Wirus Marburg zaatakował w północno-zachodniej Tanzanii. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła nowe ognisko śmiertelnie wirusa. Choroba, jaką wywołuje ten patogen, przypomina zakażenie Ebolą. Chorzy umierają w męczarniach, gorączkując i krwawiąc z różnych otworów ciała. Śmiertelność wśród zakażonych jest na poziomie 90 proc.

Wirus Marburg pojawił się w kolejnym kraju Afryki.

Ministerstwo Zdrowia Tanzanii 21 marca 2023 r. potwierdziło, że to wirus Marburg zabił w tym kraju pięć osób. Szef resortu zapewnia jednak, że ognisko zostało opanowane. Służby medyczne Tanzanii zajmują się obecnie śledzeniem 161 osób, które miały kontakt z zakażonymi.

Narodowe Laboratorium Zdrowia Publicznego w Tanzanii przeanalizowało próbki w celu ustalenia przyczyny choroby po tym, jak u ośmiu osób wystąpiły objawy, w tym gorączka, wymioty, krwawienie i niewydolność nerek. Pięć z ośmiu przypadków, w tym pracownik służby zdrowia, zakończyło się śmiercią chorego, a pozostałe trzy są poddawane leczeniu. Ministerstwo Zdrowia i przedstawiciele WHO wysłali w teren zespoły ekspertów, które mają się zająć identyfikowaniem potencjalnych zakażeń w lokalnych społecznościach.

Choć to pierwszy przypadek Marburga w Tanzanii, w ostatnich latach kraj zmagał się z wieloma chorobami zakaźnymi. Oprócz Covid-19 były to między innymi denga i cholera. Dyrektor regionalny WHO na Afrykę, dr Matshidiso Moeti zapewnił, że WHO współpracuje z rządem Tanzanii w celu "szybkiego zwiększenia środków kontroli w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa".

Co to jest wirus Marburg?

Wirus Marburg jest kuzynem równie śmiercionośnego wirusa Ebola – należącego do rodziny filowirusów – i zabija średnio połowę zakażonych, mówi WHO. Jest to ciężka, często śmiertelna choroba, której objawami są ból głowy, gorączka, bóle mięśni, krwawe wymioty i krwawienia z różnych otworów ciała. Nie ma na niego leku o potwierdzonej skuteczności. Umieralność wśród zakażonych kształtuje się na poziomie 88 proc.

Wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1967 roku, po tym jak 31 osób zaraziło się i zmarło jednocześnie w Niemczech i Serbii. Od tego czasu wybuchły epidemie w Gwinei, Ugandzie, Angoli, Demokratycznej Republice Konga, Kenii i Afryce Południowej – informuje WHO. Wśród ludzi patogen roznoszony jest przez owocożerne nietoperze. Później z człowieka na człowieka przenosi się poprzez płyny ustrojowe i kontakt z zanieczyszczoną pościelą.

Źródło: BBC

Zobacz też:

3 slajdy
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • Tanzania
  • wirus Marburg
  • choroba