Amerykanin w kadrze hokeistów, wychowany w wielokulturowym środowisku i pasjonat historii. Sport był jego ratunkiem w bólu, jakiego doznała jego rodzina.

John Murray

Przegląd Sportowy: Co spowodowało kłopoty podczas pana pierwszej podróży do Polski?

John Murray: Opóźniony samolot i problemy z wymową nazwy „Rzeszów”. Osiem lat temu leciałem do swojego pierwszego polskiego klubu z Sanoka. Połączenie wyglądało tak, że miałem lot z Filadelfii do Frankfurtu, a stamtąd właśnie do Rzeszowa. Pierwszy samolot miał duże opóźnienie, więc nie zdążyłem na przesiadkę. Po wylądowaniu poszedłem do okienka, żeby przebukować bilet, ale przez dobrą minutę próbowałem wymówić poprawnie nazwę miasta, do którego chcę dolecieć. Ani ja ze swoim amerykańskim akcentem, ani pani w okienku jako Niemka, nie potrafiliśmy dobrze wymówić nazwy „Rzeszów”. Powiedziałem tylko, że wiem, że pamiętam, że zaczyna się na „rz”.

Cała podróż zajęła jakieś 38 godzin.

Od razu odnalazł się pan w Polsce?

W mniejszym mieście miałem trudniej, bo też bariera językowa była większa. Dlatego były momenty, gdy czułem się trochę wyalienowany. Ale nie chciałem stamtąd uciekać. Miałem takie podejście, że przecież przyjechałem tu grać w hokeja, więc muszę się skupić na tym, co pomoże mi odnieść sukces, a nie na narzekaniu. Różnica między Polakami a Amerykanami polega głównie na otwartości. W USA idziesz do sklepu, nie znasz kogoś, ale zamienisz kilka słów. Pamiętam, jak moja żona poleciała ze mną po raz pierwszy do USA, każdy kto nas mijał mówił: „Cześć”, a ona dziwiła się, kim są ci ludzie i skąd ich wszystkich znam. Tam po prostu tak jest na ulicach. Przechodzisz obok czyjegoś domu i słyszysz pozdrowienie, więc odpowiadasz. Jest to poczucie jedności. W Polsce też je poczułem, choć przy okazji mało przyjemnej sytuacji.

Jakiej?

Trzy lata temu zostaliśmy z żoną napadnięci w Tychach. Szliśmy główną ulicą, wracając z imprezy integracyjnej dla mojej ówczesnej drużyny. Była godzina 23.30. Pijany facet, który chwilę wcześniej został wyrzucony z jakiegoś klubu, uderzył mnie kilka razy i powalił na ziemię. Krzyczał coś do mojej żony. Ktoś inny przejeżdżał samochodem i widząc tę sytuację, zatrzymał się, żeby mi pomóc. Za chwilę to samo zrobił kolejny. Wolałbym, żeby to się nie wydarzyło, ale miałem jednocześnie takie poczucie wspólnoty, że ktoś postanowił udzielić nam pomocy w tamtym momencie. Obyło się bez poważnych obrażeń, miałem tylko kilka otarć na twarzy. Byłem zaskoczony, bo o takich rzeczach czytasz w wiadomościach i myślisz sobie, co zrobił ten człowiek, że znalazł się w takim niebezpieczeństwie? A tu się okazuje, że po prostu możesz iść ulicą i zostać zaatakowanym.

Pana żona jest Polką, poznaliście się, gdy grał pan w Opolu. Niedawno rozpoczął pan ósmy sezon w naszej lidze i jest reprezentantem Polski. Jak zareagowała rodzina z USA, gdy powiedział pan, że chce grać dla naszej kadry?

Byli trochę zaskoczeni, ale też w Stanach Zjednoczonych kwestia podwójnego obywatelstwa jest dość powszechna, więc nie było to coś szokującego. Rodzice czuli dumę, że będę grał dla Polski, nawet jeśli nie mam polskich korzeni. Zresztą oni z wielką pasją śledzą moją karierę niezależnie od tego, czy gram w klubie, czy w reprezentacji. Raz w roku starają się przyjeżdżać do Polski. Co ciekawe, jeden ze współpracowników mojego ojca jest Polakiem i też bardzo się cieszy, że jestem w kadrze. Zresztą, cały proces uzyskania polskiego paszportu wiązał się z możliwością występów w reprezentacji za czasów trenera Jacka Płachty.

Zadebiutował pan w 2016 roku w meczu z Włochami w turnieju z cyklu EIHC.

