Trzy miesiące przed igrzyskami w Londynie dowiedziała się o raku. Jednak tak jak jej mama – nie poddała się. Aneta Konieczna wyrzuca sobie tylko jedno – że gdy zachorowała, to mniej martwiła się o siebie, a w pierwszej chwili pomyślała o koleżance, która może nie wystartować w igrzyskach. – A ona miała to gdzieś. Najnormalniej w świecie mnie sprzedała – mówi w rozmowie z Przeglądem Sportowym Onet. Rok później zakończyła karierę i musiała podjąć pracę... w magazynie Amazona.

Aneta Konieczna
  • Aneta Konieczna już tydzień po tak poważnej operacji wróciła do kajaka. – Jeden lekarz mi powiedział, że koniem mnie nie dojadą… – wspomina
  • Wydarzenia z przeszłości sprawiły jednak, że pewnych ludzi ze środowiska stara się unikać. – Cóż, widocznie komuś nie pasowałam, bo już wcześniej zdarzały się sytuacje, w których piętnowano chociażby mój wiek – przyznaje
  • – Po jednym roku, w którym powinęła mi się noga, oni mnie po prostu pozamiatali. Gdzie inni zawodnicy, mający słabsze wyniki ode mnie, byli lepiej honorowani. Pozbyto się mnie, bo nie pasowałam do układu – mówi nam Konieczna
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Przegląd Sportowy: Ile czasu zajmuje, by przełamać się w mówieniu o raku?

Aneta Konieczna: Mnie to przyszło w miarę naturalnie, choć gdybyśmy rozmawiali jeszcze cztery-pięć lat temu, mógłby się mi zacząć łamać głos. Mówią, że jeśli po pięciu latach nie ma nawrotu, to wszystko jest w porządku, a u mnie za chwilę minie dekada odkąd zaczęły się problemy. Jednak jestem genetycznie obciążona. Moja mama od 16 lat żyje z rakiem. Wielu osób, które jeździły z nią na chemie i naświetlania, dziś już nie ma na tym świecie.

Zanim usłyszała pani diagnozę – rak szyjki macicy, stan zdrowia wzbudzał podejrzenia?

U mnie rak rozwinął się bardzo szybko. W grudniu 2011 r. byłam na cytologii, która niczego nie wykazała. Po dwóch lub trzech miesiącach udałam się do ginekologa po krążki antykoncepcyjne i przy cytologii wyszło coś nie tak. W poznańskim Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei pobrano mi wycinki. W maju okazało się, że to rak.

Pamięta pani tę wizytę?

Dostałam telefon od lekarza z informacją. Jestem dość silną kobietą, ale wtedy ręka trzęsła mi się tak, że nie byłam w stanie utrzymać telefonu. Od razu pomyślałam o tym, że może mi przepaść olimpijski występ. Do igrzysk w Londynie zostały wtedy niespełna trzy miesiące. Ogromną pomoc uzyskałam wtedy od pani Iwony Pyżalskiej – ówczesnej prezes Warty Poznań – oraz od profesora Witolda Kędzi. Uświadomił mi też, że gdybym miała kilka lat więcej, wówczas nie dokonałby samej konizacji szyjki macicy, ale wyciął mi wszystko. Wtedy bym się na pewno nie pozbierała do igrzysk. Kiedy otrzymałam wynik badania histopatologicznego mówiący o tym, że rak został wycięty z zachowaniem jednego centymetra zakresu tkanki zdrowej, uznałam, że wszystko jest w porządku.

Kiedy pierwszy raz po operacji wsiadła pani do kajaka?

Pamiętam, że we wtorek poszłam do szpitala, w środę byłam operowana, na drugi dzień wyszłam do domu, a w piątek razem z prezesem Warty Poznań Markiem Łbikiem wyjechaliśmy do Warszawy na sobotni piknik olimpijski. I już w poniedziałek zaczęłam się ruszać.

Pięć dni po operacji?

No w sumie powiedzmy, że miałam tydzień przerwy od wody, bo poniedziałek po Pucharze Świata był wolny.

