Mistrzostwa świata w Katarze trwają w najlepsze i choć sama dyscyplina sportowa przyciąga przed ekrany miliony widzów na całym świecie, nie wszyscy interesują się piłką nożną. Obecnie jednak trudno jest uciec od informacji o niej — media społecznościowe czy inne miejsca w internecie są nią dosłownie zalewane. Istnieją jednak sposoby, by ograniczyć lub całkowicie wyeliminować wpisy o mundialu.

Podpowiadamy, jak ograniczyć treści związane z mundialem
 • Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze powodują, że w mediach społecznościowych pełno jest postów związanych z mundialem, co dla osób nieinteresujących się sportem bywa uciążliwe
 • Na Twitterze można wyciszyć wybrane frazy i słowa, dzięki czemu zmniejszy się częstotliwość, z jaką pojawiają się posty o danej tematyce
 • Dzięki rozszerzeniom do przeglądarek można w prosty sposób zablokować wybrane frazy — to zdecydowanie najlepszy sposób na odcięcie się od informacji o mundialu, piłce nożnej i trwających właśnie mistrzostwach
 • Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Oczywiście nie ma możliwości całkowitego odcięcia się od informacji o XXII Mistrzostwach w Piłce Nożnej w Katarze 2022 — obecnie internet na to nie pozwala, choć można "na twardo" ustawić w opcjach rodzinnych w systemie Windows, by urządzenie automatycznie blokowało strony, na których znajdują się wybrane przez nas frazy.

O ile jednak działa to w przypadku treści dla dorosłych, które nie powinny być widziane w żadnej formie przez osoby niepełnoletnie, ciężko będzie zrezygnować z odwiedzania serwisów informacyjnych czy takich, które na różne sposoby próbują podpiąć się pod temat mundialu.

My skupimy się głównie na opcjach ograniczeniach widoczności treści związanych z mundialem w mediach społecznościowych, by posty z informacjami o meczach i piłce nożnej pojawiały się w waszych aktualnościach jak najrzadziej.

Twitter — jak uniknąć informacji o mundialu w Katarze?

Osoby korzystające z Twittera, wiedzą zapewne, że mają wiele opcji personalizacji treści, jakie pojawiają się tuż po uruchomieniu platformy. Jeśli nie interesuje was piłka nożna ani mistrzostwa świata, najprostszym sposobem na pozbycie się postów o tej tematyce będzie wyciszenie konkretnych słów i fraz. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto na początek dać znać Twitterowi, że mundial nie jest dla nas.

Uruchamiamy sekcję z trendami — popularne hasztagi pojawiają się po prawej stronie witryny, jeśli odpadliśmy medium w przeglądarce, a w aplikacji na urządzeniach mobilnych należy nacisnąć lupę. Pojawi się wiele tematów, a wśród nich wiele fraz mniej lub bardziej powiązanych z mundialem. Naciskamy na trzy kropki przy danym temacie i wybieramy "nie interesuje mnie to". Tagi będą się zmieniać, więc warto od czasu do czasu tam zaglądać, by zrobić porządek z niechcianymi treściami.

Teraz pora na wyciszanie konkretnych słów — procedura jest ta sam zarówno dla aplikacji mobilnej, jak i Twittera w wersji na przeglądarki. Najpierw przechodzimy do powiadomień (dzwoneczek), a następnie naciskamy koło zębate i wchodzimy do sekcji "Filtry".

Tam można znaleźć zakładkę z wyciszonymi słowami — po jej uruchomieniu naciskamy niebieskie kółko z plusem i dodajemy frazy, które nas nie interesują.

W tym przypadku będą to np.:

 • mundial;
 • Katar;
 • piłka nożna;
 • mistrzostwa świata;
 • #FIFAWorldCup;
 • #WorldcupQatar2022.

