Poznaliśmy skład Polaków na drugi turniej Ligi Narodów, który od najbliższej środy do niedzieli Biało-Czerwoni rozegrają w Sofii. Przed wylotem do stolicy Bułgarii trener Nikola Grbić dokonał ośmiu zmian na wszystkich pozycjach.

Bartosz Kurek

Polscy siatkarze w niedzielę wczesnym popołudniem wyruszyli do Sofii, gdzie już w środę rozpoczną zmagania w drugim turnieju Ligi Narodów. Po pierwszym turnieju w Ottawie, gdzie Biało-Czerwoni wygrali trzy z czterech meczów (pokonali Argentynę, Bułgarię i Francję, a przegrali z Włochami), polska kadra wróciła do kraju na kilka dni zgrupowania.

Kiedy czternastka rywalizująca w Kanadzie rozgrywała mecze w Lidze Narodów, pierwsze dni z kadrą spędzali chociażby triumfatorzy Ligi Mistrzów z Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Marcin Janusz, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka oraz Łukasz Kaczmarek dostali dziesięć dni wolnego od selekcjonera i do narodowej drużyny dołączyli dopiero na początku czerwca. Teraz cała czwórka poleciała do Sofii. W porównaniu do pierwszego turnieju trener Nikola Grbić zdecydował się zmienić aż ośmiu zawodników.

W zupełnie nowym zestawieniu zobaczymy duety rozgrywających i atakujących. Jana Firleja i Łukasza Kozuba zmienili wspomniany wcześniej Janusz oraz Grzegorz Łomacz, zaś w ataku zamiast Karola Butryna i Macieja Muzaja zobaczymy Kaczmarka oraz MVP ostatniego mundialu – Bartosza Kurka. Nowy kapitan kadry, choć już od blisko miesiąca przebywa na zgrupowaniu kadry, to dopiero teraz rozegra pierwsze mecze w Lidze Narodów.

Po jednej zmianie zaszło także na pozycji środkowego i libero. Zamiat Karola Urbanowicza do Sofii poleciał Mateusz Bieniek, a na pierwsze mecze w tym sezonie rozegra dwukrotny mistrz świata Paweł Zatorski, który zastąpił Kamila Szymurę. Wśród przyjmujących doszło do dwóch zmian – Semeniuk i Śliwka zagrają zamiast Bartłomieja Lipińskiego i Rafała Szymury.

Biorąc pod uwagę, że w tegorocznych rozgrywkach Ligi Narodów nie zobaczymy Wilfredo Leona, którego czeka rehabilitacja po operacji kontuzjowanego kolana, wygląda na to, że czternastka zawodników na turniej w Sofii to najmocniejszy obecnie skład, w jakim mogą zaprezentować się Polacy.

W Sofii zmagania zaczną od środowego meczu z Brazylią (godz. 16), dzień później zmierzą się z Kanadą (12.30), a w sobotę po dniu przerwy z Australią (15.30), by nazajutrz zakończyć zmagania niedzielnym spotkaniem z USA (15.30).

Trzeci i ostatni turniej fazy interkontynentalnej kadrowicze Grbicia rozegrają w Gdańsku (5-9 lipca).

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA TURNIEJ LIGI NARODÓW W SOFII:

Rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz

Przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka

Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba

Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek

Libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski

Źródła: Przegląd Sportowy
Tags:
  • Liga Narodów
  • reprezentacja Polski siatkarzy
  • Nikola Grbić
  • Bartosz Kurek