Jeden z popularniejszych serwisów e-commerce w Polsce zdecydował się na ułatwieniem swoim klientom zakupów, przygotowując automaty paczkowe. Pierwsze maszyny pojawiły się już w Poznaniu i Warszawie, a do końca bieżącego roku w polskich miastach ma być ich 1500. Automaty paczkowe Allegro wykorzystają do zasilania odnawialne źródła energii.

Paczkomaty InPostu zyskały w okresie pandemii ogromną popularność, ale już wcześniej wiele osób robiących zakupy w Internecie chwaliło sobie to rozwiązanie za prostotę obsługi i wygodę. Zdaje się, że zauważył to gigant na rodzimym rynku e-commerce – Allegro jeszcze w marcu bieżącego roku poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego z firmą Modern – Expo na dostawę automatów paczkowych umożliwiających odbiór i nadawanie przesyłek. Pierwsze efekty tej współpracy są już widoczne, o czym poinformowali przedstawiciele firmy w informacji prasowej (via Wirtualnemedia.pl).

Pierwsze maszyny pojawiły się już w dwóch dużych miastach Polski – jedna w Poznaniu i trzy w Warszawie. Jak podkreśla Grzegorz Czapski, business development officer Allegro:

format_quote

Kolejne automaty paczkowe pojawią się w najbliższych dniach w Łodzi, Toruniu i Wrocławiu”

Do końca bieżącego roku w całej Polsce liczba urządzeń do odbioru i nadawania przesyłek z napisem “Allegro” przekroczyć ma 1500, a klienci będą mogli z nich korzystać już jesienią. Czapski dodał również, że docelowa liczba maszyn przypadająca na pierwszą fazę rozwoju tej inicjatywy wynosi 3000, jednak nie wiadomo na razie, kiedy i gdzie dokładnie się one pojawią.

Automaty paczkowe Allegro przyjazne dla środowiska

Ciekawym wątkiem w całej tej sprawie jest również nacisk na ekologiczność rozwiązania Allegro. Marta Mikliszańska, szefowa działu public affairs and sustainability w Allegro, podkreśla, że urządzenia wykorzystują odnawialne źródła energii (nie podano jakie, ale najprawdopodobniej chodzi o panele fotowoltaiczne). Co więcej, automaty paczkowe mają również przeprowadzać pomiary jakości powietrza, a wyniki zostaną udostępnione publicznie.

format_quote

Kluczowe są dla nas także kwestie hałasu i estetyki. Tam, gdzie to możliwe, przednia strona maszyny będzie pokryta roślinami o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych. Będziemy także, z lokalnymi władzami, poszukiwali lokalizacji, w których zainwestujemy w zielone ściany na budynkach. Tylko w tym roku stworzymy około 21 000 metrów kwadratowych zielonej przestrzeni, mówiąc bardziej obrazowo, to równowartość 3 boisk piłkarskich o standardzie FIFA. Ponadto przeprowadzimy szkolenia, aby podnosić jakość pracy kurierów oraz precyzyjnie oznaczymy miejsca rozładunku.

Dodaje Mikliszańska, zapewniając również, że automaty paczkowe Allegro nie będą wyświetlały reklam. Warto też dodać, że jeszcze w tym roku firma planuje ułatwienie wysyłki sprzedawcom, uruchamiając specjalną usługę, w skład której wejdzie:

  • możliwość przechowywania i pakowania towarów
  • obsługa zwrotów
4 slajdy
Źródła: opracowanie własne/Allegro
Tags:
  • automaty paczkowe
  • allegro