Stracił ojca w młodym wieku. Grał w starych korkach. Trenerzy bali się, że rywale zrobią mu krzywdę. Odwiedziliśmy Białą Podlaską, by posłuchać o drodze Sebastiana Szymańskiego do reprezentacji Polski.

Sebastian Szymański
  • Gdy zmarł ojciec, Sebastian miał 13 lat. Jego mama, pani Maria, musiała sama wychowywać piątkę dzieci. Dała radę, choć nie było im łatwo
  • Kiedy w 2016 roku już jako piłkarz Legii przyjechał do Białej Podlaskiej zagrać sparing ze swoim pierwszym klubem, Szymański miał dwie asysty. „Przepraszam, ale musiałem” – powiedział po spotkaniu swojemu pierwszemu szkoleniowcowi
  • Reprezentant Polski spotkał się ze sporą krytyką, ponieważ mimo wybuchu wojny grał w lidze rosyjskiej do końca ostatniego sezonu. — Dziwiło mnie, że nie opuścił Dynama wcześniej – mówi nam znany rosyjski dziennikarz
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Śmierć ojca zawsze jest trudnym doświadczeniem, a jeżeli przydarza się, gdy masz 13 lat, jest doświadczeniem traumatycznym. Dzień po stracie taty, który zmagał się z chorobą nowotworową, trener Miłosz Storto spytał Sebastiana Szymańskiego: — Chcesz zagrać? Chłopiec nie wahał się długo. Powiedział, że tak i w meczu, rozgrywanym na głównym boisku Akademii Piłkarskiej Top 54 w Białej Podlaskiej, należał do wyróżniających się zawodników. Tamten czas był jednak bardzo trudny.

— Przez mniej więcej tydzień Sebastian nie wiedział, czy dalej grać w piłkę. Mocno wspierał go wtedy starszy brat – wspomina Storto. Szymański rzadko w wypowiedziach publicznych wraca do tamtego momentu.

— Z dnia na dzień zabrakło człowieka, który był na każdym moim meczu i który mnie wspierał na co dzień, Dlatego brałem pod uwagę, by dać sobie spokój z graniem – mówił kilka lat temu w wywiadzie pomocnik, który dziś jest czołową postacią reprezentacji Czesława Michniewicza.

Pierwsze stroje

Z trenerem Storto i Mateuszem Jarzynką, który w TOP 54 występował przez lata w jednej drużynie z Szymańskim, spotykamy się w budynku klubowym. Pod nim stoi autokar, do którego wsiada kilkadziesiąt osób, ubranych w barwy Legii. W Białej Podlaskiej niemal każdy człowiek interesujący się piłką jest kibicem tej drużyny. Gdy wychodzimy na jedno z boisk, nasi rozmówcy wskazują jeden z najbliższych bloków. — Tam z rodziną mieszkał Sebastian. Na najbliższe boisko miał kilkadziesiąt metrów – opisują.

Ojciec Szymańskiego, gdy mógł, przychodził na treningi i mecze syna. Nie było to jednak łatwe, bo przez długi czas pracował we Francji. Gdy drużyna rocznika 1998, w której występował też Sebastian, istniała przez około rok, szef ojca zasponsorował zespołowi pierwsze profesjonalne stroje: żółto-czarne, firmy ZINA, w które chłopcy ubierali się z dumą.

Mama Sebastiana, pani Maria, często oglądała treningi, chodząc po okolicy z pieskiem. Po śmierci męża musiała utrzymać piątkę dzieci. Ludzie z osiedla, którzy znają Szymańskich, mówią, że było im bardzo ciężko, ale matka robiła wszystko, by dzieci, w tym najmłodszy Sebastian, dorastali w jak najlepszych warunkach.

Pani Maria, podobnie jak przy okazji tekstu o synu, który ukazał się na naszych łamach w 2017 roku, nie chce rozmawiać. — Sebastian bardzo wiele jej zawdzięcza, ale to niezwykle skromna i pracowita kobieta, która nie pragnie poklasku – słyszymy na osiedlu.

„Lejemy ich!”

Rocznik 1998 był pierwszym w TOP 54, w którym chłopcy rozpoczęli grę od pierwszej klasy podstawówki. Zaczynali od siódmego roku życia, ale Sebastian przyszedł na nabór jako sześciolatek. Dostał się.

— Był najmłodszy i najmniejszy, ale od samego początku cechował go niesamowity charakter, zawziętość i świetna lewa noga. Trochę baliśmy się, by na boisku nikt nie zrobił mu krzywdy, bo był bardzo wątły – wspomina Storto. Szkoleniowiec pamięta też, jak przed jednym z meczów ze starszymi rywalami, w którym jego zespół wydawał się być na straconej pozycji, to właśnie najmniejszy Sebastian mówił z pasją w głosie: „Trenerze, lejemy ich!”.

