Drony. To właśnie ten sprzęt jest jednym z podstawowych wyróżników współczesnego konfliktu zbrojnego. Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony, i to nie tylko te projektowane wyłącznie pod kątem zastosowań militarnych, stały się nieodzownym wyposażeniem współczesnego pola walki. Nigdy wcześniej w żadnym konflikcie tego typu sprzęt nie był wykorzystywany na tak szeroką skalę. Temat zagłuszania dronów i zakłócania ich pracy interesuje nie tylko walczące strony, ale też wiele osób, które po prostu nie chcą, by ktoś latał dronem nad ich posesją.

  • Drony to dość złożone urządzenia, które się komunikują z operatorem przekazując różnego rodzaju dane, ten fakt można wykorzystać, by im przeciwdziałać.
  • Istnieją zarówno cywilne, jak i wojskowe systemy namierzania i neutralizacji dronów
  • Nawet uruchamiając drona na krótką chwilę w chronionej przestrzeni powietrznej, nie jesteś anonimowy!
  • Więcej takich tematów znajdziesz w serwisie Onet.pl

Każdy temat wymaga pewnego wprowadzenia. Również i tutaj potrzebne jest pewne technologiczne wprowadzenie, które dla osób znających dobrze drony może wydać się banałem, ale jest niezbędne, by również i ci mniej obeznani dobrze zrozumieli, z jakiego typu sprzętem mamy tu do czynienia. Paradoksalnie skupimy się głównie na dronach cywilnych, a nie sprzęcie projektowanym od podstaw pod kątem zastosowań militarnych. Powodów takie podejścia jest kilka. Najważniejszy jest taki, że drony cywilne to sprzęt wykorzystywany masowo – również w wojnie na Ukrainie, czy na innych współczesnych teatrach działań militarnych. Tego typu sprzęt, choć pod względem zdolności operacyjnych znacznie ustępuje sprzętom od podstaw projektowanym do zastosowań wojskowych, wciąż może znacząco pomóc niewielkim oddziałom na szczeblu taktycznym, co doskonale pokazuje wyjątkowa kreatywność ukraińskich żołnierzy w wykorzystaniu tego typu sprzętu. Druga kwestia nie ma związku z działaniami militarnymi, co… z naszą prywatnością. Drony to coraz popularniejszych sprzęt również w rękach cywilów i choć jego użycie nie jest w pełni dowolne (wyjaśnimy to w dalszej części), nie przeszkadza to wielu osobom do uprawiania „dronowego podglądactwa”. Z dronami mają kłopot również osoby odpowiedzialne za zarządzanie przestrzenią powietrzną i nie mówimy tu o strefach działań wojennych, ale np. o okolicach lotnisk, gdzie w myśl polskich przepisów lotniczych, latanie jakimkolwiek BSP (bezzałogowy statek powietrzny) jest zabronione. Liczba incydentów lotniczych z udziałem dronów rośnie, bo też użytkowników dronów, którzy nie do końca zdają sobie sprawę, co mogą, a co nie, jest również coraz więcej.

Źródła: Opracowanie własne
Tags:
  • zagłuszanie dronów
  • ochrona przed dronami
  • sterowanie dronami
  • namierzanie dronów