28 maja 1922 roku na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie, po bramkach Józefa Klotza i Józefa Garbienia, wygraliśmy 2:1 ze Szwecją. Dla rywali trafił Olof Svedberg. Rocznica zwycięstwa będzie mieć stosowną oprawę dokładnie w tym samym miejscu, w którym mecz został rozegrany.

Reprezentacja Polski przed historycznym, pierwszym zwycięstwem w meczu międzypaństwowym. Stoją od lewej: sędzia Hugo Meisl, Stefan Fryc,  Zdzisław Styczeń, Adam Kogut, Józef Kałuża, Tadeusz Synowiec, Stanisław  Cikowski, Wacaw Kuchar, Józef  Garbień, trener Józef Lustgarten. Siedzą od lewej: Józef Klotz, Mieczyław  Wiśniewski, Leon Sperling.

>> Artykuł pochodzi z „PS Historia”, dodatku do „Przeglądu Sportowego”, który ukazuje się co czwartek <<

Wyjazd reprezentacji do Szwecji przyjęto z entuzjazmem, o czym świadczy także wymowa tekstu zamieszczonego w „Przeglądzie Sportowym” przed spotkaniem, które 28 maja 1922 roku rozegrane zostało w Sztokholmie. Piłkarski rywal opisany został, zresztą słusznie, jako kraj ze wszech miar usportowiony, bo kochający sport miłością czystą. Pod względem przewidywań szans Biało-Czerwonych różowo nie było. „PS” zachowywał wprawdzie optymizm, przekonując, że drużyny nie krytykuje się przed meczem, jednak spotkanie z Węgrami rozegrane 14 maja w Krakowie (0:3) nadwątliło w polskiej prasie przekonanie, że wszystko co związane z polskim z footballem zmierza we właściwym kierunku.

Źródła: Przegląd Sportowy
Tags:
  • Reprezentacja Polski
  • PS Historia
  • Józef Klotz
  • Józef Garbień