ominąć odpowiedź". Stwierdził, że taka niewiedza "to nie jest tragedia", "nie każdy ma ceny w głowie", ale warto się do tego jasno przyznać.

Tusk dodał, że w czasie debaty z nim w 2007 r. ówczesny premier Jarosław Kaczyński również nie znał ceny chleba. Dodał, że może jest tak, jak powiedział poseł PiS Marek Suski pytany o cenę masła, "że go to nie interesuje". Trudno - powiedział Tusk - o "bardziej szczerą polityczną deklarację, gdzie ta władza ma ludzi, ich potrzeby i lęki".

- I zawsze jest tak, że jak rządzą, to jedną z konsekwencji jest to, że chleb bardzo drożeje - stwierdził lider PO. - Jest taka reguła, że zawsze jak są pytania o ceny chleba (...) to nie wiedzą, ile ten chleb kosztuje - mówił, dodając, że ceny chleba w ciągu czterech ostatnich lat wzrosły o 50 proc.

Wyjście z Unii tylko z większością 2/3 głosów

Tusk zaapelował także ws UE do Jarosława Kaczyńskiego o wpisanie do konstytucji zapisu, że wypowiedzenie umowy międzynardowej wymaga w Sejmie większości 2/3 głosów.

- Jedyne co ich powstrzymuje od wyjścia z UE, to fakt, że 80 proc. Polaków chce w Unii zostać - przekonuje Tusk. Dziś podejmują uchwały, że chcą zostać w UE. Kłamią tak samo, jak z uchwałami o nepotyzmie. PiS napisał antykorupcyjną ustawę i tam napisali, że tej korupcji nie będzie, dopiero wtedy, jak stracą władzę - mówi Tusk. - Szkoda, że Kukiz daje się na takie tandetne numery nabierać. Chociaż z Kukiza taki polityk, jak z Kaczyńskiego rock'n'rollowiec. Prawdziwa polityka dotyczy spraw najważniejszych. Oni są w stanie wyprowadzić Polskę z UE. Wystarczy do tego zwykłe głosowanie w nocy. Nawet Kukiza do tego nie potrzebują.

Dlatego Donald Tusk chciałby, aby najważniejsze sprawy były głosowane większością 2/3 głosów.

- Mam propozycję: jest art. 90, gdzie można zapisać, że z UE można wyjść, jak będzie większość 2/3 w Sejmie - tak samo wtedy, jak wchodziliśmy do Unii - mówi Tusk. - Panie Kaczyński: proszę zgodzić się na wspólne przedsięwzięcie, jakim będzie drobna zmiana w Konstytucji, która nie pozwoli na łatwe wyprowadzenie Polski z UE.

Zmiany w statucie

W drugiej części konwencja ma dokonać zmian w statucie, rekomendowanych przez zarząd PO. To m.in. zwiększenie liczby wiceprzewodniczących z 4 do 10, wprowadzenie ułatwień w zapisywaniu się do PO, dokooptowanie do zarządu szefa frakcji w Parlamencie Europejskim i najwyższego rangą członka Prezydiów Sejmu i Senatu, zmiany umożliwiające wprowadzenie parytetów płci na wszystkich szczeblach.

Ponadto w statucie zostaną wpisane nowe cele ideowo-programowe PO, takie jak dążenie do trójpodziału i transparentności władzy, walka o wolne media, walka o ochronę klimatu itd.

Podczas konwencji nie będzie zmian personalnych - tych dokonuje Rada Krajowa. Platformę czekają zresztą w najbliższym czasie wybory na wszystkich szczeblach. Między 9 a 17 października wybory do kół, a 23 października wybory szefów powiatów, szefów regionów, a także powszechne wybory przewodniczącego PO.

16 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Donald Tusk
  • PO
  • Płońsk
  • konwencja