Z rocznika 1998 klubu z Białej Podlaskiej do ekstraklasy przebiło się kilku zawodników. Szymański zaczynał na lewej obronie. To zresztą ciekawe, że w jego zespole często na boisku grało sześciu czy siedmiu lewonożnych piłkarzy. W pewnym momencie dołączył Mateusz Hołownia, który później na najwyższym poziomie rozgrywkowym występował w Legii i Śląsku Wrocław.

— Od początku było widać, że Hołownia ma papiery na granie. Z Mateuszem i Sebastianem wiąże się jeszcze jedna historia. Podczas konsultacji kadry województwa przed turniejem finałowym w Łodzi Hołownia chodził do piątej klasy, a Sebastian do czwartej. Trener musiał wybrać jednego z nich, a „Hołek” akurat podpadł czymś w szkole. Podpowiadałem mu: „Trenerze, to niech pan weźmie „Sebka”, ale ten człowiek zupełnie nie był do tego przekonany. Ostatecznie zabrał Szymańskiego, bo jeszcze ktoś nagle wypadł ze składu. W turnieju po każdym meczu wybierano najlepszego zawodnika spotkania. Chłopcy zagrali dwa mecze w grupie i w obu wskazano Sebastiana. Tamten trener mi później powiedział: „Przyznaję, nie chciałem go w drużynie, a on był najlepszy” – opowiada Storto.

W starych korkach

Z jego zespołu do najwyższej ligi przebili się też Kamil Pajnowski (jesienią niedawno zakończonego sezonu rozegrał 12 spotkań w Górniku Łęczna) i Jarzynka, który w 2016 roku przeniósł się do młodych drużyn Cracovii, ale nie było mu dane zagrać w barwach tego klubu w ekstraklasie.

— Sebastian był na początku skryty. Dopiero gdy kogoś poznał i znalazł z nim wspólny język, najczęściej na bazie podobnych zainteresowań, otwierał się i trzymał z taką osobą. Ale to nigdy nie był człowiek, który szukał nowych znajomości na siłę – opisuje swojego kolegę Jarzynka. A po chwili dodaje:

— Gdy jeszcze występował u nas, Sebastian grał w starych korkach, które nie były w najlepszym stanie. Kiedy w 2013 roku przeniósł się do akademii Legii, chcieli mu dać nowe buty, ale on stawiał sprawę jasno: „Nie, wychodzę w tych”. Nie chciał dostawać pomocy od innych.

Storto tak tłumaczy fenomen drużyny, z której kilku chłopaków dotarło wysoko: — Pojawiła się grupa fajnych i utalentowanych młodych ludzi. Byli zżyci ze sobą. Gdyby z miejsca, w którym stoimy, wytyczyć promień o długości 2 km, objąłby mieszkania siedmiu zawodników z pierwszego składu mojej drużyny. Gdy jechaliśmy na mecz, drugi bus zabierał wyłącznie rodziców. Na palcach jednej ręki mogę policzyć tych, którzy nie pojawiali się na turniejach. Poza tym w podstawówce wszyscy zawodnicy byli skupieni w dwóch klasach, a w gimnazjum już tylko w jednej.

Szymański i Żyro

Szkoleniowiec pokazuje nam też archiwalne zdjęcie, które zrobiono w Nowym Sączu, gdzie jego TOP 54 mierzył się z Legią. 2006 rok, Sebastian ma siedem lat, reszta drużyny rok więcej. W zespole przeciwnym Mateusz Żyro. 12 lat później obaj sięgną z dorosłą Legią po mistrzostwo Polski. Jednak jeszcze wcześniej, w 2016 roku, Legia, już z Szymańskim w składzie, przyjechała do Białej Podlaskiej, by rozegrać z TOP-em mecz towarzyski, mający przygotować zespół do starcia z Borussią Dortmund w Młodzieżowej Lidze Mistrzów.

— W ich składzie m. in.: Radosław Majecki, Adam Ryczkowski, Konrad Michalak, no i „Seba”. Dzielnie stawialiśmy opór, mecz chyba mógł się podobać, ale przegraliśmy go ostatecznie 1:3. Pamiętam, że Sebastian miał dwie asysty i po meczu powiedział: „Przepraszam, trenerze, ale musiałem” – wspomina Storto.

Starszy brat Sebastiana, Artur, też grał w piłkę i miał spore możliwości. Chodził do klasy z innym znanym młodym graczem z Białej Podlaskiej, który trafił do Legii – Arielem Borysiukiem. — Pracowałem z nim do końca szkoły podstawowej. Artur od początku był ofensywnym pomocnikiem i potrafił naprawdę dużo, ale w pewnym momencie jego rozwój wyhamował – mówi nam Krzysztof Krucewicz, który prowadził starszego z braci Szymańskich.

