Nie tylko Nikola Grbić ma dość zmian wprowadzanych w siatkówce. Kolejne pomysły władz krytykują też inni trenerzy najlepszych reprezentacji świata. - Widz, dla którego siatkówka ma być szybsza, ale też czytelna, dziś czasami nie rozumie, co się dzieje - mówi szkoleniowców Serbów Igor Kolaković.

Nikola Grbić
  • Niedawno siatkarskie władze wpadły na pomysł, by podczas turnieju finałowego Ligi Narodów w Bolonii trenerzy udzielali krótkich wywiadów w przerwie między drugim a trzecim setem. - Przecież te rozmowy będą nudne - zauważa trener Słoweńców Mark Lebedew
  • Nikola Grbić po meczu z Iranem (2:3) w ostrych słowach skrytykował ostatnie pomysły siatkarskich władz. Serb pokazał też środkowy palec, który skierowany był do decydentów
  • Nie dość, że wprowadza się różne dziwne przepisy, to jeszcze zawodnicy ciągle grają za dużo, przez co doznają poważnych kontuzji. - Kilka sezonów temu jako zawodnicy wyraziliśmy swoje niezadowolenie, ale ostatecznie nikt nas nie posłuchał - mówi nam Nimir Abdul-Aziz, jeden z najlepszych atakujących świata

Po tym, jak jego zawodnicy niespodziewanie przegrali 2:3 z Iranem w pierwszym meczu gdańskiego turnieju Ligi Narodów, Nikola Grbić mówił nie tylko o samym spotkaniu i przyczynach porażki. Selekcjoner kadry siatkarzy odniósł się też do nowej zasady, wprowadzanej przez siatkarskie władze. Podczas turnieju finałowego Ligi Narodów we włoskiej Bolonii (odbędzie się w dniach 20-24 lipca) między drugim a trzecim setem każdego spotkania obaj trenerzy mają udzielać wywiadów na żywo, wzorem tego, co ma miejsce chociażby w najlepszej koszykarskiej lidze świata, NBA.

„Bla, bla, bla”

- Między setami mam pięć minut na rozmowę z zawodnikami. To czas, by pewne rzeczy przeanalizować i poprawić, a teraz będą prosić mnie na wywiad do telewizji. I co ja mam powiedzieć?! To nie ma żadnego związku z siatkówką, naszym sportem. Robimy to, bo tak robi UEFA, bo takie rozmowy są w NBA, więc ktoś stwierdził, że dorzuci sobie do tego jeszcze jeden sport. Mam tego dość! Mam dość tego, że musimy się wiecznie do czegoś adaptować! — grzmiał Serb po meczu z Irańczykami, jednocześnie pokazując środkowy palec, który skierowany był oczywiście do siatkarskich decydentów.

Grbić nie jest jedynym trenerem, prowadzącym mocną reprezentację, któremu nie podoba się ten pomysł, a także inne zasady, wprowadzone przed tegoroczną Ligą Narodów przez siatkarskie władze. - Nie wiem, dlaczego ktoś to wymyślił. Ja oczywiście udzielę takiego wywiadu, ale jestem przekonany, że wielu trenerom to będzie przeszkadzało w skupieniu. Będą myśleć o tym, że powinni być w tym czasie z drużyną. Poza tym to będą rozmowy na zasadzie: „Dobrze zagraliśmy w obronie, serwis był trochę gorszy, bla bla bla” – ocenia Igor Kolaković, który w ubiegłym sezonie doprowadził Aluron CMC Wartę Zawiercie do brązowego medalu PlusLigi, a teraz po raz drugi w karierze prowadzi reprezentację Serbii.

