Nie pomogło zgłoszenie się do prokuratury, wyznanie win i łzawa historia. Kasjerka Małgorzata S. (51 l.), która ukradła fortunę z uniwersytetu, usłyszała dzisiaj wyrok roku i jednego miesiąca bezwzględnego więzienia. Musi też oddać pieniądze co do grosza.

Małgorzata S. usłyszała dziś wyrok roku i miesiąca więzienia.

Główna kasjerka Uniwersytetu Przyrodniczego ukradła 490 tys. zł. Kobieta sama zgłosiła się do śledczych i wyznała swoje winy. Tłumaczyła, że porzucił ją mąż, miała depresję i długi.

– Pieniądze były liczone w ten sposób, że koleżanka siedziała w jednym pokoju przy biurku. W drugim pokoju był sejf, z którego przynosiłam jej wiązki po 50 tys. zł i w momencie, w którym ona kończyła liczyć pierwszą pięćdziesiątkę, ja przynosiłam ze skarbca drugą, a tę pierwszą zabierałam. Zamieniałam gumki na banknotach i przynosiłam ponownie tę samą wiązkę. To był cały mechanizm – wyjaśniała. W ten sposób w księgach wszystko się zgadzało, ale pieniędzy fizycznie nie było.

Wrocław. Wyrok dla kasjerki złodziejki z Uniwersytety Przyrodniczego

Dzisiaj w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu zapadł wyrok w tej sprawie. Ustalono, że proceder trwał od 2015 roku do października 2021 roku.

– Wina i sprawstwo nie budziło wątpliwości. Pani S. sukcesywnie zabierała mienie uczelni. Trwało to właściwie do końca, kiedy zorientowała się, że już więcej nie może tego ukryć. Miała świadomość, że będzie musiała okazać pieniądze i wpłacić je do banku. To zmusiło ją, żeby się przyznała. Musiała zdawać sobie sprawę, że podejrzenie padnie tylko i wyłącznie na nią – argumentował sędzia Paweł Pomianowski.

Małgorzacie S. groziło 10 lat więzienia, a wnioskowała o trzy miesiące odsiadki i prace społeczne. Ostatecznie kasjerka została skazana na rok i miesiąc więzienia bez zawieszenia. Musi w całości oddać pieniądze, które sobie przywłaszczyła. Przez pięć lat nie może też wykonywać zawodu księgowego. Wyrok jest nieprawomocny.

– W ocenie sądu kara jest łagodna. Pani S. nie utrudniała postępowania, przyznała się do winy i wyraziła chęć naprawienia szkody, ale trzeba wziąć pod uwagę jej sytuację finansową i fakt, że naprawiła promil tego, co ma do zwrócenia, nie mówiąc o odsetkach – tłumaczył sędzia Pomianowski.

Wrocław. Kasjerka ukradła pół miliona, oddała tysiąc złotych

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyroku. Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak wysoki. Do tej pory sprawy o kradzież przeciwko kasjerom kończyły się rokiem więzienia w zawieszeniu, a tutaj jest rok i miesiąc bez prawa do zawieszenia – komentuje Wioletta Fałowska, kwestor UPWr.

Skradzione pieniądze pochodziły ze środków przeznaczonych na wypłaty, ale pracownicy nie ucierpieli.

– Uniwersytet zabezpiecza wynagrodzenia niezależnie od tego, czy jest gotówka w kasie, czy nie. Natomiast są to publiczne pieniądze i ta strata jest dla uniwersytetu bardzo duża. Do tej pory oskarżona wpłaciła 1000 zł na pokrycie szkody – potwierdza kwestor uczelni.

Zobacz także:

4 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • uniwerstytet przyrodniczy we Wrocławiu
  • wyrok
  • Wrocław
  • krasjerka ukradła
  • sąd wrocław