Sam nie wiedziałem, czego się spodziewać po tym spotkaniu, a ostatecznie okazało się, że ograliśmy 4:1 mocną ekipę, która regularnie występuje w mistrzostwach świata elity.

Lepiej smakowało tylko zwycięstwo nad Białorusią w kwalifikacjach olimpijskich miesiąc temu?

Na pewno ten mecz zapamiętam na długo, w końcu nie po każdym spotkaniu prezydent kraju komentuje jego wynik. Choć przyznam, że następnego dnia w szatni tematem numer jeden nie była wygrana, ale pierwsza strona waszej gazety, która wywołała poruszenie. Chłopaki rozmawiali tylko o tym, że po wielu latach hokej znów trafił na okładkę „Przeglądu Sportowego”. Przed meczem z Białorusią, czułem podenerwowanie w drużynie. Chłopaki nie wiedzieli, czego oczekiwać. W pierwszej tercji lepiej kontrolowaliśmy grę, czuliśmy się pewnie. Po meczu chyba byliśmy nawet trochę zaskoczeni, jak udało nam się zdystansować rywali. Byliśmy w stanie to zrobić jako drużyna. Później ze Słowacją i Austrią wkradło się już za dużo zmęczenia. Straciliśmy szanse na olimpijski awans.

Magazyn „The Hockey News” uznał pana za najlepszego zawodnika pierwszej serii spotkań w turniejach kwalifikacyjnych i we wspomnianym rankingu wyprzedził pan uznanych napastników z NHL.

Tu nie chodzi o to, jakie kluby ma się w CV. Niezależnie od tego, które miejsce się zajmuje, to każdy chce być lepszy od kolejnego zawodnika. To powoduje wzrost rywalizacji, ale i swojego poziomu. Zauważyłem to w polskiej lidze, której poziom wzrósł, odkąd tu przyszedłem. Wcześniej mieliśmy cztery czy pięć drużyn, które mogły powalczyć o wysokie cele, a reszta była na zupełnie innym poziomie. Teraz ten poziom się wyrównał i znów jest w fazie wzrostu. W końcu trudno o agresywną walkę w jednostronnym meczu. A gdy możesz przegrać z każdym, wtedy bardziej się mobilizujesz, a to też napędza zainteresowanie kibiców.

Reprezentacja Polski dziewiąty raz z rzędu nie awansowała do igrzysk, do elity w mistrzostwach świata wciąż daleko. Czego potrzebuje polska drużyna, by zrobić krok naprzód?

Napływu młodych zawodników, którzy dołączyliby do doświadczonych weteranów. Jest wiele zdolnej młodzieży, ale nie wszyscy gotowi na rywalizację na tym poziomie, bo trudno jest im zrobić ten krok do seniorskiego hokeja. Jest pewien problem w tej kwestii. Niby mamy pierwszą ligę, w której grają młodzi hokeiści, ale ona nie do końca stwarza warunki, w których hartuje się zawodnik gotowy później do rywalizacji na jeszcze wyższym poziomie. Mecz z Austrią w kwalifikacjach pokazał, jak bardzo opieramy się głównie na tych podstawowych graczach. Byli zmęczeni, potrzebowali odpoczynku, ale nie miał ich kto zastąpić. I tutaj przydałaby się ta młoda krew.

Panu było łatwiej jako nastolatkowi?

Miałem 16 lat, gdy wyjechałem z domu, żeby szkolić się w klubach. Mocno przeżywała to moja mama. Co prawda pierwszy klub Youngstown Phantoms znajdował się cztery godziny autem od domu, więc mogła mnie często odwiedzać, ale już kolejny oznaczał podróż na blisko dobę. To był mój egzamin z dojrzałości, choć wszystkie obowiązki codzienne nie były na mojej głowie, bo trafialiśmy do domów rodzin, które się nami opiekowały. Jako 19-latek grałem w Kitchener Rangers, trafiłem pod opiekę do rodziny, w której ojciec był imigrantem z Polski. Z nimi straciłem kontakt, ale wciąż jestem w kontakcie z ludźmi, u których mieszkałem jako 17-latek występujący w Sioux Falls Stampede.

Hokejowa pasja zaczęła się u pana chyba dosyć wcześnie?

