O planach rozbudowy floty myśliwców 5. generacji F-35s poinformował gen. Tod Walters - zwierzchnik Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych i naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie.

W czasie dyskusji w Radzie Atlantyckiej Walters opowiadał o planach związanych ze zwiększeniem obecności w Europie myśliwców F-35s. Obecnie (według informacji ze strony internetowej ich producenta, firmy Lockheed Martin oraz innych publicznych źródeł) jest ich 49 służących w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii, Norwegii, Włoch, Holandii i Danii, a dziesiątki nowych egzemplarzy są w drodze. Według gen. Waltersa do 2030 r. będzie ich 450, co znacząco wzmocni potencjał bojowy nie tylko europejskich państwa, ale także NATO. Szacuje się, że w tej chwili w 30 miejscach na świecie służy ponad 600 myśliwców F-35.

format_quote

To ogromna zdolność (bojowa. przyp. red.). I gdybym był potencjalnym wrogiem przeciwko NATO lub Europie, nie chciałbym tego słyszeć. - gen. Tod Walters - zwierzchnik Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych i naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie

Myśliwce F-35s są okresowo wysyłane do służby na terenie Europy od 2017 r., jednak należąca do Królewskich Sił Zbrojnych baza Lakenheath ma stać się niedługo pierwszą stacjonarną bazą dla amerykańskich myśliwców 5. generacji na Starym Kontynencie. Stacjonować tam będzie 495 Eskadra będąca częścią 48 Skrzydła Myśliwców i przyjmie przydomek Walkirie.

Gen. Walters mówił także, że jest podekscytowany przyszłym programem amerykańskich Sił Powietrznych nazwanym Next Generation Air Dominance (NGAD). Zrywa on z tradycyjnym podejściem do pojedynczej platformy, jaką jest sam myśliwiec i skupia się na sieci urządzeń, w skład której wejdzie zaawansowany technicznie samolot, czujniki, broń lub drony. Dodał także, że Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi także pracują nad myśliwcem 6. generacji, który również współpracować ma bronią autonomiczną lub dronami.

12 slajdy
Źródła: opracowanie własne/Military.com
Tags:
  • US Air Force
  • nato
  • Lockheed Martin
  • F-35s