Środa Popielcowa to bardzo ważne święto w kościele katolickim rozpoczynające Wielki Post. W trakcie mszy świętej ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Katolicy mający 14 lat są zobowiązani w Środę Popielcową do niejedzenia mięsa i spożycia tylko jednego posiłku do syta i dwóch skromnych.
Wielki Post to czas wyjątkowej zadumy nad męką Zbawiciela, której towarzyszą akty pokutne. W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do jednego do syta i dwóch lekkich. W całym okresie Wielkiego Postu nie należy brać udziału w zabawach i urządzać ich, czyli z tańcami i głośną muzyką. Z tego powodu w tym okresie rzadziej udziela się ślubów, ponieważ młoda para musiałaby zrezygnować z wystawnego wesela. Zakaz zabaw wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat Polski i obowiązuje na terenie naszego kraju. Jeżeli przebywamy za granicą np. na wycieczce, obowiązują nas przykazania ustalone przez kościół miejscowy"
— wyjaśniał w rozmowie z Faktem w 2017 roku franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.
Przeczytaj też: Karnawał 2023. Kiedy są ostatki?
Środa Popielcowa 2023. Kiedy przypada Popielec? Czy jest wolny od szkoły?
Środa Popielcowa to święto ruchome przypadające na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. W 2023 roku Środa Popielcowa przypada 22 lutego.
Przeczytaj też: Tak pijany ksiądz rozrabiał w Środę Popielcową. Kuria przeprasza
Dla Kościoła Katolickiego Środa Popielcowa jest bardzo ważnym dniem. Nie oznacza to jednak, że wierni muszą brać udział w trakcie mszy świętej.
Dla uczniów nie mamy dobrej wiadomości. Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od nauki w szkole. Szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz uczelnie wyższe prowadzą tego dnia zajęcia dydaktyczne zgodnie z planem. Dzień rozpoczynający Wielki Post nie jest także wolny od pracy.
(Tseo/PAT)
(Wikipedia, media)
Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 21.02.2022 r.