Dzień Dziecka 2022 jak co roku obchodzimy w Polsce 1 czerwca. W tym terminie święto dzieci celebruje się także w innych państwach byłego ZSRR. Światowy Dzień Dziecka, ustanowiony przez ONZ wypada natomiast 20 listopada. Chociaż obchodzi się go globalnie od 1959 roku, to jego historia jest znacznie dłuższa.

Dzień Dziecka w Polsce obchodzi się 1 czerwca

Wszystko zaczęło się w drugą niedzielę czerwca 1857 roku, kiedy to wielebny dr Charles Leonard, pastor unitariańskiego Kościoła Odkupiciela w Chelsea, stanie Massachusetts odprawił specjalne nabożeństwo poświęcone dzieciom. Leonard nazwał ten dzień Dniem Róży. Później nazwano go niedzielą kwiatów, aż w końcu stał się Dniem Dziecka.

Dzień Dziecka. Pierwsza była Turcja

Pierwszym państwem, które wprowadziło oficjalnie Dzień Dziecka, była Turcja. Stało się to w 1920 roku za sprawą założyciela i prezydenta Republiki Turcji Mustafy Kemala Atatürka. Zapisał się on w historii jako wielki modernizator oraz mąż stanu, który wprowadził wiele liberalnych reform w kraju. Dzień Dziecka w Turcji obchodzony jest tego samego dnia, co Dzień Niepodległości, czyli 23 kwietnia. Jest to święto narodowe. Obchody dnia najmłodszych mają w tym kraju szczególnie uroczysty charakter. Dzieci dekorują klasy, a w szkołach odbywają się wizytacje polityków.

Dzień Dziecka 2022. Dlaczego 1 czerwca jest w Polsce świętem dzieci?

Międzynarodowy Dzień Dziecka został po raz pierwszy ogłoszony w Genewie podczas Światowej Konferencji na temat Praw dziecka Dzieci w 1925 r. Natomiast od 1950 roku obchodzony jest 1 czerwca zaczęto go obchodzić w byłych krajach komunistycznych w tym tych, które należały do Związku Radzieckiego. Światowy Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada dla upamiętnienia Deklaracji Praw Dziecka uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 listopada 1959 roku. W Polsce święto dzieci ma miejsce 1 czerwca. Jeśli zastanawiasz się, nad upominkiem dla swojej pociechy sprawdź nasze propozycje prezentów na Dzień Dziecka 2021.

A oto jak i kiedy obchodzi się Dzień Dziecka w poszczególnych krajach

Nigeria

Dzień Dziecka obchodzony jest 27 maja od w 1964 r. Jest to święto państwowe dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Co roku kilka grup dzieci z wybranych szkół bierze udział w paradach. Najmłodsi otrzymują także poczęstunek lub są zabierani na wycieczki. Mają również możliwość wcielenia się w dorosłych i "przepracowania" dnia na wybranym stanowisku.

Bangladesz

W kraju tym ideę Dnia Dziecka rozpowszechniła organizacja non profit JAAGO Foundation, która od 2009 roku, 20 listopada (czyli w Dniu Dziecka ustanowionym przez ONZ) w całym Bangladeszu, angażowała młodzież i zwiększając świadomość na temat praw dzieci. Teraz Dzień Dziecka w Bangladeszu obchodzi 17 marca.

Chiny

Dzień Dziecka obchodzi się 1 czerwca. Tego dnia w szkołach organizowane są różne atrakcje dla uczniów np. występy lub darmowe pokazy filmów. Dzieci urzędników państwowych do 14. roku życia czasami otrzymują paczki od rządu, a dorośli na państwowych posadach mają możliwość otrzymania pół dnia wolnego, by mogli spędzić więcej czasu ze swoimi pociechami.

Japonia

W Japonii Dzień Dziecka obchodzi się dwa razy do roku: 3 marca, który jest dniem dziewczynki i 5 maja, który niegdyś był dniem chłopca, a obecnie jest dniem wszystkim dzieci oraz świętem narodowym.

Korea Południowa

W Republice Korei (Korea Południowa) 5 maja jest oficjalnie obchodzony jako Dzień Dziecka i jest jednym ze świąt państwowych. Tego dnia rodzice często wręczają dzieciom prezenty, a także spędzają z nimi czas. Dzieci są zabierane na wycieczki do ogrodów zoologicznych, muzeów i różnych miejsc rozrywki.

Pakistan

W Pakistanie Dzień Dziecka obchodzony jest od 16 grudnia 2015 roku na pamiątkę strasznych wydarzeń, które rozegrały się w tym państwie rok wcześniej, gdy 150 osób (dzieci i nauczycieli) zginęło w ataku terrorystycznym na szkołę wojskową w Peszawarze.

Palestyna

Dzień Dziecka ustanowił w 1995 roku nieżyjący już Jaser Arafat. Zdecydował on, że będzie on obchodzony 5 kwietnia. Tego dnia organizuje się dla dzieci zajęcia edukacyjne, sportowe oraz kulturalne.

Tajlandia

Narodowy Dzień Dziecka w Tajlandii obchodzony jest w drugą sobotę stycznia od 1955 roku. Tego dnia najmłodsi mają możliwość uczestnictwa w różnych zabawach, ale nie tylko. Tego dnia uświadamia ich się także, jaką rolę odrywają w rozwoju kraju.

Niemcy

W Niemczech podczas zimnej wojny Dzień Dziecka (Kindertag) był traktowany zupełnie inaczej w Niemczech Zachodnich i NRD. Podczas gdy Niemcy Wschodnie obchodziły Międzynarodowy Dzień Dziecka (Internationaler Kindertag) 1 czerwca, druga część kraju świętowała dzień najmłodszych 20 września podczas Powszechnego Dnia Dziecka (Weltkindertag). Po upadku Muru Berlińskiego została ta ostatnia data, ale w landach byłej NRD często nadal obchodzi się Dzień Dziecka w czerwcu.

Norwegia

Dzień Dziecka w Norwegii obchodzony jest 17 maja, tego samego dnia co Norweski Dzień Konstytucji. Tego dnia w kraju mają miejsce parady, w których udział biorą dzieci. (Tseo/hs)

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 26.05.2021 r.

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Dzień dziecka