Polscy siatkarze od porażki 2:3 z Iranem rozpoczęli zmagania w trzecim turnieju Ligi Narodów w Gdańsku. Chociaż wynik spotkania nie zmienia mocno ich sytuacji, bo awans do finałów w Bolonii mają już w kieszeni, to Biało-Czerwoni nie są zadowoleni ze swojej postawy. Popełnili w tym meczu niebywale wysoką liczbę błędów. — Nie lubię pudrowania rzeczywistości i mówienia, że jest dobrze, kiedy przegrywamy – uważa kapitan reprezentacji Polski Bartosz Kurek.

Bartosz Kurek

Z jednej strony 41 błędów w pięciu setach i tracenie wysokiej przewagi, z drugiej strony – odrabianie strat dzięki świetnym serwisom Mateusza Bieńka i Tomasza Fornala oraz bardzo dobre rozpoczęcie pierwszego seta. Wtorkowe spotkanie Polska – Iran w Lidze Narodów miało niejedno oblicze. Ostatecznie Biało-Czerwoni ponieśli drugą porażkę w tej edycji rozgrywek, odniesioną w trzecim turnieju w Gdańsku.

W tie-breaku Persowie prowadzili nawet 12:2, a polskiej ekipie trudno było przełamać odmłodzoną reprezentację Iranu, która może w najbliższych sezonach namieszać w międzynarodowych rozgrywkach. Nawet jeśli tym razem nie doszło do słownych potyczek pod siatką, które pojawiały się w poprzednich sezonach, to i tak mecz miał spory ładunek emocjonalny. — Widziałem, że musieliście przed tym spotkaniem przypomnieć wszystkie stare artykuły o tym, co się działo we wcześniejszych meczach. Tym razem walka była, ale przede wszystkim sportowa. Za nami ciekawe spotkanie pod względem zaciętości, ale niefajne w kwestii naszego poziomu – mówi bez ogródek Bartosz Kurek.

Przegrana z Iranem może Polaków jedynie oddalić od zajęcia pierwszego miejsca po fazie zasadniczej Ligi Narodów, ale nie pozbawi ich awansu do finałów w Bolonii, który to mieli zapewniony jeszcze przed zmaganiami w Gdańsku. Kapitan kadry nie uważa jednak tego za pocieszenie, biorąc pod uwagę styl porażki z Iranem. — Nie lubię pudrowania rzeczywistości i mówienia, że jest dobrze, kiedy przegraliśmy mecz – wprost stwierdził Kurek. — Chcemy wygrywać każde spotkanie, ale musimy przyjąć do wiadomości, że przeciwnik był lepszy w kluczowych momentach, a już zdecydowanie w tie-breaku – dodaje.

Po stronie Irańczyków wrażenie mogła robić gra młodego pokolenia, które stanowi nową generację w kadrze. Przyjmujący Amirhosejn Esfandijarr to mistrz świata juniorów sprzed trzech lat i MVP tego turnieju. Wtedy po złoto sięgał też 21-letni środkowy Amir Toukhteh i mocno wyróżnił się w spotkaniu z Polakami, którym sprawił sporo kłopotów zagrywką. — My wpadliśmy w dołek przy ich serwisach. Gdybyśmy trochę lepiej zaprezentowali się w bloku i obronie, to może jakoś udałoby się "przepchnąć" to spotkanie na swoją korzyść – mówi Kurek. Jednak aż 41 popełnionych przez Polaków błędów, z czego 26 zepsutych serwisów, nie pomogły przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. — Myślę, że te pomyłki mogły wynikać z tego, że czasami tak bardzo chcesz wygrać, że podejmujesz wysokie ryzyko i popełniasz błędy – tłumaczy Kurek.

Turniej w Gdańsku to dla trenera Nikoli Grbicia szansa na rozwianie wątpliwości przed ostatecznym wyborem czternastki, która poleci na finały Ligi Narodów do Bolonii (20-24 lipca). Selekcjoner Polaków prawdopodobnie będzie musiał zdecydować, kto będzie drugim rozgrywającym i atakującym obok Marcina Janusza i Kurka albo czy do Włoch zabrać pięciu przyjmujących i trzech środkowych czy może po czterech zawodników na obydwu tych pozycjach. Grbić nie ukrywa jednak, że para Janusz-Kurek to podstawowy duet rozgrywającego z atakującym, który cały czas musi się zgrywać. Jak idzie ta współpraca? — Nie mam żadnych zarzutów wobec gry Marcina. Potrzebuje jeszcze kilku wskazówek ode mnie i może więcej wsparcia, bo nawet jeśli w meczu z Iranem popełnił jakiś minimalny błąd, to nie byłem w stanie pomóc mu na siatce – przyznaje Kurek.

Wtorkowy mecz Polaków zgromadził aż 10 tys. kibiców w trójmiejskiej Ergo Arenie. Mimo środka tygodnia i wieczornej pory, frekwencja dopisała. Co nie było takie oczywiste we wcześniejszych spotkaniach, gdy w Sofii po kilkaset osób przychodziło nawet na mecze między Polską a Brazylią, czyli liderem i wiceliderem światowego rankingu. — Gram w kadrze od 15 lat i za każdym razem brakuje mi słów, by opisać to, co się dzieje podczas meczów. Trzeba po prostu przyjść do hali i to przeżyć. Szkoda tylko, że mimo włożenia serducha w spotkanie z Iranem, nie daliśmy naszym kibicom zwycięstwa – kończy Kurek.

Źródła: Onet
Tags:
  • Bartosz Kurek