Pogoda w najbliższym czasie będzie niebezpieczna. Mieszkańcy północnej części kraju mogą spodziewać się porywistego wiatru. Jego średnia prędkość osiągnie 40 km/h, w porywach do 80 km/h, nad morzem do 95 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Pogoda. IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 9 województw.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dotyczy 9 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz północnych rejonów województwa mazowieckiego i łódzkiego.

IMGW prognozuje wystąpienie tam silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h z zachodu. Miejscami pojawią się burze.

Dla 5 powiatów województwa pomorskiego (lęborski, pucki, Słupsk, słupski i wejherowski) oraz dla 13 powiatów województwa zachodniopomorskiego (białogardzki, goleniowski, gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, łobeski, policki, sławieński, Szczecin, świdwiński i Świnoujście), IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze o prędkość do 50 km/h w porywach do 95 km/h.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w piątek Polska będzie w zasięgu rozległego układu niżowego znad Skandynawii i centrum nad Finlandią, za jego sprawą do Polski napływają masy chłodnego powietrza.

Alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia jest wydany, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

(Źródło: PAP)

1 slajd
Źródła: Fakt redakcja
Tags:
  • wiatr
  • IMGW
  • ALERT
  • Pogoda