Władze FIVB (Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej) o decyzji dotyczącej wywiadów podczas meczów poinformowały w dokumencie z 29 czerwca. "Liczymy, że zostanie to w pełni docenione przez kibiców, którzy poczują się, jakby byli jeszcze bliżej wydarzeń" — czytamy w piśmie. Mark Lebedew, który w latach 2008-2009 i 2015-2020 pracował w polskich klubach, a obecnie jest selekcjonerem reprezentacji Słowenii, uważa, że to rozwiązanie niekoniecznie spełni swoją rolę. - Trenerzy siatkarskich reprezentacji muszą zrozumieć, że powinniśmy promować ten sport i z tego względu mogą być na nas nakładane nowe obowiązki. Sądzę jednak, że te wywiady będą po prostu nudne i raczej nie zainteresują widzów, a chyba taki jest tego cel – przekonuje australijski szkoleniowiec.

Przeszkadzający ekran

Kontrowersje dotyczące Ligi Narodów pojawiły się jeszcze przed startem tegorocznej edycji. Po pierwsze, żeby przyspieszyć grę, wprowadzono zasadę, w myśl której zespół ma tylko 15 sekund na wykonanie zagrywki. Po drugie – po 12. punkcie, zdobytym w secie przez jedną z drużyn, ma miejsce przerwa techniczna, a każdy z trenerów tylko raz w każdej partii może poprosić o przerwę na żądanie. Do tego postanowiono, że zespoły po zakończeniu seta nie będą zamieniały się stronami. Kolaković nie ukrywa, że współczesna siatkówka nie do końca mu się podoba i krytykuje m. in. ostatnią z wprowadzonych zmian.

- Podczas tegorocznego turnieju Ligi Narodów w Kanadzie moim siatkarzom trochę przeszkadzał jeden z ekranów. Myślę, że to wpływało na ich grę, jednak nie mogliśmy zamienić się stronami, więc byliśmy pokrzywdzeni. W Kanadzie odebrano nam dwa punkty ze względu na zasadę 15 sekund, ale nie mam o to większych pretensji. Ten przepis jest w miarę OK, przyspiesza grę, ale co ze sprawdzaniem akcji? Przecież my w tej chwili, gdy sytuacja jest analizowana na video, niekiedy czekamy nawet pięć minut na podjęcie decyzji, a niektórzy trenerzy proszą o sprawdzenie akcji tylko dlatego, że nie mają już możliwości wzięcia czasu. Takie sytuacje zdarzały się w Kanadzie. To musi trwać krócej. Przeszkadza mi jeszcze jedno. W Lidze Narodów trzeba zatrzymać akcję, żeby sprawdzić coś, co miało miejsce na konkretnym jej etapie. Dlaczego? Przecież można to przeanalizować po zakończeniu akcji. Efekt jest taki, że sędzia robi dużo mniej, a widz, dla którego siatkówka ma być szybsza, ale też czytelna, nie rozumie, co się dzieje – analizuje Kolaković.

Stygnący siatkarze

Były trener drużyny z Zawiercia rozumie zasadę 15 sekund na wykonanie serwisu, ale wśród zawodników opinie są podzielone. Nimir Abdel-Aziz, lider reprezentacji Holandii, to jeden z najlepiej serwujących siatkarzy świata. W środowym spotkaniu z reprezentacją Chin (3:0) w trzech setach zdobył aż 30 punktów, w tym sześć dzięki asom serwisowym. - Jeśli FIVB kieruje się czymś przy kolejnych zmianach zasad, to na pewno nie zdaniem zawodników i trenerów, a tym, jak to będzie wyglądać w obrazku podczas transmisji. Z jednej strony mamy teraz tylko 15 sekund na wykonanie zagrywki i robi się to po to, żeby przyspieszyć grę. Z drugiej – przed początkiem meczu, po rozgrzewce, schodzimy z boiska i stygniemy przez 10 minut, bo tyle potrzeba czasu, żeby ustawić się później do wejścia na boisko, które ma efektownie wyglądać w kamerze. A teraz jeszcze odbierają nam czas na rozmowę z trenerem między drugim a trzecim setem – wymienia Abdel-Aziz.

