Przed nami Boże Narodzenie, a tuż za nimi 27 grudnia, czyli nowe święto państwowe. Decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w listopadzie podjął prezydent Andrzej Duda. Czy jest ono wolne od pracy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

27 grudnia to nowe święto państwowe

27 grudnia to nowe święto państwowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu tego dnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ma ono upamiętnić zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom w latach 1918-1919.

format_quote

Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali"

- wyjaśniał prezydent Polski przujmując na początku września apel z ośmioma tysiącami podpisów o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. 23 listopada podpisał ustawę w Poznaniu. Podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że "jest to akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego. Andrzej Duda dodał, że cieszy się, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego "na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej".

27 grudnia. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy nowe święto państwowe jest wolne od pracy?

Wiele osób, które usłyszały o ustanowieniu nowego święta państwowego, zastanawia się, czy to oznacza, że 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wolne związane ze świętami Bożego Narodzenia wydłużyłoby się o dodatkowy jeden dzień bez konieczności brania urlopu. Niestety dla takich osób nie mamy dobrych wiadomości - 27 grudnia, czyli Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, nie jest wolny o pełnienia zawodowych obowiązków. Jak w jednym ze swoim występiąpień mówił Andrzej Duda, nie było takiego wniosku.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to, jak we wrześniu mówił Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, to "inicjatywa oddolna, społeczna i obywatelska". Za tą ideą, poza IPN, opowiedzieli się: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

(Tseo/PAT)

(PAP, prezydent.pl)

Ten artykuł pierwszy raz na stronie Faktu pojawił się 29.11.2021 r.

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • święto państwowe
  • święto
  • 27 grudnia
  • powstanie wielkopolskie
  • wolne