Mówi pani o tym, jak o czymś zupełnie normalnym i rutynowym, a to jednak był zabieg usunięcia nowotworu.

Jeden lekarz mi powiedział, że koniem mnie nie dojadą… To mama dawała mi siłę do walki. Zanim urodziła się moja córka, u mamy zdiagnozowano ziarniaka. Dziś jest w pełni sprawna, choć czasem narzeka, że coś, co zajmowało jej kiedyś dwie godziny, dziś trwa kilka dni. Mówię jej wtedy, że powinna się cieszyć, bo niektórzy w jej sytuacji położyliby się do trumny i czekali aż nadejdzie koniec. Mama zawsze była wojownikiem i to mi dało kopa, by samej walczyć. Jedno tylko sobie wyrzucam – że mniej martwiłam się o siebie, a w pierwszej chwili pomyślałam o koleżance, która może nie wystartować w igrzyskach. A ona to miała gdzieś.

Do dzisiaj nie pogodziła się pani z kajakami?

Omijam ludzi, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w koniec mojej kariery. Staram się nie rozmawiać z trenerem kadry, byłym prezesem i omijać niektóre dziewczyny. Można było to wszystko załatwić inaczej niż nieczystymi zagraniami. Zaczęło się w 2012 r., od momentu mojej choroby. Ja poszłam na operację, a w międzyczasie koleżanka najnormalniej w świecie mnie sprzedała. Wcześniej otrzymywałam zapewnienia, że na mnie zaczeka, a tymczasem od razu zaczęła się przygotowywać z kim innym do startu w dwójce. Zamiast w swojej koronnej konkurencji musiałam w Londynie płynąć w jedynce, na której nie startowałam bardzo dawno. W czwórce zajęłyśmy czwarte miejsce i za kulisami to mnie obarczało się winą za brak medalu.

Przed Londynem pływała pani w dwójce z Beatą Mikołajczyk, a wspomniane czwarte miejsce zajęła pani w kajaku z nią, Karoliną Nają i Martą Walczykiewicz. Jak dowiedziała się pani o tym, że pani miejsce w dwójce zajmie Naja?

Zadzwonił do mnie kolega wioślarz z Gorzowa Wielkopolskiego i powiedział: "Aneta, Becia będzie płynąć z Najką, a nie z tobą". Nie chciałam w to uwierzyć. Najgorsze było, jak dziewczyny zdobyły brązowy medal w tej dwójce i jedna z nich mówiła, że wszystko zawdzięcza koleżance obok. To było przykre, bo przez większość sezonu to ze mną się przygotowywała. Cóż, widocznie komuś nie pasowałam, bo już wcześniej zdarzały się sytuacje, w których piętnowano chociażby mój wiek. Mówiono, że nie integruję się z młodszymi koleżankami. Tylko o czym ja, wtedy 35-letnia kobieta, miałabym rozmawiać z 20-letnią dziewczyną? Przecież nie chodzi o to, żeby się kochać na lądzie, a zwyczajnie sobie ufać i szanować się wzajemnie. Nawet jeśli coś było nie tak, to wiedziałam, że wsiadam do kajaka dla realizacji wspólnego celu. Zdarzało się też, że nie miałam pozwolenia, żeby zabierać dzieci na obozy, a dziś wszystkie dziewczyny jeżdżą nawet z partnerami na przygotowania. A ja musiałam zostawiać w domu pięciomiesięczne dziecko.

Jakiś czas temu opowiadała pani o tym w wywiadzie dla sport.pl i wtedy trener Tomasz Kryk bardzo merytorycznie ustosunkował się do pani zarzutów, przedstawił swoją perspektywę. Zawodniczki nie chciały się wypowiadać.

Bo i do czego miały się ustosunkować? Ja byłam po operacji, a one już tydzień później planowały jak ma wyglądać ich skład podczas igrzysk. A ja chciałam jak najszybciej wrócić do treningów tak, by ze względu na igrzyska, moja forma jak najmniej ucierpiała. I spadek był naprawdę niewielki, bo w granicach od dwóch do pięciu procent. Dwa miesiące przed igrzyskami miałam robione testy wytrzymałościowe, bo pewne osoby myślały, że jak źle wypadnę, to będą mogły z czystym sumieniem powiedzieć: "Dobra, Aneta. Zajmij się sobą i swoim zdrowiem, a na igrzyska pojedzie kto inny".