Postanowiono też, że sędziowie w trwającej obecnie Lidze Narodów będą znajdować się po tej samej stronie boiska, co trenerzy. Kolaković zwraca uwagę na konsekwencje tej decyzji. - Prowadzi to do tego, że czasami nie widzę dobrze akcji. Bywa, że mam zasłonięte nawet pół boiska – mówi. A Grbić w rozmowie z dziennikarzami po meczu z Iranem odnosił się także do wyżej opisywanych zmian. - Nie mogę teraz swobodnie porozmawiać z asystentem, bo kilka metrów ode mnie stoi sędzia, który teraz znajduje się po tej samej stronie, co ławka trenerska. To wszystko przez telewizję. Decyzje podejmuje osoba, która nigdy nie miała nic wspólnego z siatkówką. Podczas turnieju Ligi Narodów w Kanadzie graliśmy z Francją. Ich zawodnik rzucił się po piłkę. Widziałem, że dotknęła ziemi. Odwróciłem się i chciałem wziąć challenge, ale tam trzeba jeszcze wybrać, co chcemy sprawdzać. Zanim powiedziałem, co i jak, i zanim wcisnęliśmy odpowiedni przycisk, akcja się skończyła. Usłyszałem od sędziego: "Nie możesz. Już jest po akcji". Mówię: "Ale próbowałem!". Co ja miałem zrobić? Rzucić coś na boisko, żeby przerwać akcję? — pytał retorycznie wyraźnie zdenerwowany Serb.

Formuła z Rimini

Kontrowersje budzi także sama formuła Ligi Narodów. W obecnym roku w rozgrywkach uczestniczy 16 drużyn, tyle że w fazie zasadniczej każda reprezentacja rozegra 12 spotkań. Nie ma więc systemu, w którym każdy mierzy się z każdym. Do tego np. Polacy w turnieju w Kanadzie grali z Bułgarią, a kiedy rywalizacja przeniosła się do tego drugiego kraju, mierzyli się w nim z… Kanadą. - Lubię system, w którym każdy mierzy się z każdym. Grało się co prawda pięć turniejów, ciągle zmieniało miejsce, ale było to chociaż oczywiste i logiczne. Teraz na papierze może i jest łatwiej, bo drużyny mniej podróżują, ale nie jestem pewien, czy to jest lepsze dla siatkówki. Gdy rozmawiam z zawodnikami, często słyszę od nich, że formuła sprzed roku, kiedy drużyny zamknęły się na miesiąc w „bańce” w Rimini i każda grała z każdą, tak naprawdę była całkiem dobra. Wielu wolałoby ją od tego, co mamy teraz – tłumaczy Lebedew.

Podczas Ligi Narodów powróciła też dyskusja, dotycząca przeładowanego kalendarza i braku dbałości o zdrowie zawodników. Wszystko za sprawą poważnej kontuzji atakującego reprezentacji Brazylii, Alana Sousy, który w meczu przeciwko Iranowi (3:0), wykonując zagrywkę, zerwał ścięgno Achillesa. Po tym zdarzeniu w mocny sposób o tym problemie wypowiedział się w mediach społecznościowych kolega Alana z kadry, rozgrywający Bruno Rezende. - Przez przeładowane terminarze zawodników dopadają kontuzje. Fajnie jest grać w Lidze Narodów, ale kiedy dochodzą do tego jeszcze dalekie podróże i zmiana stref czasowych, tego wszystkiego jest za dużo. Kilka sezonów temu kapitanowie drużyn mieli się wypowiedzieć w tym temacie, więc jako zawodnicy wyraziliśmy swoje niezadowolenie, ale ostatecznie nikt nas nie posłuchał – kończy Abdel-Aziz.

Źródła: Przegląd Sportowy
Tags:
  • Liga Narodów siatkarzy
  • Siatkówka
  • Nikola Grbić
  • Liga Narodów 2022