Niedawno informowaliśmy o stratach sklepiku MPK. Spółka wydała 183 tys. zł między innymi na zakup niemal 200 par skarpet, z czego do połowy września sprzedało się 8 par. Teraz okazuje się, że inwestycję przeprowadzono bez biznesplanu.

– Zapytania z prośbami o gadżety MPK Wrocław przychodziły i wciąż przychodzą do nas z całego kraju – mówił prezes spółki Krzysztof Balawejder w materiale prasowym wysłanym do wrocławskich redakcji 24 listopada 2021 roku.

Fakt jako pierwszy poinformował o bilansie sklepiku. Po naszych publikacjach spółka informuje o "rekordowym wrześniu" i chwali się, że po skompletowaniu wszystkich zamówień przychód wzrośnie do 61 tys. zł netto. To jednak oznacza, że sklepik ciągle będzie 122 tys. zł na minusie, a zbliża się rocznica jego powstania.

MPK Wrocław założyło sklepik bez biznesplanu

Wiemy, jak sfinansowano ten pomysł. Zatowarowanie sklepiku pokryto z funduszy, które MPK zarobiło na "działalności handlowej".

Sklep założono bez biznesplanu. Tłumacząc, dlaczego nie sporządzono analizy rzecznik spółki raz twierdzi, że można porównywać Wrocław do innych miast, a raz, że nie można. – Produkty przeznaczone są nie tylko dla mieszkańców, ale też dla turystów, których łączy zamiłowanie do komunikacji miejskiej. Działalność tego typu sklepu to standard rynkowy, gdyż mogą oni nabyć pamiątki związane z komunikacją zbiorową w dziesiątkach liczących się miast Europy – twierdzi Krzysztof Pieszko.

– Nie sporządzaliśmy jednak analizy sklepu, wykonanej komercyjnie przez zewnętrzny podmiot. Nie jest bowiem biznesowo miarodajne zestawienie sklepów z pamiątkami komunikacyjnymi MPK Wrocław z tymi z Berlina czy Paryża – dodaje rzecznik MPK.

Komentarz redakcji: Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

Prezes Balawejder chwali się, że dzięki moim artykułom wzrosło zainteresowanie sklepikiem. To bardzo miłe, ale naszym zadaniem jest przede wszystkim informowanie o tym, co się dzieje w miejskich spółkach. Promowanie inwestycji i dbanie o to, żeby się zwróciła, to zadanie dla MPK. I jak na razie idzie słabo.

Szef przewoźnika robi dobrą minę do złej gry i obraca sprawę w żart, ale dla mnie jest to historia smutno-straszna. Spółka lekką ręką wydała publiczne pieniądze na sklepik, który mimo „rekordowego września” jest ciągle na minusie. A prezes, zamiast potraktować sprawę poważnie, pisze w internecie, że podaruje mi bluzę. Dziękuję, ale nie przyjmę towaru z miejskiej inwestycji, która jest 121 tysięcy na minusie. Proszę sprzedać, to krok bliżej do tego, żeby inwestycja wyszła chociaż na zero.

(Michał Chmielewski)

Fakt prześwietla wrocławskie spółki miejskie. Sprawdź te teksty:

3 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • miejskie spółki
  • Wrocław
  • MPK Wrocław
  • MPK
  • Krzysztof Balawejder