Kardynał Angelo Sodano nie żyje. Bliski wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II, emerytowany watykański sekretarz stanu i były dziekan Kolegium Kardynalskiego zmarł w wieku 94 lat w Rzymie. Wcześniej informowano, że kardynał choruje na COVID-19.

Nie żyje kard. Angelo Sodano.

Kard. Angelo Sodano zmarł w piątek 27 maja, w wieku 94 lat. Przyczyny śmierci oficjalnie nie podano, jednak wcześniej media informowały, że kard. Sodano choruje na COVID-19, który w jego przypadku nałożył się na inne choroby współistniejące. Informację o śmierci kardynała w piątek wieczorem otrzymali watykaniści.

Kard. Angelo Sodana zmarł w wieku 94 lat

Kardynał Sodano urodził się w 1927 roku w Piemoncie na północy Włoch.

Otrzymał tytuł doktora teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był też absolwentem Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów Watykanu.

W dyplomacji Stolicy Apostolskiej pracował od 1962 roku. Najpierw był sekretarzem nuncjatur w kilku krajach Ameryki Południowej. W 1968 roku wrócił do Watykanu.

Od 1977 do 1988 roku roku był nuncjuszem apostolskim w Chile, gdy krajem tym rządził dyktator Augusto Pinochet.

Następnie objął stanowisko sekretarza do spraw kontaktów z państwami w Sekretariacie Stanu, czyli szefa dyplomacji.

Był wieloletnim bliskim współpracownikiem Jana Pawła II

W 1991 roku z nominacji Jana Pawła II został sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej po tym, gdy na emeryturę odszedł kardynał Agostino Casaroli. Rok później Angelo Sodano otrzymał od polskiego papieża nominację kardynalską.

Sekretarzem stanu był do końca pontyfikatu Jana Pawła II, a także przez ponad rok – Benedykta XVI. Rezygnację złożył w 2006 roku. Od 2005 do 2019 roku był dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

(Źródło: PAP)

5 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Watykan
  • Śmierć
  • kardynał
  • Angelo Sodano