Same zapracowały na swój sukces i majątek. Pomagały rozwijać firmy lub założyły własne biznesy. Na tegorocznej liście „Forbesa” 100 Najbogatszych kobiet w USA znajdują się niezwykłe kobiety w wieku od 23 do 94 lat, które działają na wielu różnych polach - budują rakiety czy deski snowboardowe, tworzą oprogramowania i aplikacje, produkują farmacutyki i testy na koronawirusa. Niektóre z nich nie urodziły się w USA, ale dopięły swego, by spełnił się ich „amerykański sen”. Na liście jest również kobieta, która posiada polski paszport, czyli Susan Wójcicki. W sumie majątek tych 100 kobiet szacuje się na 90 mld dol.

Kobiety obecne na tegorocznej liście mają majątek warty łącznie 90 mld dol. Zapoczątkowały lub pomogły rozwinąć firmy, które robią wszystko - od budowy rakiet, przez tworzenie snowboardów, po testy COVID-19

Kiedy w 2015 r. amerykański „Forbes” opublikował pierwszą w historii listę najbogatszych kobiet w USA, które samodzielnie dorobiły się fortuny (tzw. self-made), było to wtedy celowe posunięcie, aby zwrócić uwagę na kobiety w gronie przedsiębiorców, menedżerów i artystów. Po części była to reakcja na to, co było niewidoczne: na listach światowych miliarderów i 400 najbogatszych Amerykanów było - i nadal jest - tak niewiele kobiet-założycieli. W 2014 r. na światowej liście miliarderów było tylko 29 kobiet, które samodzielnie dorobiły się majątku, w porównaniu z 1043 mężczyznami, którzy zrobili to samo. „Forbes” definiuje „samodzielny dorobek” jako majątek, który został zbudowany dzięki własnym wysiłkom (oczywiście z pomocą innych współzałożycieli lub pracowników), w przeciwieństwie do majątku uzyskanego w drodze dziedziczenia.

W tym roku amerykański „Forbes” umieścił na liście 100 kobiet, czyli dwa razy więcej niż na inauguracyjnej liście w 2015 r. i więcej niż rok temu, kiedy w rankingu było 80 nazwisk, w uznaniu kluczowej roli, jaką te liderki odgrywają jako twórcy miejsc pracy, zmian i wpływów w wielu branżach.

Źródła: Forbes.com, Forbes.pl
Tags:
  • kobiety sukcesu
  • majątek
  • Judy Faulkner
  • Susan Wojcicki
  • 100 najbogatszych kobiet self made w USA 2020
  • Diane Hendricks
  • Najbogatsze kobiety Ameryki
  • ranking Forbes