Właściwie to miałem dwa lata, gdy zacząłem jeździć na łyżwach. Chciałem robić to samo, co mój starszy o dwa i pół roku brat. Moje rodzinne strony są dość zróżnicowane etnicznie. W sąsiedztwie mieszka wielu amiszów. Z ich dziećmi bawiliśmy się, jeżdżąc razem na łyżwach. Pamiętam, jak któregoś dnia jeździliśmy do późna, aż zrobiło się ciemno. Oni nie korzystają z elektryczności, ale poprzynosili nam swoje specjalne lampy i oświetlali taflę, żebyśmy mogli się dalej bawić. Chyba pierwszy raz w życiu grałem w hokeja przy takim oświetleniu.

Ta wielokulturowość brzmi ciekawie.

Rodzina mojej mamy wywodzi się z mennonitów. Tym konserwatywnym mennonitom bliżej do amiszów. Mennonici odłączyli się od luteranów, a od nich z kolei amisze. Mogę powiedzieć, że ich kuchnia przypomina trochę polską. Posiłki, jakie je się w Polsce z rodziną na niedzielny obiad, spożywa się także wśród mennonitów. Najczęściej dominują kotlety, ziemniaki, kapusta.

Ktoś z pana rodziny uprawiał sport?

W USA to naturalna kolej rzeczy. Mój tata w szkole średniej uprawiał cztery różne dyscypliny, ja z bratem graliśmy też w baseball i piłkę nożną. Mocno stawia się na sport, choć wiadomo, że tylko jakiś odsetek z tych dzieci będzie go uprawiać także profesjonalne. Nawet jeśli na mecze akademickich drużyn przychodzi po kilkanaście tysięcy osób na stadion.

Miał pan idoli?

Było ich dwóch – Patrick Roy i Ed Belfour. Roy ze względu na emocje i to jak zachowywał się na lodzie. Bardzo się na tym wzorowałem. Belfour ze względu na jego charakterystykę, gdy miałem dziewięć lat, mama namalowała na moim kasku orła. Wyglądał jak ten słynny, który miał Belfour.

Wspomina pan o tym, za co ceni bramkarskich idoli, a jakie cechy powinien mieć hokejowy bramkarz?

Chyba każdy się zgodzi, co do tego, że po części musi być szaleńcem. Choć gdy oglądam np. mecz piłki ręcznej, to myślę sobie, że ci goście są jeszcze bardziej szaleni (śmiech). Hokeista musi umieć zapanować nad emocjami, jest wiele sytuacji, w których ciąży na tobie presja. Kiedy zawodnicy z pierwszej linii popełnią błędy, to zawsze mają za sobą obrońców, gdy myli się obrona, za jej plecami jest bramkarz, żeby ją wesprzeć. Natomiast za bramkarzem nie ma już nikogo. On musi polegać na obronie, a defensywa też musi mu ufać. To jak w szachach, musisz reagować na każdy ruch, a w każdej sytuacji masz kilka rozwiązań. Ja staram się tylko, żeby myśl o wpuszczonej bramce mnie nie zdominowała. Bo jeśli cały czas będę to rozpamiętywać, to znaczy, że za chwilę stracę kolejnego. Teraz łatwiej zachowuję spokój, choć jako młody chłopak wrzeszczałem i rzucałem kijem, gdy pojawiały się porażki czy błędy.

Reprezentacja Polski miała w ostatnich latach trenerów prezentujących różne szkoły – Jacka Płachtę, Kanadyjczyka Teda Nolana, Fina polskiego pochodzenia Tomasza Valtonena. Obecnie kadrę prowadzi Słowak Robert Kalaber. A pan co najbardziej ceni u szkoleniowców?

Najlepsi trenerzy to tacy, którzy są chętni do rozmowy z tobą i pozostają otwarci. Choć uwaga głównego trenera nie zawsze skupia się na bramkarzu, a ewentualne rozmowy toczą się między nim a szkoleniowcem zawodników grających na tej pozycji. Choć teraz, gdy jestem starszy potrzebuję mniej wskazówek niż gdy byłem młodym zawodnikiem. Jeśli chodzi o selekcjonerów polskiej kadry, to Kalaber stawia cały czas na ciężki trening. Płachta, który prowadzi mnie teraz w Katowicach, podobnie jak Nolan ogromną wagę przywiązywali do regeneracji. Valtonen, mając polskie korzenie, jeszcze lepiej rozumiał polską mentalność.

Porozmawiajmy o pana pasjach. Skąd się wzięło zamiłowanie do stolarstwa?

