Kamil Stoch i Dawid Kubacki odpadli w pierwszej serii drugiego konkursu Pucharu Świata w Niżnym Tagile. Do czołowej "30" awansowali Piotr Żyła i Andrzej Stękała, a popularny "Wiewiór" zakończył zmagania na 16. pozycji. W niedzielnym konkursie triumfował obrońca Kryształowej Kuli Halvor Egner Granerud.

Piotr Żyła

Biało-Czerwoni znowu zawiedli. Tym razem jeszcze bardziej niż w sobotę. Kamil Stoch zakończył zmagania na 33., a Dawid Kubacki na 35. pozycji. Jakub Wolny był 44., a do drugiej serii zmagań awansowali jedynie Piotr Żyła i Andrzej Stękała. W swojej drugiej próbie mistrz świata z Oberstdorfu spisał się naprawdę nieźle.

W sobotę Biało-Czerwoni zaprezentowali się słabo. Do drugiej serii awansowało tylko dwóch Polaków, a nasz honor uratował Kamil Stoch, oddając rewelacyjną próbę w drugiej serii. Trzykrotny mistrz olimpijski poleciał na odległość 125 m i z odległej 20. pozycji przesunął się aż na piątą lokatę. Kubacki zakończył zmagania na 13. miejscu.

Niedzielne zawody poprzedziły kwalifikacje. W nich najlepszy okazał się drugi zawodnik zeszłego sezonu Pucharu Świata Markus Eisenbichler. Niemiec wyprzedził swojego rodaka Karla Geigera oraz Norwega Roberta Johanssona. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki, uplasował się na ósmym miejscu, a do konkursu zakwalifikowało się jeszcze czterech Biało-Czerwonych - Kamil Stoch, Piotr Żyła, Andrzej Stękała i Dawid Kubacki.

W kwalifikacjach zdyskwalifikowany został Japończyk Ryoyu Kobayashi, który w sobotę zakończył zmagania w Niżnym Tagile na drugiej pozycji. Triumfator Pucharu Świata w sezonie 2019/2020 został wykluczony z udziału w niedzielnym konkursie ze względu na nieprzepisowy kombinezon.

W kwalifikacjach mało kto osiągnął choćby punkt K rosyjskiej skoczni, jednak w zawodach oglądaliśmy już znacznie dalsze loty. Spośród zawodników z początku stawki najlepiej zaprezentował się Słoweniec Timi Zajc, który w ładnym stylu osiągnął 125,5 m.

Andrzej Stękała i Piotr Żyła spisali się przeciętnie. Pierwszych z nich wylądował na 120 m, a drugi pół metra dalej. Obu Polakom rzutem na taśmę udało się zakwalifikować do drugiej serii - Żyła został sklasyfikowany na 24., a Stękała na 27. miejscu.

Z kolei Jakub Wolny i Dawid Kubacki zaprezentowali się niestety bardzo słabo i po skokach na odpowiednio 111 i 113 m, nie awansowali do najlepszej "30". Wolny skończył konkurs na 44., a Kubacki na 35. pozycji.

W pierwszej serii świetnie spisali się Austriacy, Daniel Huber (127,5 m) i Jan Hoerl (126,5), którzy po swoich skokach wskoczyli na dwie pierwsze pozycje. Przez bardzo długi czas nikt nie był w stanie im zagrozić.

Kamil Stoch miał walczyć o zwycięstwo, a... nie zakwalifikował się nawet do drugiej serii. Dwukrotny triumfator PŚ i TCS skoczył zaledwie 112 m i uplasował się na dalekiej 33. pozycji.

Pierwszą serię zdominował rewelacyjny Norweg Halvor Egner Granerud (134,5 m). Na drugie pozycji uplasował się wspomniany już Jan Hoerl (126,5 m), a na trzeciej zwycięzca sobotniego konkursu Karl Geiger (126 m).

W drugiej serii wielu zawodników oddało duże słabsze próby. Wśród nich był Andrzej Stękała, który po skoku na 108 m spadł na ostatnią pozycję w czołowej "30".

Piotr Żyła zaprezentował się w swojej drugiej próbie zupełnie przyzwoicie. Mistrz Świata z Oberstdorfu osiągnął 122 m i awansował z 24. na 16. pozycję.

W drugiej serii świetnie spisał się trzykrotny indywidualny mistrz świata Stefan Kraft, który przesunął się o wiele pozycji i zakończył zmagania na trzecim miejscu. Triumfował rewelacyjny Norweg Halvor Egner Granerud, który wyprzedził lidera Pucharu Świata Karla Geigera.

Miejsca Polaków: Piotr Żyła (16), Andrzej Stękała (30), Kamil Stoch (33), Dawid Kubacki (35), Jakub Wolny (44)

Źródła: Onet
Tags:
  • skoki narciarskie