US Navy wspólnie z Biurem Sekretarza Obrony Biura Zdolności Strategicznych przeprowadziły test tranzytu dalekiego zasięgu bezzałogowym statkiem o nazwie kodowej NOMAD. Ta zrobotyzowana jednostka przepłynęła z powodzeniem 4421 mil morskich, z czego aż 98 procent w trybie autonomicznym.

Amerykańska Marynarka Wojenna powoli wkracza w nową erę floty autonomicznej, stworzonej z bezzałogowych statków o dalekim zasięgu. Właśnie skończyły się już drugie testy tranzytu, w których wykorzystano konstrukcję typu Ghost Fleet Overlord Unmanned Surface Vessel (USV). Po statku RANGER, przyszła kolej na konstrukcję NOMAD, która pokonała trasę liczącą dokładnie 4421 mil morskich.

Statek wyruszył z wybrzeża Zatoki Perskiej i płynąc przez Kanał Panamski dotarł do na Zachodnie Wybrzeże. W trakcie testów NOMAD aż przez 98 proc. czasu pracował w trybie autonomicznym. Jedynie przy przeprawie przez wspomniany Kanał Panamski wojsko zdecydowało się przejść na tryb sterowania ręcznego. Zdalnym dowodzeniem i kontrolą misji w czasie całego tranzytu zajmowało się Centrum Operacji Bezzałogowych.

format_quote

To kolejny ważny kamień milowy dla programu Ghost Fleet Overlord kierowanego przez SCO, i wsparcie Unmanned Campaign Framework Marynarki Wojennej poprzez dodanie drugiego statku Overlord na Zachodnim Wybrzeżu. Program SCO Ghost Fleet Overlord służy do informowania o wysiłkach prototypowych jednostek marynarki wojennej poprzez integrację dojrzałych technologii w celu przyspieszenia priorytetów służby. Jest też kluczowym elementem budowy, testowania i nauczenia się filozofii wyrażonej w ramach Navy Unmanned Campaign Framework.

- powiedział Dyrektor SCO, Jay Dryer.

Testy NOMADA miały pozwolić na sprawdzenie wytrzymałości statku, jego możliwości pracy autonomicznej, ale też interoperacyjności rządowych systemów dowodzenia, kontroli i komunikacji. Zbadano również, jak radzą sobie systemy wywiadowcze, mechaniczne i elektryczne kadłuba. Cały program Ghost Fleet Overlord znajduje się natomiast w drugiej fazie, której zakończenie jest planowane na 2022 rok. Dla Marynarki Wojennej USA jego powodzenie ma ogromne znaczenie, bo bezzałogowe statki mogą być w przyszłości niezwykle przydatne w trudnych misjach, w których szansa na poważne straty w ludziach będzie duża.

Będąc przy temacie statków i Marynarki USA, warto wspomnieć o planach zakupu niezwykle nowoczesnej fregaty USS Congress, mającej kosztować 2 mld złotych. Nie można również pominąć ogromnych manewrów wojskowych amerykańskiej armii o nazwie Large Scale Exercise 2021, w których udział miało wziąć aż 25 tys. żołnierzy.

Źródła: Opracowanie własne/US Navy
Tags:
  • flota autonomiczna
  • Nomad
  • USV