Niemal cała Polska objęta jest ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem i gwałtownymi burzami na zachodzie, wschodzie i w centrum kraju. Sprawdź, w których regionach kraju lepiej zostać dzisiaj w domu.

Ostrzeżenia IMGW dla niemal całego kraju.

Po fali upałów, jaka w ostatnich dniach przetoczyła się przez Polskę, w weekend nadeszło nagłe ochłodzenie, które przyniosło ze sobą porywiste wiatry i burze. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tymi zjawiskami atmosferycznymi niemal dla całego kraju.

Prognoza pogody. IMG ostrzega przed silnym wiatrem i burzami

Ostrzeżenia pierwszego stopnia mówią o prognozowanym silnym wietrze o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu. Miejscami możliwe są burze. Alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązywać będą do godzin popołudniowych w sobotę 28 maja.

Gdzie lepiej zostać w domu?

W województwie podlaskim ostrzeżenie obejmuje 11 powiatów: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, Łomżę, łomżyński, moniecki, siemiatycki, sokólski, wysokomazowiecki i zambrowski.

Podobne ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla większości powiatów województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, wszystkich powiatów województw: świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego; północnych powiatów województwa małopolskiego, południowej części województwa kujawsko-pomorskiego.

W województwie śląskim ostrzeżenie obejmuje powiaty: będziński, Częstochowę, częstochowski, Dąbrowę Górniczą, gliwicki, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, tarnogórski i zawierciański.

W województwie podkarpackim powiaty: dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski.

W województwie opolskim ostrzeżeniu podlegają powiaty: brzeski, kluczborski, namysłowski, oleski, Opole, opolski i strzelecki.

W województwie zachodniopomorskim ostrzeżenia obejmują powiaty: kołobrzeski, gryficki, kamieński i Świnoujście.

Natomiast w województwie lubuskim ostrzeżenie obejmuje powiaty: międzyrzecki, nowosolski, świebodziński, wschowski, Zielona Góra, zielonogórski i żagański.

(Źródło: IMGW, PAP)

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • wiatr
  • IMGW
  • Pogoda
  • Burza