Sebastian natomiast już w szkole podstawowej udowadniał, że jest wszechstronnie uzdolniony sportowo. — Bardzo dobrze wypadał w biegach. Pokazywał świetną wytrzymałość. Nie chodził wtedy do klasy z resztą zawodników, z racji wieku, ale przychodził na zajęcia pozalekcyjne i dawał sobie radę – opisuje Storto.

Nowa pozycja

Według niego, po przenosinach do Legii, gdy z czasem zaczął regularnie grać w pierwszym składzie, Szymański poprawił przede wszystkim szybkość swoich boiskowych działań. — Potrafił doskoczyć do rywala po stracie piłki i coraz mniej było momentów, w których wyłączał się na ułamek sekundy. Zaczynał rozumieć, że odpowiednia reakcja na rozwój boiskowych wydarzeń i czytanie gry to dzisiaj klucz – tłumaczy.

Jeszcze w Białej Podlaskiej Szymańskiemu, dotąd głównie lewemu obrońcy, trenerzy zmienili pozycję. — To był turniej w Białymstoku. Usiadłem z kolegą, innym szkoleniowcem, wiedzieliśmy, że chcemy zagrać w systemie 4-2-3-1. Zastanawialiśmy się chwilę, gdzie wystawić Sebastiana i szybko doszliśmy do wniosku, że powinien występować jako „dziesiątka”, w centrum, bez zadań defensywnych. Wyszedł na boisko i świetnie sobie poradził – opisuje Storto.

W 2019 roku za 5,5 miliona euro Sebastian przeniósł się z Legii do Dynama Moskwa. W klubie ze stolicy Rosji jego postępy obserwował dziennikarz serwisu Championnat, Grigory Telingater.

— Na początku widać było, że jest szybki i ma dobre podanie. Natomiast w ostatnim sezonie, jego najlepszym w Rosji, bardzo poprawił się w pressingu. Zaczął odpowiednio korzystać ze swojej dynamiki i był czołową postacią Dynama. Jeżeli mógł, to grał od początku, a szczególnie błysnął w meczach z Arsienałem Tuła, Rubinem Kazań i FK Chimki. W każdym z nich do gola dokładał asystę, a Dynamo wygrywało. Trzeba jednak zaznaczyć, że mówimy w tym momencie o spotkaniach ze słabszymi zespołami w lidze – analizuje Telingater.

— Sebastian posiadł cenną umiejętność. Potrafi bardzo szybko ruszyć do piłki, robi to w idealnym momencie i dzięki temu jest przed zawodnikiem, który jeszcze w ogóle nie pomyślał, by zacząć biec w jej kierunku – ocenia Jarzynka, dziś jeden z bliższych kolegów Szymańskiego.

Były gracz Cracovii odwiedził w Rosji reprezentanta Polski w grudniu ubiegłego roku. Przyjechał na domowy mecz z FK Ufa, ale miał pecha. — Sebastian po jednym ze starć musiał opuścić boisko na początku spotkania. Później w klubie robili wszystko, by był gotowy na następny, prestiżowy mecz z Zenitem Petersburg. „Seba” codziennie przez pół dnia miał różne zabiegi, sam też bardzo chciał wrócić, ale nie postawili go wtedy na nogi – dodaje Jarzynka.

Najlepszy asystent

Według Telingatera Polak zapracował sobie na miano czołowego zawodnika drugiej linii w całej lidze rosyjskiej.

— Najlepszym pomocnikiem nie był, ale w najlepszej dziesiątce na pewno bym go umieścił. Może nawet w piątce. Szymański imponował skutecznością – statystyka przewidywanych goli za ostatni sezon (expected goals – przyp. red.) wskazywała na to, że powinien strzelić niewiele ponad trzy bramki, a on sześć razy trafiał do siatki. Dołożył też do tego osiem asyst. Co prawda tyle samo ostatnich podań miał Anton Zinkowski z Krylii Sowietow Samara, ale on rozegrał w sezonie 30 spotkań. Szymański o trzy mniej, dlatego można go nazwać najlepszym asystentem w całej lidze – tłumaczy rosyjski dziennikarz.

Po tym, jak 24 lutego bieżącego roku kraj Władimira Putina w bestialski sposób napadł na Ukrainę, coraz więcej kontrowersji zaczął budzić fakt, że polscy sportowcy dalej występowali w Rosji. Przypomnijmy – Grzegorz Krychowiak na początku marca zainicjował ruch wśród zagranicznych graczy FK Krasnodar, którego celem było zakończenie współpracy z klubem, i trafił do greckiego AEK Ateny.

