Coraz dłuższe kolejki do punktów wymazowych zaczęły się ustawiać już kilka dni temu, gdy liczba nowych zakażeń gwałtownie wzrosła. Jednak w poniedziałek, 24 stycznia, wszyscy łapią się za głowę, widząc gigantyczne "ogonki" uformowane z ludzi i samochodów (te drugie do punktów drive thru). Wielu czekających nie ma maseczek, palą papierosy lub rozmawiają z innymi, nie zachowując koniecznego dystansu.

Gigantyczne kolejki do punktów wymazowych. Badanie na COVID-19 trudniejsze

W sobotę 22 stycznia 2022 roku, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zatrważające dane. W ciągu ostatniej doby potwierdzono aż 40 876 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najwięcej od prawie 2 lat, czyli od początku epidemii w Polsce.

Rosnące kolejki do punktów wymazowych

Kolejki do punktów przeprowadzających testy na COVID-19 są coraz dłuższe. Przykładowo: jeszcze przed tygodniem do punktu wymazowego przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu zgłaszało się około 100-150 osób dziennie, a przed weekendem było ich blisko pół tysiąca.

W Pucku, mimo fatalnej pogody, ludzi pojawiło się tyle, że pracownicy punktu nie byli w stanie nadążyć z robieniem wymazów. Zaczęto się zastanawiać nad dostawieniem dodatkowego kontenera. W Małopolsce wszystkie punkty testowania wydłużają godziny pracy. Problemy ma też Warszawa, Kalisz, miejscowości na Pomorzu...

Kolejki do punktów wymazowych ustawiają się praktycznie w całej Polsce. Prowadzące je placówki ostrzegają, że są już na skraju wydolności. A liczba zakażonych z pewnością na razie nie będzie się zmniejszać, tylko rosnąć.

Będą testy na COVID-19 w aptekach?

"Minionej doby wykonano ponad 97,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 24,6 tys. antygenowych" – podało w poniedziałek, 24 stycznia, Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 29 434 724 próbek pobranych od 28 823 523 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienia, zlecili 6 685 805 badań.

Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe mają być dostępne w każdej aptece. Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

Pomysł rządu budzi jednak wątpliwości diagnostów laboratoryjnych, że apteka nie jest odpowiednim miejscem do przeprowadzania takich testów. Szczególnie że w wielu placówkach przeprowadza się szczepienia, a osoby zgłaszające się na test mogą być potencjalnie zakażone.

Z kolei według Naczelnej Rady Aptekarskiej procedura testowania w kierunku zakażania wirusem SARS-CoV-2 w aptekach jest możliwa, ale powinna "zapewniać przede wszystkim poszanowanie godności i intymności pacjentów i zachowywać wysokie standardy sanitarno-epidemiologiczne".

(źródło: PAP, Business Insider, Onet, Radio Wrocław)

KMK

Ten artykuł pierwszy raz na stronie Faktu ukazał się 24.01.2022 r.

8 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • COVID-19
  • punkty wymazowe
  • wymaz
  • koronawirus w polsce
  • kolejki
  • koronawirus