Ale czy to nie jest uzasadnione w momencie, w którym wraca pani do treningów po tak poważnej operacji? Poza tym trener Kryk podkreślał, że wszystkie zawodniczki przeszły wtedy testy, nie tylko pani.

Dziewczyny też przeszły testy, żeby to miało jakieś uzasadnienie, ale przecież nikt nie przeprowadza takich badań wydolnościowych na ergometrze tak krótko przed docelową imprezą. Wiem, że na moje miejsce była szykowana inna zawodniczka.

Przemawia przez panią spora gorycz, a te zarzuty są bardzo poważne. Czy pani kiedykolwiek skonfrontowała swoje odczucia z koleżankami? Rozmawiałyście o tym, co się stało?

Nigdy. One zawsze czuły się nieswojo w moim towarzystwie, a ja w ich także. Uchodziła wtedy ze mnie pozytywna energia, a ja nie lubię przebywać w otoczeniu toksycznych ludzi. One bardzo dobrze wiedzą, co ja myślę i to one nie mają odwagi, by podejść i powiedzieć mi, jak ta sytuacja wyglądała naprawdę i co między sobą ustalały. To nie ja powinnam się im spowiadać, ale one powinny chcieć oczyścić atmosferę.

Ale kiedy Karolina Naja płynęła w Tokio po srebro z Anną Puławską, to bardzo emocjonalnie i żywiołowo komentowała pani ich występ na antenie Eurosportu?

Bo jak się kocha sport, to się kibicuje i chce, by nasi reprezentanci odnosili sukcesy. Nigdy nie byłabym zawistna i nie liczyła na ich porażkę.

Jakie pożegnanie z kajakarstwem byłoby dla pani odpowiednie?

Gra w otwarte karty. Zaproszenie mnie do związku, wyjaśnienie co i jak. A nie, żebym o stracie stypendium sportowego dowiadywała się dlatego, że nie wpłynęło mi ono na konto. To było upokarzające. Uprawiałam kajakarstwo przez 26 lat, z czego przez jakieś 18-19 sezonów regularnie przywoziłam medale. Po jednym roku, w którym powinęła mi się noga, oni mnie po prostu pozamiatali. Gdzie inni zawodnicy, mający słabsze wyniki ode mnie, byli lepiej honorowani. Pozbyto się mnie, bo nie pasowałam do układu. Nie odpowiadało im to, że mówię wszystko wprost, a ja zawsze taka byłam i z niczym się nie kryłam. 10 października minie dziewięć lat, odkąd rozstałam się z kajakami.

Mocno ta data wyryła się w pani pamięci?

Tak, bo to urodziny mojej mamy. Wtedy dowiedziałam się, że związek nie zamierza kontynuować ze mną współpracy. Kiedy stypendium nie wpływało na konto, zadzwoniłam z pytaniem do Ministerstwa Sportu. Dowiedziałam się, że PZKaj nie wystąpił o stypendium dla mnie. A wystarczyło, żeby złożyli pismo i bez żadnego problemu dostałabym finansowanie. Musiałam coś zdecydować, bo miałam już na utrzymaniu rodzinę, a sentymentami rachunków się nie zapłaci.

Ile zawodów wykonywała pani już po zakończeniu sportowej kariery?

Jestem już w szóstym miejscu pracy. Obecnie zajmuję się zamówieniami publicznymi po stronie ich wykonawcy. Pracuję w Meditech X-Ray w Komornikach – firmie zajmującej się sprzedażą i dzierżawą sprzętu medycznego.

