Moskiewski Sąd Miejski uznał w środę struktury i sztaby opozycjonisty Aleksieja Nawalnego – m.in. Fundację Walki z Korupcją (FBK) – za organizacje ekstremistyczne. „FBK ma zostać zlikwidowana już teraz, dosłownie w tej sekundzie”, ale „będziemy od tego wszystkiego się odwoływać” – powiedział adwokat Ilja Nowikow, reprezentujący (FBK).

Sąd w Moskwie uznał organizacje Nawalnego za ekstremistyczne.

– Od początku nie było żadnego pola manewru. Sąd postanowił, że decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu. Będziemy od tego wszystkiego się odwoływać – powiedział w czwartek w radiu Echo Moskwy adwokat Nowikow.

Podkreślił też, że decyzja sądu oznacza, że „FBK ma zostać zlikwidowana już teraz, dosłownie w tej sekundzie” i organizacja „nie ma prawa nic robić”. Mimo to współpracownicy uwięzionego Nawalnego najpewniej nie przerwali swojej działalności.

– FBK to są ludzie. (...) Nie słyszałem, by zapowiadali, że zaprzestają pracy – mówił adwokat.

Organizacja walcząca z korupcją uznana za ekstremistyczną

Sąd w Moskwie uznał w środę, że organizacje, z którymi jest powiązany Nawalny - czyli FBK, którą założył i Fundację Ochrony Praw Obywateli (FZPG), plus sztaby opozycjonisty w regionach Rosji – za ekstremistyczne. Na posiedzeniu sądu nie było samego Nawalnego, któremu odrzucono wszystkie wnioski o udział w procesie.

W środę w nocy, już po decyzji sądu, pojawił się na kontach Nawalnego w mediach społecznościowych komentarz, aby jego zwolennicy nie zaprzestawali działalności. „(...) Sąd w Moskwie uznał Fundację Walki z Korupcją (FBK) i sieć sztabów Nawalnego za organizacje ekstremistyczne. Ale co to za różnica, jak się nazywamy? Nie zrezygnujemy z naszych celów. A wy zostańcie z nami” – głosi komentarz.

O uznanie struktur Nawalnego za organizacje ekstremistyczne zwróciła się w kwietniu tego roku prokuratura Moskwy, która twierdziła, że celem tych organizacji jest „stworzenie warunków do zmiany podstaw porządku konstytucyjnego”.

FBK działała od 2011 roku i koncentrowała się na nagłaśnianiu korupcji wśród przedstawicieli władz Rosji. W 2019 r., na podstawie przepisów o działalności organizacji pozarządowych, FBK uznano za „pełniącą funkcję zagranicznego agenta”.

Po próbie otrucia Nawalnego w sierpniu 2020 roku, jego powrocie do Rosji i uwięzieniu, FBK opublikowała film „Pałac Putina”. Pokazano w nim gigantyczną, luksusową posiadłość na południu Rosji, która ma należeć do rosyjskiego prezydenta przez sieć powiązanych z nim biznesmenów.

Źródła: newsweek opracowania
Tags:
  • Władymir Putin
  • Aleksiej Nawalny
  • Rosja