Szymański nie zdecydował się na podobny krok, co jego agent, Mariusz Piekarski, tłumaczył tym, że działacze nie będą chcieli oddać najbardziej wartościowego gracza swojej drużyny. Ostatecznie Sebastian dograł sezon do końca, a po niedawnym finale Pucharu Rosji (1:2 ze Spartakiem Moskwa) poinformował na Instagramie, że to był jego ostatni mecz dla Dynama.

W Białej Podlaskiej słyszymy od jego znajomych, że krytyka, która spłynęła na Sebastiana, była zbyt duża, a wiele osób nie znało całego obrazu sytuacji. Okazuje się jednak, że również Rosjanie, a przynajmniej spora ich część, byli zaskoczeni, że Szymański występował w ich kraju do końca sezonu.

— Nie jesteśmy ślepi. Wiemy, co dzieje się na Ukrainie, dlatego mnie, ale też inne osoby dziwiło, że Szymański nie opuścił Dynama wcześniej. Kiedy Krychowiak odszedł ze swojego klubu, wiele osób myślało, że Maciej Rybus może niekoniecznie, ale akurat Szymański zrobi to samo. Mam świadomość, co Polacy, nie tylko piłkarze, mówią o tym, co dzieje się w Ukrainie, dlatego spodziewałem się takiego scenariusza. To nieco inne podejście niż np. Brazylijczyków, występujących w Rosji, którzy nie przywiązują aż takiej wagi do sytuacji na świecie – opisuje Telingater.

***

Gdy 25 marca ubiegłego roku w debiucie Paulo Sousy reprezentacja Polski zremisowała na wyjeździe 3:3 z Węgrami, Portugalczyk wystawił Szymańskiego na prawym wahadle, czyli na pozycji, na której ten nigdy nie grał. Dlatego po prostu nie mógł zaprezentować się z dobrej strony, a później nie dostawał już szans od Sousy. Portugalczyk tłumaczył, że Szymański nie pasuje mu do koncepcji.

— Wystawienie „Seby” na prawym wahadle na Węgrzech było kompletnym nieporozumieniem. Po remisie został kozłem ofiarnym. Padło na niego, choć Wojciech Szczęsny czy Jan Bednarek też nie grali najlepiej. Może dlatego, że najmłodszy? Ale jedno mi w nim wtedy zaimponowało. Mimo że później też nie dostawał szans, to kiedy przyjechał do Białej Podlaskiej i trenował z naszymi zawodnikami, nigdy nie powiedział złego słowa na Sousę, choć jakaś zadra na pewno została – mówi Storto.

Nowy selekcjoner, Czesław Michniewicz, dużo bardziej ceni Szymańskiego. Postawił na niego i nie zawiódł się, bo w meczu ze Szwecją (2:0), który dał nam awans na mundial w Katarze, pomocnik imponował w kilku elementów. W reprezentacji Polski z Szymańskim było jak przed laty w kadrze województwa: nie chcieli go, a okazał się najlepszy.

Jarzynka: Sebastian był w tym meczu niesamowicie aktywny. Brał na siebie grę, do tego bardzo mądrze atakował rywali.

Storto: Oglądając to spotkanie, pomyślałem sobie: „Jak ja chciałbym mieć w swojej drużynie takiego zawodnika do inicjowania pressingu”. On w meczu ze Szwecją wykonał niesamowitą pracę dla zespołu. Przecież on w tym spotkaniu powinien mieć trzy asysty – do Bednarka, Roberta Lewandowskiego i Matty’ego Casha. Teraz czytam, że „Seba” prawdopodobnie trafi do Hiszpanii. Myślę, że ten chłopak poradziłby sobie w każdej z najmocniejszych europejskich lig, choć ta hiszpańska chyba rzeczywiście od dawna była jego marzeniem.

Jarzynka: Wiem, że jako dziecko kibicował Barcelonie. Może trafi do jakiegoś nieco słabszego klubu i zagra na Camp Nou przeciwko niej i zarazem przeciwko Lewandowskiemu?

***

Sebastian Szymański – rocznik 1998. Piłkarz, grający na pozycji pomocnika (w środku albo na skrzydle), reprezentant kraju. Do końca ostatniego sezonu występował w Dynamie Moskwa. Wcześniej grał w Legii Warszawa, z którą dwa razy sięgnął po mistrzostwo Polski i raz po Puchar Polski. Wychowanek klubu TOP 54 Biała Podlaska. W reprezentacji Polski rozegrał 13 spotkań, w których strzelił jednego gola i miał jedną asystę.

Źródła: Przegląd Sportowy
Tags:
  • Sebastian Szymański
  • Reprezentacja Polski
  • Portrety