Socjaldemokraci, Zieloni i liberałowie po dwóch miesiącach rozmów zawarli porozumienie w sprawie utworzenia nowego rządu. Dotychczasowy minister finansów Olaf Scholz zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerza.

pap 20211124 14P

Trzy partie, znane też jako „koalicja sygnalizacji” ze względu na swoje kolory – czerwony, zielony i żółty – po dwóch miesiącach intensywnych negocjacji doszły do porozumienia. 26 września socjaldemokraci (SPD) wygrali niewielką przewagą głosów wybory federalne.

Lider socjaldemokratów Olaf Scholz zostanie nowym kanclerzem, Annalena Baerbock z Zielonych ministrem spraw zagranicznych, a Robert Habeck – jej partner i współlider partii – zostanie szefem „superministerstwa” powstałego w wyniku połączenia resortu gospodarki z resortem ochrony środowiska.

Nowym ministrem finansów zostanie Christian Lindner, lider prorynkowej partii Wolnych Demokratów (FDP). Jedynym ministrem ze starego rządu – wielkiej koalicji socjaldemokratów SPD i chadeków z CDU/CSU – który zachowa stanowisko, będzie minister pracy Hubertus Heil z SPD.

Niemcy chcą walczyć ze zmianą klimatu i zadłużeniem

Nowy rząd będzie pierwszą trójstronną koalicją w historii Niemiec i pierwszym sojuszem, który za swój priorytet stawia rozwiązanie problemu kryzysu klimatycznego. Zgodnie ze 177-stronicowym porozumieniem wszystkie trzy partie chcą dalej inwestować w zielone technologie i cyfryzację, przy jednoczesnym zaostrzeniu limitów zadłużenia od 2023 r.

Koalicjanci zgodzili się m.in. co do odejścia od węgla do 2030 r. oraz do zaprzestania wytwarzania energii z gazu do 2040 r. Jednak w pierwszej kolejności rządzący będą musieli opanować epidemię COVID-19, która przybrała w Niemczech najgorsze rozmiary od wybuchu pandemii. Wyzwaniem będzie zwłaszcza skłonienie niezaszczepionych do szczepień

Jak donosi „Guardian”, będzie to też jeden z najmłodszych rządów w Niemczech pod względem wieku ministrów.

Eksperci zastanawiają się, jak trzem koalicjantom uda się przezwyciężyć dzielące ich różnice. Dla Zielonych priorytetem jest walka ze zmianami klimatycznymi oraz zmodernizowanie przestarzałej infrastruktury Niemiec. Podczas kampanii wyborczej zapowiadali podwyżki podatków i poluzowania zasad zadłużenia, aby uwolnić środki na inwestycje.

Z kolei znana z ostrożności fiskalnej FDP wykluczyła podwyżki podatków i poluzowanie hamulca zadłużenia. Ponieważ Lindner z FDP będzie ministrem finansów, prawdopodobnie to liberałowie będą mieli decydujący głos w tych sprawach.

SPD, FDP i i Zieloni muszą jeszcze zatwierdzić umowę

Negocjacje koalicyjne obejmowały 22 grupy robocze i udział 300 osób. Co niezwykłe, nie było niemal żadnych przecieków, choć niektórzy uczestnicy – np. Baerbock – przyznawali, że były momenty kryzysu.

Zaprzysiężenie nowego rządu nastąpi prawdopodobnie na początku grudnia. Wcześniej umowa koalicyjna musi zostać zatwierdzona na konwentach SPD i FDP, a Zieloni poddadzą ją pod głosowanie u swoich członków (głosowanie rozpocznie się w czwartek i potrwa dziesięć dni).

Źródła: "The Guardian"
Tags:
  • Niemcy
  • Angela Merkel
  • Olaf Scholz