Od porażki z Włoszkami 1:3 Polki rozpoczęły zmagania w trzecim turnieju Ligi Narodów w Sofii. Biało-Czerwone, mimo niekorzystnego dla siebie wyniku, postawiły się faworyzowanym zawodniczkom z Italii, których grę napędzała rewelacyjna Paola Egonu.

Joanna Wołosz

Turniej w Sofii kończy fazę interkontynentalną Ligi Narodów dla naszych siatkarek, dla których to ostatnia szansa na wywalczenie miejsca w ósemce, czyli awansu do finałów tegorocznych zmagań. Przed rozpoczęciem rywalizacji w stolicy Bułgarii było wiadomo, że aby drużyna Stefano Lavariniego mogła liczyć na wyjazd na turniej finałowy do Ankary (13-17 lipca), potrzebuje co najmniej dwóch zwycięstw.

Wówczas Polki musiałyby jeszcze liczyć na potknięcia reprezentacji Tajlandii. Wydawało się, że jeśli któreś drużyny są w zasięgu Biało-Czerwonych, to należałoby wskazać na Dominikanki i Bułgarki. Tymczasem okazało się, że nasze zawodniczki już zdołały się postawić mocnym Włoszkom. Ostatecznie górą była ekipa z Italii, która wygrała 3:1.

Drużyna z Italii do środowego spotkania z reprezentacją Polski przystąpiła w mocnym zestawieniu, a oczy wszystkich były zwrócone na ich główną bombardierkę, czyli atakującą Paolę Egonu. Włoska prawoskrzydłowa wykonała ponad 50 ataków w całym meczu i w większości akcji była nie do zatrzymania, choć jej słabą stroną w tym spotkaniu była zagrywka. Pierwszego seta Włoszki zaczęły jednak niezbyt dobrze, a Polki mocno naciskały. Po dobrych zagrywkach Joanny Wołosz nasz zespół wyszedł na prowadzenie 7:2 i tę kilkupunktową przewagę utrzymywał prawie do samego końca pierwszej partii.

Na tablicy wyników było już 22:18 dla Polek, ale Włoszki zaczęły odrabiać straty. I tak doszło do pierwszej w tym meczu walki na przewagi. Dzięki skutecznemu atakowi Olivii Różański i zagrywce Agnieszki Kąkolewskiej, górą były Polki, które objęły prowadzenie w całym meczu. Później stan spotkania wyrównały zawodniczki Davide Mazzantiego, a gdy w trzeciej odsłonie znów doszło do rywalizacji na przewagi, wygrały ją Włoszki, napędzane atakami Egonu.

Biało-Czerwone mocno postawiły się faworyzowanym rywalkom, ale już czwartą partię przegrały największą różnicą i nie zdołały doprowadzić do tie-breaka. W czwartek Polki zagrają z Chinkami, a później mecze z reprezentacjami Bułgarii i Dominikany.

POLSKA – WŁOCHY 3:1 (27:25, 20:25, 26:28, 18:25)

Źródła: Przegląd Sportowy
Tags:
  • Reprezentacja Polski
  • Liga Narodów siatkarek
  • Siatkówka