Po zmianie władzy Niemcy i Europa dostaną więcej tego samego, czyli więcej polityki Merkel bez Merkel. I dodatkowo legalną marihuanę, bo jej legalizację obiecał nowy rząd.

pap 20211124 1C9

Nowa koalicja rządowa w Niemczech ma tyle ambitnych planów, od eko-wodoru przez cyfryzację gospodarki po politykę wobec Rosji i Chin opartą na prawach człowieka, że grzechem byłoby nie trzymać za nią kciuków. Do tego nowi koalicjanci, po raz pierwszy w historii tworzący razem rząd, prezentują tak ogromną jedność w mediach, że trudno nie nabrać wrażenia, że mamy do czynienia z wielkim spektaklem, zamiast realną polityką.

Może największa tajemnica sukcesu 16 lat rządów Angeli Merkel tkwiła w tym, że Niemcy nie musieli zmieniać Merkel, by zmienić politykę rządu. Po katastrofie w Fukushimie (2011), to ona – konserwatywna kanclerz stojąca na czele konserwatywno-liberalnego rządu – w parę godzin ogłosiła zamknięcie wszystkich elektrowni jądrowych. W przyszłym roku Niemcy wyłączą ostatni reaktor. Gdy w 2017 roku zdecydowana większość Niemców popierała małżeństwa jednopłciowe, trzy miesiące przed wyborami Merkel dopuściła do głosowania ustawy je legalizujące. A potem zrezygnowała z dyscypliny partyjnej i koalicyjnej lojalności. Sama zagłosowała przeciwko, ale ustawa przeszła. Kontrkandydat stracił leitmotiv w kampanii. Takimi przykładami bardziej lub mniej spektakularnymi można opisać kanclerstwo Merkel. Gdy czyta się 177 stron umowy koalicyjnej rządu świateł drogowych (czerwona SPD, Zieloni, żółta FDP) trudno nie odnieść wrażenia, że mogłaby go napisać Angela Merkel, gdyby nie musiała uwzględniać pewnej wrażliwości i interesów swojej partii.

Źródła: Newsweek (RASP / Newsweek)
Tags:
  • Niemcy
  • Angela Merkel
  • Olaf Scholz