Na szczęście Twitter nie ma limitów w kwestii wyciszonych fraz, więc możecie tam dodać różne wersje wymienionych wyżej słów i zbitek ze znaczkiem "#". Zmiana nie nadejdzie od razu, ale po dniu, dwóch na pewno zauważycie różnicę w aktualnościach

Facebook — sposoby na ograniczenie postów o mundialu

Na Facebooku dostajemy znacznie mniej treści, które nie są powiązane z grupami, do których należymy, czy obserwowanymi przez nas profilami. Dopasowanie swojej strony z aktualnościami jest zatem prostsze, jednak nie mamy tu opcji wyciszenia konkretnych słów. W przeszłości Meta testowała wprowadzenie funkcji Keyword Snooze, dzięki której można było całkowicie pozbyć się wpisów zawierających niechciane treści, jednak ostatecznie się ona nie pojawiła.

Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Jeśli nie chcemy przestać obserwować wybranego fanpage’a lub profilu, możemy wstrzymać posty danego twórcy przez 30 dni. Wystarczy nacisnąć trzy kropki przy poście, który pojawił się w aktualnościach, a następnie wybrać przycisk widoczny na zrzucie ekranu. To samo można zrobić na Facebooku w przeglądarce, przy czym warto pamiętać, że muszą to być wpisy widoczne w aktualnościach.

YouTube — niechciane filmy związane z mundialem? Jest sposób

YouTube również nie ma opcji blokowania konkretnych słów kluczowych, ale dzięki rozszerzeniu do przeglądarki, można szybko zablokować wiele filmów o wybranej tematyce. Wystarczy dodać Video Blocker, a następnie wpisać wybrane frazy oddzielone od siebie przecinkami w pierwszym oknie. Potem wystarczy tylko zjechać na dół strony i zapisać ustawienia.

Narzędzie działa od razu i faktycznie blokuje filmy z tytułami, w których pojawiają się zastrzeżone przez nas słowa. Dotyczy to również YouTube Shorts, więc to bardzo skuteczne narzędzie dla wszystkich antyfanów piłki nożnej i mundialu. Rozszerzenie jest darmowe, a jeśli chcemy zresetować ustawienia, na dole strony wystarczy nacisnąć "Reset to Default".

Rozwiązanie ostateczne — zasłoń sobie wpisy o mundialu kolorowym oknem

Na początku wspomniałem, że nie da się aktualnie całkowicie odciąć od informacji o Katarze, mundialu i piłce nożnej.

Okazuje się, że jest to tylko częściowa prawda, a wszystko za sprawą rozszerzenia Spoiler Protection 2.0, które w założeniu powstało — jak sama nazwa wskazuje — jako ochrona przed niechcianymi zwrotami akcji. Narzędzie to świetnie sprawdzi się jednak również w przypadku wspomnianych mistrzostw.

Najpierw trzeba dodać rozszerzenie do przeglądarki — można to zrobić z tego miejsca. Następnie uruchamiamy narzędzie i w widocznym oknie wpisujemy słowa i frazy, akceptując ustawienia zielonym plusem.

Po wejściu na jakąkolwiek stronę za pośrednictwem Chrome’a (niestety nie działa to z innymi przeglądarkami) w miejscu, w którym pojawiły się wyznaczone wyrazy, wyskoczą kolorowe prostokąty tak jak na załączonych zrzutach ekranu. W poniższej galerii poziomej możecie zobaczyć, jak wyglądała strona główna Onetu po i przed uruchomieniem Spoiler Protection 2.0 — strzałką po prawej można zmienić zdjęcia.

Osoby, które chcą pobawić się Spoiler Protection 2.0, mogą stworzyć listę "bezpiecznych stron", gdzie wszystkie treści będą pojawiały się normalnie. Jeśli chcemy powrócić do bazowych ustawień, wystarczy przejść do zakładki z opcjami (settings) i dokonać resetu. To bardzo proste, skuteczne i — co najważniejsze — darmowe narzędzie.

Źródła: Komputer Świat
Tags:
 • mistrzostwa świata w piłce nożnej
 • FIFA
 • Katar 2022
 • Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze 2022
 • piłka nożna
 • Mistrzostwa Świata FIFA
 • Mundial