Wcześniej realizowałam zamówienia publiczne i przetargi od drugiej strony, kiedy pracowałam w Urzędzie Gminy Murowana Goślina. Pracowałam też w Tarnowskich Termach, gdzie odpowiadałam najpierw za sprawy administracyjne, później koordynowałam pracę strefy fitness. Zajmowałam się też doradztwem finansowym, ubezpieczeniami. A na samym początku pracowałam w magazynie Amazona.

Trzykrotna medalistka olimpijska pracowała na nocne zmiany w magazynie?

Tak, nocki były najgorsze. Tym bardziej, że taka praca zmianowa nie trwała tydzień czy dwa, ale cały miesiąc. Pracowałam od niedzieli do środy, więc trudno było się przestawić na rytm dzienny w pozostałe dni tygodnia. Jednak nie mogę narzekać na tamtą pracę. W końcu wychodzę z założenia, że jak się ma dwie ręce i chęci, to można wykonywać każdy zawód.

Pani współpracownicy znali pani sportową przeszłość?

Najczęściej dowiadywali się o tym przy okazji większych zebrań. Niektórzy dziwili się, patrząc na mnie jakbym była jakimś ufoludkiem. Mnie to pasowało, że nikt mnie tam nie oceniał przez pryzmat osiągnięć sportowych, a tego, jak wykonuję swoją pracę.

Jest pani blisko kajakarstwa w innej roli?

Uczestniczę w różnych zawodach, zasiadam w zarządzie Wielkopolskiego Związku Kajakowego. Staram się być blisko. Choć na razie moje życie to strefa zawodowa i rodzina.

Porozmawiajmy o pani początkach w kajakarstwie. Co czuje 18-latka, jadąc na swoje pierwsze igrzyska do Atlanty?

Przede wszystkim przerażenie, ale to dlatego, że do USA nie mógł polecieć ze mną mój trener. Różnica czasu wynosiła sześć godzin, więc szedł na pocztę w Lubniewicach na 10 minut przed jej zamknięciem po to, żeby też nie dzwonić do mnie o świcie. Miałam to szczęście, że telefon miałam obok łóżka u ludzi, u których mieszkałam.

Nie mieszkała pani w wiosce?

Tylko przez pewien czas i miałam tam pokój z Renatą Mauer, więc jako jedna z nielicznych mogłam się pochwalić, że moja współlokatorka jest mistrzynią olimpijską. Na czas startów mieszkałam u jednej z amerykańskich rodzin, żeby mieć bliżej toru kajakowego.

Dlaczego pani trener nie mógł pojechać?

Mój trener Piotr Głażewski nie dogadywał się z prowadzącym kadrę Olgierdem Światowiakiem, więc do mnie został oddelegowany szef wyszkolenia Witold Pawelec. Miał mi pomagać, ale to nie to samo, gdy obok ciebie jest osoba, znająca cię z treningów, która wie, kiedy krzyknąć, a kiedy pogłaskać.

Mimo to zrobiła pani życiówkę i zajęła 9. miejsce w jedynce.

Pojechałam na 101 proc., bo po przepłynięciu mety zgasło mi światło. Czułam, że coś się ze mną dzieje, więc póki jeszcze starczyło mi sił, łamanym angielskim z niemieckim zawołałam Niemkę Birgit Fisher. Podpłynęła, a ja złapałam się jej kurczowo, bo gdybym wpadła do wody, to nawet nie miałabym siły machać rękami ani nogami. Ratownicy musieli wciągać mnie do motorówki. Byłam tak wycieńczona, że nie mogłam im w żaden sposób pomóc czy się podeprzeć. Jakby wciągali worek ziemniaków. Wydaje mi się, że ostatecznie zemdlałam, bo nie pamiętam już tego, co się działo na brzegu. Później w Sydney miałam już swojego trenera i obyło się bez przygód.

W Sydney zdobyłyście z Beatą Sokołowską-Kuleszą brąz w dwójce i ten wynik powtórzyłyście także w Atenach. Medal osłodził wtedy gorycz po dyskwalifikacji w jedynce za zbyt lekki kajak? Podobno zaważyła niewielka szmatka w środku.

