Szkoci w tym roku byli blisko powrotu na piłkarski mundial po wieloletniej przerwie. W półfinale baraży wyeliminował ich zespół Ukrainy. Teraz drużyna z Wysp ponownie zagra z naszymi wschodnimi sąsiadami, a mecz zostanie rozegrany w Krakowie. Przy tej okazji szkoccy fani wyszli z inicjatywą wobec organizacji działających w stolicy Małopolski.

Reprezentacja Szkocji w Krakowie zmierzy się z ukraińską kadrą.

We wtorek reprezentacja Ukrainy zagra ze Szkocją w ramach ostatniej kolejki Ligi Narodów. Z racji rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada, mecz zostanie rozegrany w Krakowie. Drużyny narodowe obu krajów zmierzą się we wtorek o 20:45 na stadionie Cracovii.

Przy okazji meczu przedstawiciele szkockich kibiców, którzy prowadzą fundację "Tartan Army Children's Charity", przekażą 25 tys. złotych dla polskiej organizacji "Fundacja inicjatyw dla nowej Edukacji", by miała więcej funduszy na zajmowanie się dziećmi z Ukrainy, które uciekły do naszego kraju przed wojną.

— Szkoccy kibice są głęboko zasmuceni trudnościami, z jakimi borykają się ukraińskie dzieci i rodziny. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wesprzeć tych najbardziej poszkodowanych w choćby niewielki sposób — mówi "Faktowi" prezes szkockiej fundacji kibiców, Derek Clark.

— Polska organizacja, którą chcieliśmy wesprzeć, w tym momencie pomaga setce dzieci z Ukrainy i uruchomiła centrum codziennej opieki, w którym przebywa wielu podopiecznych w wieku od 3 do 6 lat. Chcemy, by kontynuowali swoją misję. Taki był główny cel naszej akcji — opowiada Szkot.

Fundacja kibiców reprezentacji Szkoci rozpoczęła działalność w 2006 r. Adresatem pierwszej pomocy była... również Ukraina. — To było przy okazji meczu Ukraina — Szkocja w eliminacjach Euro 2008. Rywale wygrali 2:0, a jedną z bramek strzelił Andrij Szewczenko — wspomina Clark. Kiedy kibice wybierali się na ten mecz, zdecydowali się zebrać pieniądze, by wspomóc sierociniec w okolicy Kijowa.

W tym roku grupa fanów szkockiej kadry przekazała także 5 tys. euro rodzinom w Mołdawii, które zdecydowały się przyjąć Ukraińców do swoich domów. W rozmowie z Faktem Clark wyjaśnił także pochodzenie nazwy fundacji "Tartan Army Children's Charity". — Większość fanów nosi tradycyjny szkocki strój, czyli kilt. Materiał, z którego jest robiony, nazywamy tartanem. Kiedy wymyśliliśmy taką fundację, ta nazwa automatycznie przyszła nam na myśl — relacjonuje Clark.

Pieniądze zostaną przekazane oficjalnie jutro o 11:00 w budynku przy Rynku Głównym w Krakowie, gdzie "Fundacja inicjatyw dla nowej Edukacji" prowadzi centrum codziennej opieki.

4 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Rosja
  • kibice
  • Kraków, najpiękniejsze miasto Europy
  • Szkocja
  • Ukraina