Po pierwszym spotkaniu tegorocznej Ligi Narodów w Polsce, w którym jego zespół przegrał 2:3 z Iranem, Nikola Grbić mówił nie tylko o samym spotkaniu. Odniósł się też w mocny sposób do przepisu, który postanowiły wprowadzić siatkarskie władze już podczas zbliżającego się turnieju finałowego Ligi Narodów we włoskiej Bolonii. Selekcjoner Polaków nie gryzł się w język, a nawet w rozmowie z dziennikarzami... pokazał środkowy palec.

Nikola Grbić

Władze FIVB (Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej) w dokumencie z 29 czerwca poinformowały, że w Bolonii w czasie przerwy między drugim a trzecim setem widzowie obejrzą wywiady na żywo z trenerami obu drużyn. "Liczymy, że zostanie to w pełni docenione przez kibiców, którzy poczują się, jakby byli jeszcze bliżej wydarzeń" — czytamy w piśmie.

To nie jest NBA czy UEFA!

Co na to Grbić? Gdy spytaliśmy go to, jak ocenia ten pomysł, pokazał środkowy palec i nie był on bynajmniej skierowany do dziennikarzy, tylko do ludzi, którzy wpadli na tak absurdalny jego zdaniem pomysł.

— Między setami mam pięć minut na rozmowę z zawodnikami. Weźmy ten mecz z Iranem. Było 1:1 w setach, mieliśmy problemy. To czas, by pewne rzeczy przeanalizować i poprawić, a teraz będą prosić mnie na wywiad do telewizji. I co ja mam powiedzieć?! To nie ma żadnego związku z siatkówką, naszym sportem. Robimy to, bo tak robi UEFA, bo takie rozmowy są w NBA, więc ktoś stwierdził, że dorzuci sobie do tego jeszcze jeden sport. Mam tego dość! Mam dość tego, że musimy się wiecznie do czegoś adaptować! — grzmiał po meczu selekcjoner Polaków.

Serb odniósł się też do innych absurdalnych sytuacji, które mają ostatnio miejsce w siatkówce. — Nie mogę teraz swobodnie porozmawiać z asystentem, bo kilka metrów ode mnie stoi sędzia, który teraz znajduje się po tej samej stronie, co ławka trenerska. To wszystko przez telewizję. Decyzje podejmuje osoba, która nigdy nie miała nic wspólnego z siatkówką. Podczas turnieju Ligi Narodów w Kanadzie graliśmy z Francją. Ich zawodnik rzucił się po piłkę. Widziałem, że dotknęła ziemi. Odwróciłem się i chciałem wziąć challenge, ale tam trzeba jeszcze wybrać, co chcemy sprawdzać. Zanim powiedziałem, co i jak, i zanim wcisnęliśmy odpowiedni przycisk, akcja się skończyła. Usłyszałem od sędziego: "Nie możesz. Już jest po akcji". Mówię: "Ale próbowałem!". Co ja miałem zrobić? Rzucić coś na boisko, żeby przerwać akcję? — pyta retorycznie wyraźnie zdenerwowany Serb.

FIVB w swoim dokumencie pisze, że decyzja o wywiadzie w przerwie między setami została podjęta po konsultacji z komisją trenerów. Według naszych informacji, trudno nazwać to jakąkolwiek konsultacją, bo trenerzy w zasadzie dowiedzieli się o podjętej decyzji. — FIVB działa jak chce. Ich doradcami są ludzie od telewizji, którzy nie mają z siatkówką nic wspólnego, więc patrzą tylko na kwestie związane z transmisją. Jako środowisko nie jesteśmy pytani o zdanie, a informowanie nas o zmianach sprowadza się do stawiania nas przed faktem dokonanym. Takie podejście to szaleństwo — mówił nam Grbić w wywiadzie udzielonym przed początkiem tegorocznej Ligi Narodów.

— Rozmawiałem z innymi szkoleniowcami: Roberto Piazzą, prowadzącym Holandię, i trenerem Włochów Ferdinando de Giorgim. Zgadzają się ze mną w kwestii tych meczowych wywiadów — tak Serb dziś komentuje najnowszy pomysł FIVB.

Ryzyko równa się błędy

Zmiany, które wprowadzono na czas turnieju finałowego Ligi Narodów dotyczą reprezentacji Polski oraz samego Grbicia, bo Biało-Czerwoni jeszcze przed czterema ostatnimi meczami w Gdańsku, zapewnili sobie awans do zmagań w Bolonii. Dlatego też wtorkowa porażka z Iranem (2:3) w Ergo Arenie nie komplikuje ich sytuacji, ale poziom gry nie zadowala ani samych zawodników, ani trenera. Polacy popełnili w tym meczu aż 41 błędów, z czego ponad 20 to zepsute zagrywki. - Jeśli mówię moim graczom, żeby agresywnie zagrywali, to muszę liczyć się z tym, że pojawią się pomyłki. Gdyby nie to ryzyko, być może nie zdołalibyśmy odrobić strat w drugim secie, gdy serwował Mateusz Bieniek. Jednak musimy się nauczyć, jak grać dobrą siatkówkę nawet, gdy przeciwnik nas naciska. By mimo jego dobrej gry nie stracić koncentracji i dalej być skutecznym – zaznacza Grbić.