Bardzo długo to za mną chodziło. A jeszcze słyszałam, jak niektórzy cieszyli się wtedy: "Tak! Pastuchę zdyskwalifikowali!". Z bólem po takiej dyskwalifikacji jest jak z chorobą – trzeba swoje odcierpieć, przemyśleć. Ta nieszczęsna szmatka będzie się za mną ciągnąć. Czasami mam wrażenie, że niektórzy pamiętają tylko tamtą dyskwalifikację, a nie że zdobyłam wtedy też medal olimpijski. Tak jak w 1999 r., gdy z Beatą Sokołowską-Kuleszą miałyśmy trzy złote medale w mistrzostwach Europy, a rok później dwa złote i brąz. I cała awantura była właśnie o to trzecie miejsce.

Który sukces utwierdził panią w przekonaniu, że chce związać swoją przyszłość z kajakarstwem?

Chyba jakieś pierwsze zawody na Warcie w Gorzowie Wielkopolskim. Pamiętam, że trafiłam na skrajny tor, a moja koleżanka klubowa, z którą zawsze rywalizowałyśmy na treningach, płynęła na środku. Pokonałam ją. Zaczęłam trenować kajakarstwo, bo chciałam nauczyć się pływać, a rodziców nie było stać, żeby wysłać mnie na basen. Poza tym wyjazdy na zawody pozwalały poznawać nowe miejsca, zwiedzać świat.

Pamiętam, że z Beatą Sokołowską startowałyśmy nawet w Choszcznie w zawodach z chłopakami i nie byłyśmy ostatnie. Każdy kolejny sukces napędzał. Pamiętam, jak jeździło się na Węgry. W końcówce lat 90. Puchar Świata w Szeged to była prawdziwa rzeź. Te zawody były jednocześnie wewnętrzną kwalifikacją dla węgierskich kajakarzy, więc konkurencja była niesamowicie wysoka. Oni bili się o medale między sobą. Dlatego też mówiło się, że jeśli w Szeged staniesz na podium, to na pewno będziesz też mieć medal w mistrzostwach świata, bo zawsze będzie o jedną węgierską osadę mniej.

Za młodu byłam na tyle buńczuczna, że nawet stojąc na jedynce obok Brigitte Fischer czy Josefy Ide, mówiłam, że ja przecież z nimi wygram. No to się później mocno zdziwiłam. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od tego, że nie powiedziałam rodzicom o zapisaniu się na treningi kajakowe.

Jak to?

Nie wiedziałam, czy mi się to spodoba, ale też czy mama się zgodzi, bo jednak to pływanie po rzece, bywa niebezpiecznie. I tak przez pierwszy tydzień chodziłam treningi, mówiąc mamie, że wychodzę do koleżanki, żeby się pouczyć. Aż pewnego dnia trenerka dała mi oświadczenie, które mieli podpisać rodzice. Poszłam do mamy: "Wiesz co, mamuś? Tylko się nie gniewaj, ale ja od tygodnia chodzę na zajęcia z kajakarstwa". Zgodziła się, zaznaczając, że mimo to będę musiała pilnować szkoły. Kiedy miałam gorszy dzień, "kryła mnie" przed trenerami, dzwoniła, żeby powiedzieć, że nie pojawię się tego dnia na treningu.

Ale żeby dostać się do sekcji musiała pani stanąć na palcach?

Tak. Na lekcji wuefu, moja nauczycielka – pani Beata Bukowska – powiedziała, że można zapisać się na zajęcia z kajakarstwa. Że oprócz tego będzie basen, bieganie, siłownia, zimą narty biegowe. Spróbowałam. Gdy poszłam na nabór, stanęłam na palcach, żeby pani Ania Skarpańska mnie dostrzegła spośród wyższych osób.

Dzieciństwo kojarzy się pani głównie ze sportem?

Także z wyjazdami do babć, wyprawami organizowanymi przez Organizację Rodzin Wojskowych, do której należała moja mama. Tata był zawodowym żołnierzem. Najpierw mieszkaliśmy w Krośnie Odrzańskim, a od drugiej klasy szkoły podstawowej przenieśliśmy się do Gorzowa Wielkopolskiego. Pamiętam, że miałam bardzo wymagającą panią od polskiego, pani od rosyjskiego była wiecznie uśmiechnięta, a nauczyciel geografii był najprzystojniejszy w całej szkole (śmiech). No i jeden z moich wuefistów pan Wączek do dziś wspomina, jak przerzuciłam go piłką lekarską na lekcji.