Zaczęło się od zajęć dodatkowych w szkole. W domu moich rodziców jest stół, który sam zbudowałem, a teraz lubię zajmować się odnawianiem starych mebli. Rzadko kupuję je na targach staroci, najczęściej wchodzę na OLX.pl i szukam ogłoszeń, w których ktoś ma coś do sprzedania. Mam wszystkie potrzebne narzędzia do renowacji i działam. To mój sposób na oczyszczenie głowy, coś zupełnie innego niż sport, w którym muszę działać szybko. Tutaj potrzeba spokoju i precyzji, by doszlifować detale. Na przykład, gdy mieszkałem w Opolu, odnowiłem 150-letni stół. Robiłem to w wolnym czasie między treningami i meczami, a i tak zajęło mi to miesiąc. Każdy mebel to jakaś historia. Tamten stół wyprodukowany na Dolnym Śląsku. W moim mieszkaniu w Katowicach miałem blisko stuletnie krzesło, które pewnie pamiętało jeszcze zabory.

Brzmi pan jak pasjonat historii.

W trakcie podróży na mecze często oglądałem dokumentalne filmy historyczne. Interesuje mnie zarówno okres pierwszej czy drugiej wojny światowej, jak i starożytny Egipt. Lubię poznawać fakty, żeby zrozumieć co doprowadziło do jakiegoś wydarzenia i jakie następstwa spowodowało. Co sprawiło, że dziś jesteśmy właśnie w tym miejscu. Moja ojczyzna może nie ma długiej historii, bo wystarczy pospacerować po kilku polskich miastach, żeby minąć budynki powstałe wcześniej niż Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Ciekawią mnie wydarzenia z czasów rewolucji amerykańskiej czy wydarzeń przywołanych w serialu „Kompania braci” o działaniach amerykańskich żołnierzy przed lądowaniem w Normandii. Historia Polski też mnie intryguje. Pozostałości po zaborach, ludność przygraniczna, tak naprawdę każde miasto to oddzielna tożsamość. Wiem, że na Śląsku wszyscy żartują z Sosnowca, ale to też historyczne miejsce, gdzie w XIX wieku zbiegały się granice państw.

W czym odnajduje pan szczęście?

W zdrowiu. Szczególnie w świadomości, że moja córeczka jest zdrowa. Zawsze wiedziałem, że chcę mieć dzieci, ale miałem też niepokój, że coś może się stać temu maluchowi. Dlatego, kiedy na świat przyszła moja córka i było wiadomo, że wszystko jest w porządku, to odetchnąłem z ulgą. Inaczej było miesiąc temu.

Chce pan o tym opowiedzieć?

Moja żona miała termin porodu wyznaczony na listopad. Pojechałem na poranny trening i wszystko było w porządku. Gdy wróciłem do domu, żona dostała skurczy. Postanowiliśmy, że jedziemy do szpitala. W ciągu dwóch minut, gdy się ubieraliśmy, skurcze się nasiliły. Dotarliśmy na miejsce, zostawiłem żonę na izbie przyjęć, zaparkowałem samochód, zabrałem córeczkę i zanim byliśmy z powrotem w budynku, trwał już poród. Nasz synek zmarł 15 minut po narodzeniu.

Czym dla pana był sport w tak bolesnym momencie?

Odskocznią od rzeczywistości. Trener powiedział, żebym dał sobie czas. Przez kilka dni nie było mnie na treningach. Wróciłem i dostałem duże wsparcie od zespołu. Chłopaki mi współczuli, ale też podkreślali, że dobrze, że jestem z powrotem. Będąc na treningu mogłem przynajmniej przez kilka godzin zająć głowę czymś innym. Z żoną były jej mama i siostra. Uśmiech naszej córeczki, która jest jeszcze zbyt mała, by rozumieć, co się stało, też dawał ukojenie.

****

JOHN MURRAY

Urodzony 4 lipca 1987 roku w Lancaster. Amerykanin z polskim paszportem, występuje na pozycji bramkarza. W swojej karierze występował w klubach z USA, Kanady, Serbii, Kazachstanu, a w polskiej lidze gra od 2013 roku. Ma na koncie cztery tytuły mistrza Polski: z Ciarko PBS Bank KH Sanok (2014) oraz GKS-em Tychy (2018, 2019, 2020). Obecnie występuje w GKS-ie Katowice. 6 listopada 2016 zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski po powołaniu od trenera Jacka Płachty. Żonaty z Polką.

Źródła: Przegląd Sportowy
Tags:
  • GKS Katowice
  • John Murray
  • Portrety
  • hokej