Irański zespół, pełen utalentowanych zawodników młodego pokolenia, potrafił wykorzystywać przestoje Polaków. W ten sposób Biało-Czerwoni stracili prowadzenie 12:5 w trzecim secie i ostatecznie go przegrali, a w tie-breaku Iran prowadził aż 12:2 i nie oddał tej przewagi do samego końca. - Myślę, że tie-break najlepiej oddawał przebieg całego spotkania. Tak jak nieźle rozpoczęliśmy pierwszego seta, tak też dobrze zaczął się dla nas piąty, bo od zagrywki Tomasza Fornala. Przy drugim punkcie nie wykorzystaliśmy dwóch kontrataków. Gdyby to się udało, być może znów przy serwisie Tomka zdobylibyśmy kilka punktów z rzędu jak w końcówce czwartej partii. Tymczasem zamiast otworzyć tie-breaka prowadzeniem 4:0, po chwili przegrywaliśmy z Iranem już 2:12. Zatrzymaliśmy się i to nie podoba mi się nasza reakcja na pojawiające się trudności. To kwestia mentalna, bo przecież nie jest tak, że nagle zawodnicy zapomnieli jak się gra czy przyjmuje zagrywkę. Jeżeli podczas przerwy mówię: „uważajcie na skróty w zagrywce”, rywal serwuje, a my nie ruszamy się w przyjęciu, to znaczy, że coś jest nie tak z naszą mentalnością – uważa Grbić.

Jako mankament w grze Polaków Serb wskazuje jeszcze grę w obronie, choć słaby poziom może być także wynikiem ciężkich treningów, jakie ostatnio selekcjoner aplikuje kadrowiczom. - Nie chcę traktować tego, jako wymówkę, ale mam w głowie, że musimy być odpowiednio przygotowani do turnieju finałowego w Bolonii, a później także do mistrzostw świata, stąd mocniejsze treningi w siłowni. Na pewno nie podobała mi się we wtorek nasza gra w obronie. W pięciu setach mieliśmy ich tylko 26, a więcej piłek do kontrataków podbijaliśmy w Sofii w meczach przeciwko Brazylii czy USA. Trzeba też oddać Irańczykom, że zagrali świetnie. Nie mieli nic do stracenia, bo pokonując mistrzów świata, urośliby do miana bohaterów narodowych – obrazuje Grbić.

Odnaleźć się w nowej roli

W meczu z Iranem selekcjoner miał okazję po raz pierwszy w tym sezonie sprawdzić Bartosza Bednorza. Wcześniej, podczas turniejów Ligi Narodów w Ottawie i Sofii, przyjmujący nie mógł wystąpić z powodów zdrowotnych. Na początku zgrupowania kadry miał problemy z łokciem, potem doszedł uraz szyi, którego lepiej było nie pogłębiać występami meczowymi, a ostatnie dni przyniosły jeszcze kłopoty z plecami. - Biorąc pod uwagę, jak mało spędził czasu na wspólnych treningach z obecną drużyną, to i tak nieźle sobie poradził – uważa Grbić, choć Bednorz miał spore kłopoty w zagrywce, ale były momenty, w których nadrabiał jej odbiorem czy atakiem.

Jedynym zawodnikiem, którego Grbić nie wprowadził ani razu na boisko był drugi libero Jakub Popiwczak. Poza tym szansę dostali Jan Firlej i Łukasz Kaczmarek wchodzący na podwójną zmianę zamiast Marcina Janusza i Bartosza Kurka czy duet przyjmujących Kamil Semeniuk i Tomasz Fornal. Dzięki zagrywkom drugiego z nich w końcówce czwartego seta, Polacy zdołali doprowadzić do tie-breaka. - Niektórzy zawodnicy muszą odnaleźć się w zupełnie innej roli od tej, którą pełnią w klubie. Tam jest na przykład podstaowym graczem, a w kadrze sprawdzam jak radzi sobie wchodząc z kwadratu na podwójną zmianę lub do wykonania zagrywki – mówi Grbić.

Środa to dla Polaków dzień przerwy, po którym w czwartek zagrają w Gdańsku z Chinami. Później znów odpoczynek i weekendowe spotkania z Holandią oraz Słowenią. Jaka nauka płynie dla Grbicia z tych meczów? - Wolę pocierpieć teraz niż wygrać w Gdańsku wszystkie mecze 3:0, zająć pierwsze miejsce po fazie interkontynentalnej, pojechać do Bolonii, przegrać ćwierćfinał do zera i wracać do domu – kończy Serb.

Źródła: Onet
Tags:
  • Liga Narodów siatkarzy
  • Liga Narodów UEFA
  • Nikola Grbić
  • Liga Narodów 2022