Funkcjonariusze policji z San Francisco przygotowali projekt ustawy, który dopuszcza wykorzystanie robotów do zabijania osób stanowiących zagrożenie dla policjantów i obywateli. Pomysł spotkał się duża krytyką ze strony obrońców praw człowieka.

MAARS Grey Muzzle

Latające drony oraz inne zdalnie sterowany roboty powoli stają się stałym elementem naszego życia. Wykorzystywane są w najróżniejszych celach i coraz częściej korzystają z nich również policjanci. Do tej pory jednak maszyny wyposażone w śmiercionośną broń były przede wszystkim domeną wojska. Policjanci z San Francisco chcieliby to zmienić i również uzyskać dostęp do tego typu robotów.

Według przygotowanego przez nich projektu, uzbrojone maszyny byłyby używane tylko w sytuacji, gdy ryzyko śmierci obywatela lub funkcjonariusza jest nieuchronne, a robot to ostatnia deska ratunku. Operatorzy tych śmiercionośnych urządzeń sterowaliby nimi zdalnie i musieliby przejść odpowiednie szkolenie.

Przyjęcie tego typu prawa z pewnością poprawiłoby bezpieczeństwo policjantów, ale wydaje się, że robot strzelający do obywateli, to granica rozwoju nowych technologii, której większość ludzi nigdy nie chciałaby przekraczać. Przeciwko pomysłowi funkcjonariuszy z San Francisco głośną protestują obrońcy praw człowieka.

Serwis Mision Local cytuje wypowiedź prawnika z Komitetu Prawników ds. Praw Obywatelskich Tifaneia Moyera, który uważa projekt uchwały za niezwykle groźny:

format_quote

Żyjemy w dystopijnej przyszłości, w której prowadzimy dyskusję o tym, czy policja może używać robotów do zabijania obywateli bez procesu, ławy przysięgłych i sędziego.

Według Moyera "to nie jest normalne".

Do tej pory propozycja policjantów została rozpatrzona przez lokalną komisję i przekazana Radzie Organów Nadzoru, która przyjrzy się jej w przyszłym tygodniu.

Źródła: Opracowanie własne
Tags:
  • USA
  • Robot
  • policja
  • broń