I to mu się udało. Z pomocą lekarzy i specjalistów od AI stworzył platformę prediagnostyczną Symptomate, a potem zaczął ją komercjalizować. Infermedica sprzedaje swoje rozwiązanie firmom ubezpieczeniowym, platformom medycznym, szpitalom czy całym systemom ochrony zdrowia, a jej klientami są m.in. Microsoft, Allianz, Sana Kliniken, Optum, Gothaer, Médis czy PZU Zdrowie.
120 mln złotych od inwestorów
Firma Orzechowskiego niemal od początku przyciągała zainteresowanie polskich funduszy inwestycyjnych, takich jak Innovation Nest, Venture Incubator, RTA Ventures, a potem także Inovo Venture Partners. Z czasem – wraz ze wzrostem skali – start-upem zainteresowały się także międzynarodowi inwestorzy jak estoński Karma Ventures, amerykański Dreamit Ventures, niemiecki koncern medialny Müller Medien, a później również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz niemiecki Heal Capital. Przez osiem lat Infermedica zebrała około 60 mln złotych i stała się jedną z najbardziej obiecujących polskich firm technologicznych.
Niedawno postawiła kolejny milowy krok. W zamkniętej pod koniec 2021 roku rundzie B firma Orzechowskiego otrzymała 120 mln złotych. Serii przewodził brytyjski One Peak, którego wsparli dotychczasowi inwestorzy spółki: EBOR, Heal Capital, Karma Ventures i Inovo Venture Partners.
– Infermedica zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej. Łączy to z bardzo dobrym user experience i obsługą klienta oraz łatwym wdrożeniem. Jesteśmy pewni, że Infermedica w przyszłości stanie się globalnym standardem obsługi pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej, a my będziemy pomagać jej zespołowi w kolejnym etapie dynamicznego rozwoju – mówi Humbert de Liedekerke, partner zarządzający One Peak.
– W trakcie dwóch i pół roku Infermedica przeszła drogę od firmy, w której całość sprzedaży prowadził CEO do „maszyny” ze świetnym zespołem sprzedażowym, której największe kontrakty z klientami warte są kilkaset tysięcy dolarów rocznie – mówi z kolei Michał Rokosz, partner Inovo. – Nie mam wątpliwości, że Infermedica to kandydat nie tylko na przyszłego unicorna, ale też decacorna.
Dodatkowe 120 mln złotych ma pomóc start-upowi w rozwoju jego podstawowej technologii, ale także innych produktów. Infermedica pracuje nad platformą mającą usprawnić wizyty lekarskie na wszystkich etapach, ułatwiając komunikację medyków z pacjentami czy automatyzując tworzenie notatek. A do tego zamierza dalej wzmacniać swoją międzynarodową obecność. Tylko w tym roku start-up planuje podwoić zatrudnienie.
– Dotychczasowy rozwój Infermediki to zasługa między innymi ponad 60 tysięcy godzin pracy lekarzy, którzy stworzyli jedną z bardziej zaawansowanych baz wiedzy na temat chorób, symptomów i czynników ryzyka. Dzięki nowym środkom będziemy mogli dalej realizować naszą wizję i rozwijać technologię zwiększającą dostępność podstawowej opieki medycznej na całym świecie – przekonuje Piotr Orzechowski.
Rekordowy rok na polskim rynku start-upowym
Seria B Infermediki to ostatnia duża runda finansowania z udziałem polskich firm zrealizowana w 2021 roku. Jak się okazało – zdecydowanie najlepszym w historii polskich firm technologicznych.
Z raportu „Transakcje na polskim rynku VC w 2021” autorstwa PFR Ventures i Inovo Venture Partners wynika, że łączna wartość inwestycji na polskim rynku venture capital wyniosła w zeszłym roku 3,6 mld złotych. To aż o półtora miliarda więcej niż rok wcześniej. W 2021 roku 113 polskich i zagranicznych funduszy VC wzięło udział w 425 transakcjach. Finansowanie pozyskało 379 firm – o 79 więcej niż rok wcześniej. A średnia wartość transakcji wzrosła dwukrotnie – do 7,1 mln złotych.
– Ubiegły rok znakomicie pokazał, w którym kierunku będziemy zmierzać jako ekosystem. Widzimy przeważający udział kapitału prywatnego (69 proc.), coraz więcej późniejszych rund, a najbardziej ambitni przedsiębiorcy bez kompleksów idą po wygraną na rynkach światowych. To jest też azymut na przyszłe lata – mówi Tomasz Swieboda, partner Inovo.
Inwestycja z udziałem Infermediki była piątą największą zeszłoroczną transakcją na rodzimym rynku. Listę otwiera DocPlanner, który – według szacunków PFR i Inovo – zebrał około 600 mln złotych i został pierwszym polskim jednorożcem (nieoficjalnie, ponieważ spółka do tej pory nie podzieliła się szczegółami ostatniej rundy). Dalej są Uncapped (301 mln zł), Ramp (220 mln) i Packhelp (190 mln).
– 80 procent zainwestowanych w 2021 roku środków trafiło do 15 spółek. Na tej liście znajdują się firmy, o których działaniach wiele słyszeliśmy w ostatnich latach: DocPlanner, Infermedica czy Packhelp. Stały się one globalnymi magnesami, które przyciągają międzynarodowy kapitał. W zestawieniu największych transakcji nie brakuje też projektów, które w krótkim okresie pozyskały kolejne rundy finansowania. Najlepszym przykładem jest Ramp, który w ciągu jednego roku, w dwóch rundach finansowania, pozyskał łącznie 250 mln złotych – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.
A jaki będzie bieżący rok? Wiele wskazuje na to, że mimo korekt na światowych giełdach, zmian w polityce monetarnej czy niepewności na rynku pracy wywołanej omikronem może się okazać jeszcze lepszy. Polskie spółki technologiczne są rozpędzone, a postępująca cyfryzacja im sprzyja. Nikt raczej nie będzie zaskoczony, jeśli do DocPlannera dołączą kolejne jednorożce, ponieważ lista realnych kandydatów do tego miana nieustannie się wydłuża.