Uwaga, piesi! W drugiej połowie września weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Dotyczą one właśnie pieszych, ale i rowerzystów. W ich myśl, drogi rowerowe są traktowane jak jezdnia oraz torowisko.

We wrześniu zmieniły się przepisy ustawy o ruchu drogowym. Wtargnięcie pieszego na drogę rowerową traktowane jest jak wykroczenie.

W przepisach ustawy czytamy, że "Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, albo przechodzący przez te części drogi, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, (...), korzystać z przejścia dla pieszych". Co to oznacza dla pieszych? Gdy pieszy wejdzie na ścieżkę rowerową w miejscu, które nie zostało oznakowane jako przejście, to będzie to potraktowane jak wtargnięcie na jezdnię lub torowisko. Za to grożą już mandaty! Przejście przez drogę dla rowerów w nieodpowiednim miejscu stanowi już bowiem wykroczenie. Wysokość mandatu? 200 zł - jeśli osoba poruszająca się na piechotę wejdzie na ścieżkę bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem. Mandat rośnie do 300 zł, gdy pieszy przechodząc ścieżką rowerową będzie rozmawiał przez telefon.

Pieszy nie ma pierwszeństwa na ścieżce rowerowej

O tym trzeba pamiętać! Jak i o tym, że pieszy nie może wejść pod jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych! Pierwszeństwo takie ma dopiero w momencie, kiedy już znajduje się na przejściu!

Z rozwiązania cieszą się rowerzyści, z którymi rozmawiał Fakt.

- Często tędy jeździmy i naszym zdaniem dobrze się stało, że uregulowano przepisy prawne dotyczące ścieżki rowerowej - powiedzieli nam Ewa Matusz (56 l.) i Radosław Pac (56 l.) z Sopotu. - Wierzymy, ze piesi zastosują się do tych przepisów, bo pieszy na drodze rowerowej stwarza zagrożenie. My traktujemy z szacunkiem drogę dla pieszych i oczekujemy, że i piesi potraktują z szacunkiem i zrozumieniem to, że po drodze rowerowej się nie spaceruje - podkreślają.

ZYOG

6 slajdów
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • rowerzyści
  • droga rowerowa
  • Polska
  • Pomorze
  • Rowery
  • Przepisy ruchu drogowego
  • Przepisy
  • Trójmiasto