Skoro tata był wojskowym, to w domu panowała wyjątkowa dyscyplina?

Bardziej zalazł za skórę mojej siostrze i bratu. Kiedy ja byłam dzieckiem, to on bardzo często wyjeżdżał na poligony, a później to mnie nie było w domu, gdy zaczęły się treningi i zgrupowania. Razem z mamą zawsze przyjeżdżali na zawody w Polsce, kibicowali mi.

W czym tkwi tajemnica polskich kajaków, że od Sydney z każdych igrzysk Polska przywozi medale w tej dyscyplinie?

Mamy fenomenalnych zawodników i mądrych trenerów. Mam nadzieję, że wrócą świetne lata kajakarstwa męskiego i kanadyjek. Smutno było patrzeć, jak w Tokio finały odbywały się bez naszych panów. Mam nadzieję, że ten narybek, który jest zgromadzony, wreszcie pokaże na co go stać.

Określano panią mianem największego talentu polskiego kajakarstwa. Zgodzi się pani z tym?

Nie lubię określeń "talent" czy "gwiazda". Ja po prostu uwielbiałam zdobywać medale. A jeśli przy tym trafiła się jeszcze jakaś kasa, to pomagało motywować do kolejnych wyników i utrzymać się na powierzchni. Trenowałyśmy po to, żeby trenować, a nie dla zdjęć na Instagram. Bolało nas, że wracając z workiem medali z zawodów, gazety praktycznie o nas nie pisały. A już na pewno nie tak, jak chociażby o lekkoatletach. Kajaki były traktowane po macoszemu. Do dzisiaj boli mnie, że w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca nie zostałam uhonorowana za trzy medale olimpijskie. Powinny decydować wyniki sportowe, a nie skala popularności.

Choć popularnością też kierują się ludzie, którzy głosują.

Dlatego uważam, że najlepszego sportowca powinna wybierać kapituła. Nie da się porównać osiągnięć medalisty olimpijskiego do konkurencji nieolimpijskiej. Tak samo jak porównywanie Anity Włodarczyk do Roberta Lewandowskiego to dwie różne półki. Oczywiście nie twierdzę, że ktoś jest lepszy czy gorszy. Medal olimpijski to dla mnie bezdyskusyjnie najwyższe osiągnięcie. A naprawdę możemy być dumni z wielu sportowców w innych dyscyplinach poza piłką nożną.

Chciałabym, żeby kajakarstwo w Polsce zyskało większą popularność, bo wykonujemy kawał pracy. Kajakarz trenuje 12 razy w tygodniu, a 300 dni w roku spędza na obozach. Kiedyś, jak jeden z prezesów klubu piłkarskiego z niższych lig otrzymał propozycję, by jego zawodnicy pojechali z nami na obóz, to tylko złapał się za głowę. "Po co oni mają z wami jechać? Żebym po tygodniu wysyłał po nich karetki?!".

******

ANETA KONIECZNA

Urodzona 11 maja 1978 r. w Krośnie Odrzańskim. Trzykrotna medalistka olimpijska w kajakowej dwójce (500 m). W Pekinie zdobyła srebro z Beatą Mikołajczyk, a w Sydney i Atenach brąz z Beatą Sokołowską-Kuleszą. W igrzyskach debiutowała w Atlancie, zajmując 9. miejsce w jedynkach, a jej ostatnim występem olimpijskim był Londyn, gdzie była czwarta w czwórce i dziesiąte indywidualnie. Na koncie ma 22 medale mistrzostw świata i 15 krążków czempionatu Starego Kontynentu. W 2013 r. zakończyła karierę.

Źródła: Przegląd Sportowy
Tags:
  • Aneta Konieczna
  • kajakarstwo
  • Portrety