Już po raz czwarty „Forbes” i firma badawcza Statista przygotowały specjalne zestawienie najlepszych pracodawców świata. Na liście dominują firmy ze Stanów Zjednoczonych – łącznie jest ich 247. Znajdziemy tam także 224 przedsiębiorstwa z Europy oraz 208 z regionu Azji i Oceanii. W 2020 roku zwycięzcą został południowokoreański Samsung. Drugie miejsce zajął Amazon, a trzecie – IBM

Ostatecznie na liście znalazło się 750 firm, które otrzymały najwyższe łączne oceny. Mają one siedzibę w 45 krajach

Jak powstało zestawienie? Statista na zlecenie „Forbesa” przebadała w czerwcu i lipcu ponad 160 tys. pracowników z 58 krajów. Wszyscy byli zatrudnieni w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy w międzynarodowych firmach prowadzących działalność w wielu krajach lub na kilku kontynentach. Uczestnicy badania anonimowo oceniali kilka kwestii. Po pierwsze, odpowiedzieli na pytanie, czy poleciliby własnych pracodawców znajomym i rodzinie. Po drugie, poproszono ich o ocenę konkurencyjnych firm w tych samych branżach. Po trzecie, respondenci oceniali własnych pracodawców pod kątem wizerunku, rozwoju talentów, równości płci i odpowiedzialności społecznej. Należało także ocenić reakcję firmy na pandemię koronawirusa.

Zasadniczo nie dziwi czołówka zestawienia. Pracownicy z sektorów IT, oprogramowania i telekomunikacji nie dość, że gołym okiem dostrzegają dalszy rozwój swoich firm, to jeszcze zdecydowanie łatwiej przyszło im przestawić się na pracę zdalną. To wszystko sprawiło, że częściej pozytywnie oceniali swoje firmy także za reakcję na COVID, w przeciwieństwie do pracowników z firm reprezentujących branże rozrywki, turystyczną i transportową.

Źródła: Forbes.com
Tags:
  • IBM
  • pracodawcy
  • Amazon
  • Ranking
  • najlepsi pracodawcy
  • Samsung