Katolicy w Polsce i na całym świecie już dziś uczestniczyć będą w uroczystej procesji z okazji Bożego Ciała 2022. Warto pamiętać, że Boże Ciało to święto ruchome i w każdym roku wypada innego dnia. Co o nim wiemy?

Boże Ciało 2022 wypada dokładnie w czwartek 16 czerwca. Tego dnia w całej Polsce odbędą się uroczyste procesje

Boże Ciało 2022 to uroczystość liturgiczna obchodzona w kościele katolickim co roku. To święto "ruchome", dlatego każdego roku pojawia się w kalendarzu w innym terminie. Niezmienne jest to, że zawsze przypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Boże Ciało 2022 wypada dokładnie w czwartek 16 czerwca. Zgodnie z polskim prawem ten dzień będzie ustawowo wolny od pracy. A piątek 17 czerwca? Niestety, tego dnia będziemy musieli pracować.

Przypomnijmy, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana jest potocznie Bożym Ciałem. Przypada zawsze w czwartek 60 dni po Wielkanocy – zazwyczaj między 21 maja a 23 czerwca.

Obchody Bożego Ciała zostały zapoczątkowane w 1246 r. w Belgii. Ich inicjatorką była św. Julianna z Liège, którą Jezus podczas objawienia poprosił o święto Eucharystii. W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od 1320 roku.

Tradycją w Polsce są organizowane tego dnia masowe procesje, które przechodzą ulicami wielu miast.

Pochód z Najświętszym Sakramentem zatrzymuje się przy czterech przygotowanych ołtarzach, a tam czytane są fragmenty czterech Ewangelii.

Źródło: Media

(Tseo/msob)

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 12.03.2022 r.

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • urlop
  • Boże Ciało
  • święto
  • procesja