Susza coraz mocniej daje się nam we znaki. Na przeważającym obszarze Polski większe deszcze ostatni raz widziano w lutym. Konsekwencje widać gołym okiem. Mieszkańcy Eugeniowa obok Ostrowca Świętokrzyskiego musieli zmagać się z burzą piaskową. Nagranie, na którym widać kłęby pyłu unoszące się nad polem i drogą, trafiło do sieci.

Zdjęcie ilustracyjne

Wideo opublikowano na popularnym facebookowym profilu Spotted: Ostrowiec Świętokrzyski. "I tak oto proszę państwa uciekają klasy gruntu z naszego regionu" – skomentował z przymrużeniem oka jeden z internautów, choć raczej nikomu do śmiechu z tego powodu nie było.

Skąd się biorą w Polsce burze piaskowe?

Nieprawdą jest, że biurze piaskowe występują jedynie na terenach pustynnych. W Polsce takie zjawiska pogodowe, chociaż rzadkie, występują od lat. Bezpośrednim skutkiem ich powstawania jest zmniejszenie ilości opadów w sezonie wegetatywnym, a samo występowanie jest niebezpieczne dla lokalnego ekosystemu.

— To jest problem, że w przypadku takich burz piaskowych, które występują w długotrwałym okresie suszy, z pól wywiewane są jedne z cenniejszych części składowych, które później tak naprawdę powodują, że później woda jest na polu gromadzona — mówiła w Polskim Radiu Zuzanna Sawińska, ekspertka z Katedry Agronomii na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Konsekwencją tego jest zubożenie gleb i ich erozja. Ekspertka dodaje, że do zjawiska burz piaskowych będzie dochodziło tam, gdzie znajduje się dużo otwartych powierzchni, wiosną wciąż niezazielenionych.

Jak się zachować podczas burzy piaskowej?

Jeśli zetniemy się z burzą piaskową, bardzo ważne jest, aby dobrze ochronić twarz, ponieważ piasek wciska się do oczu i utrudnia oddychanie. W tym celu najlepiej sprawdzą się specjalne, ochronne maski, które pozwolą na oddychanie w trudnych warunkach.

Podczas burzy piaskowej najbardziej narażeni są alergicy i astmatycy, dla których przez ilość unoszącego się pyłu w powietrzu, zetknięcie z tego typu zjawiskiem pogodowym może skończyć się nawet śmiercią.

(Źródło: Facebook, Polskie Radio, Twoja Pogoda)

Źródła: Fakt online
Tags:
  • Pogoda
  • burza piaskowa