Black Friday to największe komercyjne święto roku odbędzie się już w najbliższy piątek, 25 listopada. Wydarzenie to, które napłynęło do nas zza oceanu, już na dobre wpisało się do świadomości polskich konsumentów i sprzedawców. Choć, jeśli przyjrzeć się mu się bliżej, to okaże się, że Czarny Piątek to w dużej mierze marketingowe hokus-pokus.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Wyprzedaże, promocje, kilkudziesięcioprocentowe obniżki, tłumy czekające na otwarcie marketów i rzucające się na przecenione produkty — to wszystko czeka nas już za kilka dni podczas kolejnych obchodów największego komercyjnego święta na świecie, Czarnego Piątku.

Trochę historii o Black Friday

Black Friday narodził się kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie od lat 50. ubiegłego wieku pierwszy dzień po najważniejszym rodzinnym święcie w USA, Dniu Dziękczynienia, obchodzonym w czwarty czwartek listopada, generował największe zyski w sklepach. I jednocześnie zaczynał bożonarodzeniowe szaleństwo zakupów.

Sam termin Czarnego Piątku używany w kontekście tego komercyjnego wydarzenia musiał jednak poczekać do lat 80. Zaczął się on coraz częściej pojawiać się w gazetach, oznaczając dzień, w którym sklepy zaczynają tak naprawdę notować zyski (w księgowości często oznaczane czarnym wpisem, w przeciwieństwie do strat oznaczanych na czerwono). Wraz z rosnącą globalizacją tradycja Czarnego Piątku, gdy sklepy urządzają wielkie wyprzedaże, zaczęła przenikać także do innych krajów, a do naszej świadomości weszła chyba najmocniej, gdy do przeciętnego Polaka zaczęły docierać obrazy iście dantejskich scen, gdy Amerykanie szturmowali markety i sklepy w poszukiwaniu przecenionych towarów na czele ze sprzętem RTV. Wystarczy wspomnieć, że w latach 2006-2015 w USA odnotowano dziesięć przypadków śmiertelnych powiązanych z tym wydarzeniem!

Nie wszystko czarne, co się świeci

Dziś czarny piątek obchodzony jest praktycznie na całym świecie, będąc bez dwóch zdań najbardziej rozpoznawalnym komercyjnych świętem, podczas którego liczymy na zakup wyjątkowo mocno przecenionych towarów. Z promocjami podczas Black Friday bywa jednak różnie, bo sprzedawcy szybko zrozumieli, że jest to świetna okazja, aby nagiąć zasady tego wydarzenia na własną korzyść.

Brandly360 przeanalizowało ceny produktów podczas ubiegłorocznego Czarnego Piątku, który przypadał na 26 listopada. W badaniach uwzględniono wszystkie największe sieci elektromarketów w Polsce, czyli Komputronik, RTV Euro AGD, Media Markt, Media Expert, Neonet, X-KOM, Neo24, OleOle, Avans i Electro.

Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach przeceny rzeczywiście były całkiem niezłe, szczególnie jeśli mowa o sprzęcie AGD. Znacząco potaniały przede wszystkim pralki oraz lodówki, ale też suszarki i elektryczne szczoteczki do zębów. Sklepy obniżyły również cenę urządzeń mobilnych, choć trzeba przyznać, obniżki były znacznie niższe.

Z drugiej jednak strony wyraźny był też trend podnoszenia cen, rozpoczęty na początku listopada. Nie jest niestety tajemnicą, że sklepy chętnie majstrują w swojej ofercie, by pokazać, że obniżka na Black Friday jest większa, niż w rzeczywistości. Zdarza się, że kwota promocyjna jest dokładnie taka sama, co pod koniec października. Inna sprawa, że według Brandly360 w 2021 r. były to tylko incydentalne przypadki i dotyczyły kilku kategorii sprzętowych, w tym smartfonów, żelazek i generatorów pary.

Jak wskazuje badanie, Black Friday mimo wszystko może być całkiem dobrym czasem na zakupy, ale znacznie częściej warto je zrobić po prostu kilka tygodni wcześniej, bo to właśnie wtedy ceny wielu produktów były najniższe. Zobaczymy, czy w przypadku tegorocznego Czarnego Piątku będzie podobnie.

Zakupy z głową

Warto pamiętać, że nadal są sklepy, w których autentycznie czuć czarnopiątkowe wyprzedaże, szczególnie jeśli robi się tam zakupy lub przynajmniej śledzi ceny przez cały rok. Większość dużych polskich i zagranicznych sklepów już od co najmniej tygodnia prowadzi sprzedaż. Klikając na załączony niżej link, możecie sprawdzić wybrane przez nas, najciekawsze okazje.

Z kolei w piątek, 25 listopada, na stronie Komputer Świata znajdziecie relację na żywo, w której będziemy umieszczać najciekawsze i przede wszystkim prawdziwe promocje na elektronikę. Rok temu z naszych propozycji skorzystało mnóstwo osób, które znalazły u nas oferty na mocno przecenione czytniki Kindle, konsole do gier, dyski SSD, kamerki akcji, słuchawki czy smartfony. Zachęcamy zatem do regularnego odświeżania strony Komputer Świata w piątek, bo ciekawych promocji na pewno nie zabraknie!

Jak kupować, żeby nie dać się naciągnąć?

Przy okazji Czarnego Piątku warto też wspomnieć o kilku zasadach, które powinniśmy stosować, robiąc zakupy w sieci — szczególnie w tak newralgicznym okresie, gdy kwoty, które wydajemy w internecie, mogą być naprawdę duże. Zacznijmy od tego, iż Czarny Piątek, to również czas, na który czekają przestępcy. Przygotowaliśmy dla was kilka porad, dzięki którym będziecie mogli uniknąć zagrożeń. Warto je sobie wziąć do serca, bo może właśnie dzięki nim unikniecie utraty pieniędzy i przejęcia danych osobowych.

Warto też korzystać z dostępnych w sieci narzędzi do sprawdzania cen. Polecamy np. popularną porównywarkę cenową Skąpiec.pl, gdzie w łatwy sposób sprawdzimy ceny danego produktu w innych sklepach, a także jak w ostatnim czasie zmieniała się jego cena (opcję tę znajdziemy w prawym górnym rogu karty produktu):

Pamiętajmy także, aby po prostu kupować z głową i robić zakupy głównie w sprawdzonych sklepach. Opinię o danym sklepie internetowym można bardzo łatwo znaleźć np. w serwisie Opineo.pl — jeśli tam danej placówki zwyczajnie nie ma lub ma bardzo mało ocen, powinniśmy z pewną ostrożnością podchodzić do danej promocji.

Źródła: Komputer Świat
Tags:
  • czarny piątek
  • black friday
  • wyprzedaże
  • black friday 2020