Sceny niczym z filmu akcji rozegrały się w porcie przy kanale Mierzei Wiślanej. Jak informuje Straż Graniczna, wpłynęła tam motorówka z... narciarzem wodnym. Sternika zatrzymano po krótkim pościgu i ukarano wysokim mandatem. Funkcjonariusze wykryli liczne nieprawidłowości.

Pościg w porcie Mierzei Wiślanej.

Do incydentu doszło w niedzielę 25 września. Jak informuje Straż Graniczna, do portu przy kanale Mierzei Wiślanej wpłynęła łódź motorowa, ciągnąc za sobą narciarza wodnego.

Narciarz wodny w porcie Mierzei Wiślanej

- Jednostka Straży Granicznej, po informacji uzyskanej z kapitanatu Portu Nowy Świat, interweniowała wobec łodzi motorowej, która bez zgody kapitana wpłynęła do portu, ciągnąc za sobą narciarza wodnego - poinformował zastępca rzecznika prasowego Morskiego Oddziału Straży Granicznej Tadeusz Gruchalla.

Jak dodał, na widok łodzi Straży Granicznej sternik łodzi z dużą prędkością wypłynął z portu. Nie zważał nawet na głośne sygnały wzywające go do zatrzymania.

Straż Graniczna rozpoczęła pościg

- Strażnicy rozpoczęli natychmiastowy pościg - relacjonował Gruchalla. Podkreślił, że na wysokości przekopu Wisły łódź zatrzymała się, a strażnicy graniczni przystąpili do jej kontroli. - 34-letni mężczyzna tłumaczył, że nie słyszał sygnałów i nie wiedział, że ściga go Straż Graniczna - stwierdził zastępca rzecznika MOSG

Funkcjonariusze SG ustalili, że łódź została zakupiona od jej poprzedniego właściciela pięć lat temu i przez ten czas nie została jeszcze zarejestrowana przez obecnego właściciela. Co więcej, załoga nie miała uprawnień do uprawiania narciarstwa wodnego, a wejście do Portu Nowy Świat odbyło się bez zgody Kapitanatu. Naruszeniem przepisów było też uprawianie narciarstwa wodnego na terenie portu. Strażnicy wśród przewinień sternika wymienili również: nie stosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy SG oraz brak uprawnień sternika łodzi do jej prowadzenia.

Za liczne nieprawidłowości sternik ukarany wysokim mandatem

- 34-latka ukarano mandatem w wysokości tysiąca złotych - zaznaczył zastępca rzecznika MOSG.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami, SG wystąpi do Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego.

(Źródło: PAP)

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Pościg
  • narty wodne
  • mierzeja wiślana